Bankalar

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler

Çocuğunuza paranın değerini öğretmek mi istiyorsunuz? Öyleyse 18 yaş altı banka hesabı açma suretiyle erken yaşlarda çocuğunuza tasarruf alışkanlıkları kazandırabilir ve paranın gerçek değerini öğretmeye başlayabilirsiniz.

Alışkanlıklar küçük yaşlarda edinilir. Çocuğunuzun doğru alışkanlıklar edinmesi, özellikle de tasarrufun hiç olmadığı kadar önemli olmaya başladığı günümüzde, gelecekteki yaşamını ve parasal durumunu olumlu anlamda etkileyecektir.

Bir banka hesabı açmanız halinde çocuğunuz kendi birikim hesabı sayesinde haftalıklarını, bayram ziyaretleri gibi özel günlerde akrabalarından aldığı harçlıklarını ve sizin onun adına katkıda bulunduğunuz parayı izlemeye başlayabilir.

Kumbaralardan farklı olarak, bir banka hesabı çocuğunuzun gelecek yıllarda zaten karşı karşıya kalacağı gerçek finansal ortama şimdiden uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, çocuğunuz birikim ve tasarruf alışkanları edinerek kendine yeni ve faydalı bir ilgi alanı da yaratmış olacaktır.

Çocuğunuza 18 yaş altı banka hesabı açma yolunda ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri bulabileceğiniz bu rehberi hazırladık. Bu rehberde ne tür bir banka hesabı açmanız gerektiğini ve hangi bankalardan nasıl hesap açabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çocuğum İçin Ne Zaman Banka Hesabı Açmalıyım?

Çocuğunuza bir banka hesabı açmak için doğru ya da yanlış zaman yoktur. Ancak çocuğunuz hedeflediği küçük ihtiyaçları için düşük miktarlarda para biriktirmeye çoktan başlamışsa, bir banka hesabı açmaya koyulmanızın tam vakti gelmiş demektir.

Öte yandan bazı aileler için bu zaman kavramı, çocuk henüz bebekken bir hesap açılması ve takılar gibi değerleri bozdurup saklamak veya çocuğun geleceği için düzenli aylık birikimler yapmaya başlamak anlamına da gelebilir. Başkaları için, çocukların okul çağına gelmesini beklemek de tercihen doğru bir zaman olabilir.

Banka Hesabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çocuğunuz aylık ev faturalarını ve çeşitli masrafları ödemek zorunda olan genç bir girişimci olmadıkça, genellikle küçük birikimler için yüksek faiz oranları sunan ve hesap işletim ücreti almayan bir bankadan standart bir tasarruf hesabı açmanız en doğru tercih olacaktır.

Halihazırda 18 yaş altı küçüklere hesap açan birçok banka yüksek faiz oranları sunmakla birlikte, hesap işletim ücreti de almamaktadır. Yine de bilginiz olması açısından bahsetmek gerekirse çocuklar (ve yetişkinler) için iyi bir banka hesabı aşağıdaki kriterleri sağlamalıdır:

 • Minimum para gerekliliği olmaması. Çocuğunuz ilk başlarda çok fazla paraya sahip olmayacağından, hesap açılışı sırasında minimum para şartı olmayan bir tasarruf hesabı seçmeniz ideal olacaktır. Böylece çocuğunuzun küçük miktarlarda para biriktirmeye başlaması mümkün olacaktır.
 • Hesap işletim ücreti olmaması. Birçok banka küçüklere açtığı tasarruf hesaplarından hesap işletim ücreti almıyor olsa da, alan bankalar var. Yıllın belirli dönemlerinde tahsil edilen hesap işletim ücretleri küçük birikimleri eritebilir. Bu nedenle hesap işletim ücreti alınmayan bir bankadan tasarruf hesabı seçmeniz önemlidir.
 • İnternetten hesap yönetimi. Bir banka kavramını daha iyi anlatabilmek için bankaların fiziki şubelerini kullanmayı düşünebilirsiniz, fakat her şeyin dijitale taşındığı günümüzde internet üzerinden erişim de önemlidir. Bankaların internet şubesi ve mobil uygulama kanalları sayesinde çocuğunuz hesabını her an izleyebilir ve bu araçları kullanmayı öğrenebilir.
 • Yüksek faiz oranı. Çocuğunuzun tasarruf hesabı yetişkinliğinden sonra da yani 18 yaşını geçtiğinde de kullanılabilir olacağından, birikimlerinin yüksek faiz oranları ile değerlenmesini ve birikimlere yüksek faiz oranları sunan bir bankayı seçmeyi düşünebilirsiniz.

Hangi Banka Hesabını Seçmeliyim?

En doğru banka hesabını bulmanız için bazı kriterlerden bahsettik. Bunlara dikkat ederek tercih edeceğiniz bankalardan çocuğunuz için hesap açabilirsiniz. Bununla beraber, bazı bankalar 18 yaş altı küçükler için özel tasarruf hesapları sunuyor.

Küçükler için özel avantajlar sağlayan bazı bankaların tasarruf hesaplarını inceledik. Sizler için de uygun olması durumunda seçimlerinizi incelediğimiz bankalardan yana yapmayı düşünebilirsiniz.

İş Bankası – İlk İmza Hesabı

Türkiye İş Bankası’nın yaklaşık 32 yıl önce oluşturduğu İlk İmza Hesabı, 18 yaş altındaki küçükler için en favori tasarruf hesaplarından biri. İş Bankası, İlk İmza Hesabı sahiplerine birçok avantaj sağlıyor.

Dikkat çeken bu avantajlardan en belirgini hiç kuşkusuz dijital kumbara hediyesi. Bankanın verdiği bu kumbara sayesinde küçük tasarruflar kumbarada birikiyor ve yeterli seviyeye ulaşıldığında birikimler hesaba yatırılabiliyor.

Küçüklerin bir banka kartına da sahip olabildiği İlk İmza Hesabı’nda, banka kartı sayesinde alışveriş yapmak ve ATM’lerden; para yatırmak, para çekmek ve hesap takibi yapmak mümkün oluyor. Ayrıca bankanın dijital kanalları vasıtasıyla da hesap takibi yapmak mümkün.

Son olarak, İş Bankası İlk İmza Hesabı sahiplerinin, 808 İş Portföy Üçüncü Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu ve 801 İş Portföy Para Piyasası Fonu alıp satarak yatırım yapmalarını ve birikimlerini yatırımlarla değerlendirmelerini de sağlıyor. İlk İmza Hesabı’nda minimum açılış tutarı ya da herhangi bir ücret bulunmuyor.

Akbank – exi26 Hesabı

Akbank’ın exi26 isimli tasarruf hesabı sayesinde küçükler bir tasarruf hesabına; ATM’lerden para çekme, para yatırma ve hesap takibi gibi ihtiyaçlarını karşılayacak Neo isimli bir banka kartına sahip oluyor.

Hesap işletim ücreti ya da herhangi bir başka masrafın bulunmadığı exi26 hesabında, banka kartı ile yapılan yurt içi ve yurt dışı harcamalar puan kazandırıyor. Ayrıca bankanın dijital kanalı olan Akbank Direkt sayesinde hesap takibinin internet şubesi ya da mobil uygulama üzerinden yapılması mümkün oluyor.

ING Bank – Turuncu Çocuk Hesabı

ING Bank tarafından sunulan Turuncu Çocuk Hesabı ile çocuğunuz adına banka hesabı açabiliyorsunuz. Bankanın popüler ING Turuncu Hesap faizleri ile işlem gören Turuncu Çocuk Hesabı’na mevcutsa vadesiz hesabınızdan ya da ING kredi kartınızdan düzenli birikim talimatı vermeniz mümkün olabiliyor.

ING Bank’ın çocuklar için sunduğu Turuncu Çocuk Hesabı için hesap açma alt limiti bulunmuyor fakat düzenli birikim tutarı minimumu bulunuyor. Banka düzenli birikim tutarının aylık olarak en az 100 TL olmasını gerektiğini belirtiyor.

Ziraat Bankası – Birikimli Mevduat Hesabı

Ülkemizin en eski bankalarından biri olan Ziraat Bankası, 18 yaş altı küçükler için hesap açma imkanı sağlayan alternatifler arasında yer alıyor. Ziraat Bankası’nın Birikimli Mevduat Hesabı sayesinde Türk lirası, euro veya Amerikan doları cinsinden tasarruf hesabı açarak birikim tutarlarını isteğinize göre 1 veya 3 ayda bir ödemeli olacak şekilde ayarlayıp çocuğunuz için birikim yapabiliyorsunuz.

Hesap açılışı için 500 Türk lirası ya da muadili euro veya Amerikan dolarının gerekli olduğu Ziraat Bankası’nda, Büyüyen Çocuk Fonu gibi çocuğunuzun geleceği için farklı yatırım seçenekleri de sunuluyor.

Bunların dışında VakıfBank, Garanti Bankası, Kuveyttürk ve Denizbank gibi farklı bankalardan da hesap açmanız mümkün.

Çocuğum İçin Banka Hesabı Nasıl Açabilirim?

Çocuğunuz için bir banka hesabı açmak oldukça kolaydır. Seçtiğiniz banka şubesine giderek çocuğunuza bir tasarruf hesabı açabilirsiniz. Bu süreç yetişkin bir kişinin banka hesabı açmasına benzer olarak tamamlanır.

Hesap açılışı sırasında bazı belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir. Bu süreci tamamlamak için yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanınız
 • Çocuğunuzun nüfus cüzdanı
 • Telefon numaranız
 • Adres bilgileriniz

Çocuğunuz ebeveyni ve yasal vasisi yanında olmadan hesap açılamayacağından ona yardımcı olmak için banka şubesine mutlaka gitmeniz gerekiyor. Ayrıca çocuğunuzun adına gerekli birtakım yasal belgeleri imzalamaya şimdiden hazır olun.

Banka Hesabı Açarak Çocuğunuza Neler Öğretebilirsiniz?

Çocuğunuzun adına bir banka hesabı açtıktan sonra, ona tasarrufun önemi öğretmek ve paranın değeri hakkında bilgi vermek için birçok yeni fırsat bulacaksınız.

Bu fırsatlardan ilk ve belki de en önemlisi, bankanın sadece onun için birikimlerini saklayabileceği bir yer olduğunu ve birikimlerinin bu yerde zamanla nasıl artış sağladığını göstermeniz olacaktır. Banka hesabı sayesinde çocuğunuza şu önemli dersleri de verebilirsiniz:

 • Birikimlerin zamanla nasıl büyüdüğünü gösterin. Siz veya çocuğunuz tasarruf hesabına para yatırdığınızda, var olan birikimler zamanla artacak ve faiz bu birikimlere olduğundan daha fazlasını kazandıracaktır. Biraz zaman ayırın ve çocuğunuza bunun matematiğini yaptırarak birikimlerinin zamanla nasıl değerlendiğini görmesini sağlayın.
 • İnternet şubesinden takip yapın. Faiz gibi getirileri görmek için belirli zamanlarda internet şubesine giriş yaparak çocuğunuza birleşik faizin büyüsünü gösterin. Ayrıca belirli dönemlerde birikim hedefleri koymak ve bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını birlikte takip etmek için de internet şubesini kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Eğlenceli hale getirin. Aylık birikimleri yatırmak için yapacağınız banka ziyaretlerini çocuğunuzun eğlenceli ve ödüllendirici bir deneyim olarak görmesini sağlayabilirsiniz. Şansınız varsa, çocuğunuz kısa bir süre içinde banka ziyaretlerini dört gözle beklemeye başlayacaktır.

Son olarak, hazır olduğunuzda çocuğunuz için bir banka hesabı açmanız kesinlikle mantıklıdır. 18 yaş altı banka hesabı açma suretiyle çocuğunuza paranın önemini, tasarruf ve birikimlerin değerini öğretmeye başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu