Bankalar

ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Arttırılır?

Nakit paraya ihtiyaç olduğunda çoğu zaman doğrudan bankanızın en yakın ATM’sine gidersiniz, ancak bankalar genellikle ATM’lerden çekebileceğiniz nakit para miktarını limitlerle sınırlandırırlar. Bu günlük limitler, her 24 saatlik süre için 1.500 ila 2.000 lira arasında değişir.

Bu limitler, bankayı ve en başta da sizi korurken kartınızın yanlış ellere geçmesi gibi olası güvenlik ihlali durumlarında büyük kayıpların önlenmesine yardımcı olur. Yetkisiz para çekme işlemleri çok uzun süre fark edilmediği takdirde, bu kayıplardan tamamen siz sorumlu olabilirsiniz ve çalınan parayı geri alma şansınız da çok az olur.

Ancak, ekstra ihtiyaçlarınız için daha yüksek miktarlarda para çekme işlemi yapmanız gerekiyorsa, ATM’den günlük para çekme limitinizi geçici bir süre artırmanız mümkün olabilir. Öte yandan limit artırmaya ek olarak nakit avans kullanmayı da düşünebilirsiniz.

En iyi seçeneklerinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bankanızdan Limit Artışı Talep Edin

ATM’lerden günlük para çekme limiti yerli gelmiyorsa, bankanızı arayın ve ATM limitinizi geçici olarak yükseltmelerini isteyin. Temel bir hesaba sahipseniz bankanız bu talebinize pek sıcak yaklaşmayabilir, ancak yeteri kadar ikna edici olabilirseniz günlük limitinizi birkaç bin lira kadar daha artırabilirler.

ATM günlük para çekim limitlerinde yapılan artışların çoğu geçici olsa da, her artış isteği olumlu sonuçlanmayabilir. Yine de bunu sorarak kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Çünkü birçok banka geçici limit artışı konusunda müşterilerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Bankanız bu hizmeti ücretsiz olarak sunabilir veya ekstra bir miktar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda, harekete geçmeden önce olası masrafları öğrendiğinizden mutlaka emin olun.

Acil Durumlarda Nakit Avans Kullanın

Bazen çok acil durumlar vuku bulabiliyor ve sadece nakit ödeme yapılması gerekebiliyor. Banka hesabınızdan yeterli miktarda nakit çekemiyorsanız ve limit artış talebiniz olumsuz sonuçlanmışsa, nakit avans kullanma seçeneğinizin olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanıyorsanız, nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avans limitleri, mevduat hesabınızdan çekebileceğiniz günlük nakit limitlerinden bağımsızdır. Çoğu zaman da nakit avans çekim limitleri mevduat hesaplarından çekebileceğiniz limit miktarından daha yüksektir. Nakit avans limitinizi bankanızdan kontrol edebilirsiniz.

Nakit avans çekimlerinden belirli bir ücret tahsil edilir, ayrıca nakit avans kullanımı belirli oranlarda faiz ödemenizi gerektirir. Ancak acil durumlar söz konusuysa kredi kartı ya da kredili mevduat hesabınızı kullanarak nakit avans çekmeyi düşünebilirsiniz.

Bankanızı Değiştirmeyi Düşünün

ATM’lerden günlük para çekim limitleri artırılsa bile bu kalıcı değil geçici olur. Bununla birlikte masraflar sebebiyle her zaman nakit avans seçeneğini kullanmak da pek mantıklı değildir.

Bankanız günlük nakit çekim ihtiyaçlarınıza cevap vermiyorsa, kendinize ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeni bir banka bulabilir ya da mevcut bankanızı kullanmaya devam etmeniz gerekse bile yeni bir bankadan ikinci bir hesap açmayı düşünebilirsiniz.

Hangi bankanın ATM’den günlük ne kadar nakit para çekme limiti sunduğunu merak ediyorsanız, bankaların günlük ATM para çekme limitleri listesine göz atabilirsiniz.

CEPTETEB ve Enpara gibi dijital bankacılık platformları halihazırdaki en yüksek günlük nakit çekim limitlerini sunuyor. ATM’den günlük nakit çekim limiti Enpara’da 7.500 lira iken, CEPTETEB’te 3.000 lira. Ancak CEPTETEB ekstra ihtiyaçlar için nakit çekim limitlerinin müşterinin isteğiyle geçici olarak her ihtiyaç duyulduğunda 6.000 liraya kadar artırılabileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu