Bankalar

3D Secure Olarak da Bilinen Güvenli Alışveriş Hakkında Merak Edilenler

Güvenli Alışveriş olarak da bilinen 3D Secure, banka kartı veya kredi kartı kullanarak internetten yapacağınız kartlı ödemelerin güvenli bir şekilde tamamlanmasına imkan sağlayan bir tür ek güvenlik protokolüdür.

Visa ve MasterCard tarafından onaylanan 3D Secure güvenlik protokolü internet üzerinden yapacağınız kredi ve banka kartı işlemlerinde sahtekarlığı önlemeye yardımcı olur. Bu çerçevede değerlendirildiğinde de 3D Secure sisteminin internetten yapılacak alışverişleri daha güvenli hale getirdiği söylenebilir. Çünkü alışverişinizi tamamlamak için kredi kartı bilgilerinizin yanı sıra cep telefonunuza SMS olarak gönderilen 3D Secure şifresini de mutlaka girmeniz gerekir.

3D Secure Nasıl Kullanılır?

3D Secure, kredi kartı veya banka kartını kullandığınız bankadaki kayıtlı cep telefonu numaranız aracılığıyla kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. 3D Secure protokolünü bir kez aktif hale getirdiğinizde ve kartınızı her internet alışverişinde kullandığınızda bankanızda kayıtlı cep telefonu numaranıza tek kullanımlık bir şifre gönderilir. Ödemeyi tamamlamanız için kredi kartı bilgilerinizin yanı sıra SMS olarak cep telefonunuza gönderilen bu şifreyi de ödeme formuna girmeniz gerekir. Şifrenizi girdikten sonra da ödemeniz güvenli bir şekilde tamamlanır.

3D Secure hizmetini kullanmak için ek bir ücret ödemeniz gerekmez. Türkiye’de bulunan bankalar bu ek güvenlik sistemini ücretsiz olarak sunarlar ve sistem aktif edildiği an itibarıyla hiç beklemeden çok hızlı bir şekilde hemen kullanılabilir.

3D Secure Nasıl Açılır?

3D Secure, genellikle kredi kartı veya banka kartlarına   Yani herhangi bir başvuruda bulunmak gerekmez. İnternetten yapılacak alışverişlerde ödeme esnasında banka sistemine kayıtlı cep telefonunuza 3D Secure şifresi gönderilir. Bu şifreyi ödeme ekranına girerek işleminizi onaylayarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak, banka sisteminde tanımlı numaraya artık erişiminiz yoksa, kartınız internet alışverişlerine kapalıysa veya cep telefonu operatör değişikliği yaptıysanız 3D Secure şifresi tarafınıza ulaşamayacaktır. Bu tür durumlarda bankanızla iletişime geçerek cep telefonu numaranızı güncellemeniz, kartınızı internet alışverişlerine açmanız veya operatör değişikliği yaptıysanız hattınız üzerindeki blokeyi kaldırmanız gerekecektir. Böylece 3D Secure şifresi tarafınıza gönderilebiliyor olacaktır.

3D Secure Nasıl Kapatılır?

3D Secure opsiyoneldir ve zorunlu değildir. 3D Secure hizmetini kullanmak istemiyorsanız bankanızın çağrı merkezini arayarak hizmetin kapatılması yönünde bir talepte bulunabilirsiniz. Talebiniz işleme alınıp onaylandığı andan itibaren kartınızla 3D Secure işlemlerine kapalı olacaktır.

3D Secure kapatmak genellikle iyi bir fikir değildir. Çünkü kredi kartı bilgilerinizin dolandırıcıların eline geçmesi durumunda kartlarınızdan bilginiz ve onayınız dışında harcamalar yapılabilir. Böyle bir durumda kart bilgilerinizi iyi bir şekilde korumanız veya belirli tutarlardaki harcamalar için bankanızdan bilgilendirme mesajları almak ya da kartınızı internet alışverişlerine sınırlandırmak gibi birtakım önlemler almanız yararınıza olacaktır.

Öte yandan, internetten yapacağınız alışverişlerde 150 TL altı işlemleri 3D olmadan da şifresiz gerçekleşebilir. 3D Secure hizmetini tamamen kapatmadan bankanızla iletişime geçerek bu tanımlamayı yaptırabilirsiniz.

3D Secure Şifresi Neden Gelmiyor?

3D Secure şifresi bankada tanımlı cep telefonu numaranıza gönderilir. Eğer bankada tanımlı cep telefonu numaranız bulunmuyorsa veya önceden tanımlı numaraya erişiminiz artık yoksa bankanızla iletişime geçerek cep telefonu numaranızı güncellemeniz gerekir.

GSM operatörü hat ya da SIM kart değişikliği sebebiyle de 3D Secure SMS şifresi gelmiyor olabilir. Kullandığınız cep telefonu numarası güncel olsa bile hat değişikliği veya SIM kartı değişlikliği yaptığınız için bankanızı arayarak SIM kartı blokesini kaldırmanız gerekir. SIM kartı blokesini bankanızın internet şubesi veya ATM’lerinden de kaldırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu