ATM Eksik Para Verirse Vakit Kaybetmeden Yapmanız Gereken 3 Şey

16.04.2022

ATM’lerin eksik para vermesi çok sinir bozucu ve nadir görülen bir durum olsa da, ne yazık ki bazı zamanlar hemen herkesin başına gelebiliyor. Üstelik Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi ve İş Bankası gibi sık kontrol edilen köklü bankaların ATM’lerinde dahi bu durum yaşanabiliyor.

En nihayetinde kabul etmek gerekir ki ATM’ler bazen hatalı çalışıyor veya bir sebepten makineye banknotlar takılabiliyor. Hatta şubeden uzakta bulunan ATM’ler sahtekarlık girişimlerine bile maruz kalabiliyor. Ancak bu tür mağduriyetler çoğu zaman bankalarca gideriliyor. Söz gelimi, bankanızın anlatacağınız hikayeye inanıp inanmayacağı konusunda endişelenmenize hiç gerek yok.

ATM eksik para verdiyse ve paranızı bir an önce geri almak istiyorsanız işte vakit kaybetmeden yapmanız gerekenler:

1. İşlemin Tarihini, Saatini ve Yerini Kaydedin

ATM eksik para verdiğinde yapmanız gereken ilk şeyler; işlem tarihini, saatini, yerini, çektiğiniz nakit para ve eksik tutarı kaydetmek olmalıdır. Bu bilgileri hemen küçük bir kağıda ya da cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Ayrıca işlemleriniz sonlandığında makbuz almayı tercih ediyorsanız, bütün bunların yerine işlem makbuzunuzu da kanıt olarak saklayıp kullanabilirsiniz.

2. Bankanızı Arayın ve İade İçin Bir Talep Oluşturun

Vakit kaybetmeden bankanızı aramalı, sorunuzu anlatarak eksik parayı geri almak için bir iade talebi oluşturmalısınız. Ayrıca bankanızın operatörüne bağlandığınızda sizden istenecek işlem tarihi, işlem saati, ATM’nin yeri ve işlem tutarı gibi tüm bilgileri eksik olarak vermelisiniz. Bir talep oluşturduktan sonra, bankanız bir inceleme başlatacaktır. Genellikle gün sonunda ya da en geç 10 iş günü içinde inceleme sonuçlanarak eksik para hesabınıza iade edilmiş olacaktır.

3. Banka Şubenizden Destek Alın

Eğer para çekme işlemini banka şubenizin içindeki ya da dışındaki ATM’lerden herhangi birinde gerçekleştirdiyseniz, banka şubenizden de destek alabilirsiniz. Bankanın içine girerek ve bir müşteri temsilcisiyle veya bir şube yöneticisiyle görüşerek sorunu izah edebilir ve bir iade talep formu doldurabilirsiniz.

Sonuç olarak, bankalar ATM kayıtlarını tutarlar ve bir sorun olup olmadığını kısa sürede tespit edebilirler ve ATM hatalarından kaynaklanan eksik para verme gibi mağduriyetleri gidererek eksik tutarı belirli bir süre sonunda müşteri hesabına iade ederler.

YORUMLAR

 1. Cihan dedi ki:

  Ziraat ATM’sinden 5000+5000 çektim. İki ayrı hesaptan makbuzları 10.000 TL çekilmiş gösteriyor. Elimde 9000 TL var. Banka şubesi itiraz ediyor, bizde para yok diye. ATM hatalı şube kabul etmiyor. Gitti 1000 vermezler geri görevlileri şikayet edeceğim bir gelmesin o para.

 2. Faruk dedi ki:

  Benimde başıma geldi ben alamadım bankamatik doğru verdi dediler yapılan tüm itirazlar boşuna 100 TL’yi iç ettiler.

 3. Yakup dedi ki:

  Bana bir kere garanti atm eksik para verdi. Bankayı aradığımda sorunu çözeceklerini söylediler ve sorun birkaç gün içinde çözüldü. Eksik verilen para hesaba yatırıldı. Şimdi aynı sorunu Akbank’ta yaşıyorum. Akbank atm eksik para verdi. Neden böyle oluyor anlamıyorum.

 4. Kadir dedi ki:

  Son aşamaya hiç gerek yok. Kaldı ki hafta sonu olursa banka şubesinden destek almak gibi bir şansımız da yok. Ayrıca şubeye gidip söyleseniz bile açıp atm’yi saymıyorlar yine beklemeniz gerekiyor birkaç gün. Başıma geldi biliyorum.

 5. Mehmet Emin Korkmaz dedi ki:

  Birkaç kez yaşamış birisi olarak eksik işlemleri 1 hafta sonra tarafıma yansıtılmıştı.