Bankalar

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı, bir kredi kartı dönem borcu için ödenmesi gereken en düşük tutarı ifade eder. Asgari ödeme tutarı, minimum ödeme tutarı olarak da bilinir.

Kredi kartı kullanım şartları her ay son ödeme tarihine kadar dönem borcunuzun en az asgari tutarını ödemenizi gerektirir. Bu ödeme, gecikme faizi ve diğer cezalardan kaçınmak için kredi kartınıza ödeyebileceğiniz minimum tutardır.

Asgari ödeme tutarı, belirli bir oran dahilinde ödenmemiş borcunuzun yüzdesi alınarak hesaplanır. Kredi kartı limitiniz ne kadar yüksekse, asgari ödeme tutarı da o kadar yüksek olur.

Kredi kartınıza ilişkin asgari ödeme tutarı ekstrenizin ön yüzünde yer alır. Kredi kartı ekstrenizi mobil uygulamalar gibi internet şubesi kanallarından kontrol ederseniz, yine asgari ödeme tutarınızı öğrenmeniz mümkün olur.

Asgari Ödeme Oranı Nedir?

Asgari ödeme oranı, bir kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme tutarının belirlenmesinde kullanılan bir hesaplama faktörüdür. Bu oran kredi kartı limitine göre değişiklik göstermektedir.

Kredi Kartı Limiti Asgari Ödeme Oranı
1 – 14.999 TL 30%
15.000 – 19.999 TL 35%
20.000 TL + 40%

Dönem borcunuza ait asgari ödeme oranı; kredi kartı limitiniz 1 – 14.999 TL arasında bulunuyorsa %30, 15.000 – 19.999 TL arasında bulunuyorsa %35, 20.000 TL ve üzerindeyse de %40 olacaktır.

Yasal düzenlemeler gereğince 17 Aralık 2010 tarihi ve sonrasında ilk kez kredi kartı alan kart sahipleri için limit her ne olursa olsun asgari ödeme oranı, kartın ilk kullanımından itibaren 1 yıl boyunca %40 olarak değiştirildi. Bu süre dolduğunda, kredi kartı limitine göre çizelgedeki oranlar geçerli olmaktadır. Belirtilen tarih itibarıyla ilk kez kredi kartı almışsanız buna dikkat etmeniz gerekir.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Asgari ödeme tutarı basit bir formül sayesinde kolayca hesaplanabilir. Bu tutarı hesaplamak için; kredi kartı dönem borcu ve asgari ödeme oranını bilmeniz yeterlidir.

Kredi kartı dönem borcunuzu ekstrenizden (ya da bankanızın internet şubesi kanallarından) öğrenebilirsiniz. Asgari ödeme oranınızı da kredi kartı limitinize göre üstteki çizelgeden görebilirsiniz.

İhtiyaç duyacağınız tüm bilgiler elinizdeyse, şimdi biraz hesap makinesiyle oynamaya başlayabiliriz.

Asgari ödeme tutarınızı şu şekilde hesaplayacağız:

Kredi Kartı Dönem Borcu x Asgari Ödeme Oranı = Asgari Ödeme Tutarı

Örnek bir hesaplama yapalım. Diyelim ki, 1 – 14.999 TL arası bir limite sahip olan kredi kartı dönem borcunuz 1.500 TL. Öyleyse asgari ödeme oranınız %30 olacaktır. Peki, bu durumda asgari ödeme tutarınız kaç lira olacaktır?

1.500 TL (Kredi Kartı Dönem Borcu) x 0.30 (Asgari Ödeme Oranı) = 450 TL (Asgari Ödeme Tutarı)

Bu örneğe göre asgari ödeme tutarınız 450 TL oluyor. Gördüğünüz gibi çok basit bir yüzde hesaplamasından daha fazlasını yapmıyoruz. Benzer hesaplamaları otomatik yüzde hesaplama sitelerinden de yapabilirsiniz.

Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartınıza asgari ödeme yapmazsanız veya asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yaparsanız, bankanız kalan dönem borcunuz üzerinden gecikme faizi uygulamaya başlar.

Bir takvim yılı içinde arka arkaya üç defa asgari ödeme yapılmazsa ya da benzer olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı 3 ay üst üste ödenmezse, dönem borcunuzun tamamını ödeyene kadar kredi kartınız harcamalara ve nakit avans çekimlerine kapatılır. Kredi kartı toplam borcunuzu ödedikten sonra, kartınız tekrar harcama ve nakit avans işlemlerine açılır.

Asgari ödemeniz 30 günden fazla gecikirse, bankanız gecikmiş ödemeyi kredi bürosuna bildirir. Bu geç ödeme, kredi notunuzu etkiler. Özellikle geç ödeme bildirildikten sonraki ilk birkaç ayda kredi notunuz yüksek oranda gerileyebilir. Asgari ödeme yapmak kredi notunu olumlu etkileyen bir faktördür ve bu açıdan önemi büyüktür.

Bu nedenlerden ötürü dönem borcunuzun tamamını ödeyemeseniz bile asgari ödemelerinizi mutlaka yapmanız gerekir. Aksi durumda önemsiz gibi görünebilen asgari ödemeler, ödeme geçmişinize, kredi notunuza ve sicilinize zarar verir.

Asgari ödemeler de dahil olmak üzere, kredi kartı borcu ödenmezse ve bu ödememe durumu 90 günü geçerse, bankalar borçların tahsilatı için takip başlatıp hukuki yollara başvurabilirler. Öte yandan işin bu noktaya gelmesi kredi geçmişinizde yıllar boyu sürecek telafisi zor bir iz bırakır.

Asgari Ödeme Tutarından Daha Fazla Ödeme Yapılabilir mi?

Kredi kartınıza asgari ödeme tutarından daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Bunun zararı değil yararı olur. Aslında, kredi kartınızın asgari ödemesine odaklanmak yerine direkt dönem borcunuza odaklanmanız gerekir. Zira olması gereken budur.

Dönem borcunuzu ödediğiniz takdirde zaten asgari ödemeyi de yapmış olursunuz. Yüksek borçlanmadan kaçınmak için de kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeniz her zaman en iyisi olacaktır.

Kredi kartınıza her ay sadece asgari tutarı ödemek, bir süre sonra finansal durumunuzu zora sokabilir. Özellikle, her ay sürekli sadece asgari ödeme yapıyorsanız ve kartınızla harcama yapmaya devam ediyorsanız, borçlarınız küçülmek yerine artacaktır. Kendinizi daha fazla borçlandırmanın en hızlı yollarından biri ne yazık ki budur.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir