Anasayfa Bankalar Bankaların Günlük ATM Para Çekme Limitleri Nedir?

Bankaların Günlük ATM Para Çekme Limitleri Nedir?

Günümüzde nakit kullanmak artık pek tercih edilmeyen bir yöntem, ancak bazen buna ihtiyaç duyarsınız ve ATM’lerden daha fazla nakit çekmek isteyebilirsiniz.

Konu ATM’den para çekmek olduğunda, bir gün içinde çekebileceğiniz en yüksek miktar, bankanızın limitleri doğrultusunda mümkün olmaktadır. Tüm bankalar başta güvenlik olmak üzere pratiklik olması açısından ATM’lerde para çekme işlemlerini belirli limitlerle sınırlandırırlar.

Bankaların ATM para çekme limitleri, kart ve hesap bilgilerinizin yanlış ellere geçmesi durumunda, hırsızların tüm paranızı çekmelerini engeller. Öte yandan, bankalar ATM’lerinde yalnızca sınırlı miktarda nakit tutabilirler. Bu da bankalarca koyulan limitlerin önemli bir sebebi.

ATM’den günlük para çekme limitleri bankanıza ve özellikle de sahip olduğunuz hesap türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin maaş hesabı müşterileri ya da şirket hesabı sahiplerinin ATM’lerden günlük para çekme limitleri diğer hesap sahibi müşterilere göre daha yüksek olabilmektedir.

Bankaların ATM’lerden Günlük Para Çekme Limitleri

ATM’lerden günlük para çekme limitleri birkaç yüz lira ile birkaç bin Türk lirası arasında bankalara göre değişmektedir. Hangi bankanın ATM’sinden en fazla ne kadar para çekebileceğinizi görmeniz için bir çizelge hazırladık.

Hazırladığımız çizelgede bankaların temel hesapları için ATM’den günlük para çekme limitleri bulunuyor. Farklı bir hesabınız varsa veya limitler konusunda emin değilseniz, her zaman bankanızı arayabilir ve bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

Banka ATM Günlük Nakit Para Çekme Limiti
Ziraat Bankası 1.500 TL
İş Bankası 2.000 TL
Garanti Bankası 2.000 TL
Akbank 1.500 TL
Halkbank 1.500 TL
Yapı Kredi 1.500 TL
Vakıfbank 1.500 TL
QNB Finansbank 1.500 TL
Enpara 7.500 TL
TEB 1.500 TL
CEPTETEB 3.000 TL
Odeabank 1.500 TL
Şekerbank 3.000 TL
HSBC 1.500 TL
Fibabanka 1.500 TL
Alernatifbank 1.500 TL
Burgan Bank 1.000 TL
Denizbank 1.500 TL
ING Bank 2.000 TL
PTT 1.500 TL

Çizelgede yer alan günlük para çekme limitlerinin yalnızca ilgili bankaların ATM’lerinde geçerli olduğunu unutmayın. Banka şubelerine giderek hesaplarınızdan limitsiz para çekebilirsiniz. Ancak çok yüksek miktarlarda nakit çekim yapacaksanız, paranızın hazır olduğundan emin olmak için, birkaç gün önceden bankanızın şubesini haberdar etmeniz gerektiğini unutmayın.

ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilir?

Bankanızın bir defaya mahsus bir durum için ATM günlük para çekme limitinizi yükseltmesini sağlamak genellikle zor değildir. Ancak bu, bankanızın takdirine bağlı olarak yapılır ve istediğiniz kadar bir artış olmayabilir.

Günlük para çekme limiti sürekli sorun oluşturuyor ve yetersiz kalıyorsa, o halde bankanızın mümkün kıldığı hizmetlerin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını tekrar değerlendirmeniz faydalı olabilir. Bankanızın mevcut hizmetlerinin ihtiyaçlarınıza uygun olmadığına kanaat getirirseniz, farklı bankaların hizmetlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Enpara ve CEPTETEB, ATM’den günlük para çekme limiti en yüksek olan bankalar arasında yer alıyor. Enpara’da bu limit günlük 7.500 TL iken CEPTETEB’te 3.000 TL. Ancak CEPTETEB talep üzerine bu limitin 6.000 TL’ye yükseltilebileceğini belirtiyor. Temel bankacılık ihtiyaçlarının fiziksel şubeler olmadan yalnızca dijital kanallar üzerinden gerçekleştirilebildiği bu banklarla çalışmayı ya da bu bankalardan ikinci bir hesap açmayı düşünebilirsiniz.

ATM’den Daha Fazla Nakit Para Çekmek Mümkün mü?

Günlük ATM para çekme limitlerinin izin verdiğinden daha fazla paraya ihtiyacınız varsa, bu sorunu aşmanın birkaç yolu vardır. Öyleyse bu yollara bir göz atalım.

Birincisi, ATM limiti sadece ATM’den para çekme işlemleri için geçerlidir. Böylece, bankacılık saatlerinde bankaya girebilir ve hesabınızdan daha fazla nakit çekebilirsiniz. Özellikle çok miktarda para çekmeniz gerekiyorsa, en iyi ve en güvenli yol kesinlikle budur.

İkincisi, bankanızı arayabilir ve ATM’den günlük nakit para çekme limitini yükseltip yükseltemeyeceğinizi sorabilirsiniz. Bankaların çoğu istisnai durumlarda, ekstra ihtiyaçların karşılanabilmesi için günlük nakit para çekme limitini belirli bir dönem için bir defaya mahsus olmak üzere yükseltebilir.

Bu seçeneklerden hiçbiri sizin için uygun değilse ve hala daha fazla nakde ihtiyacınız varsa, kredi kartınızdan nakit avans çekmeyi düşünebilirsiniz. Nakit avans limiti, banka hesabınızdan çektiğiniz günlük limitlerden bağımsızdır. Bununla birlikte, bunu mutlak bir son çare olarak görmeniz gerekir. Çünkü nakit avans, kredi kartınızdan para çekmenize olanak sağlar ve yüksek maliyetleri beraberinde getirir.

ATM’den Nakit Para Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güvenliğiniz için banka ATM’lerini kullanırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Kartınızın şifresini tanımadığınız kişilere söylememeli ve ATM’lerden para çekeceğiniz sırada tanımadığınız kişilerin yardım teklifini asla kabul etmemelisiniz.

Banka ATM’lerinde kartınız sıkışması durumunda veya çekim işlemini ekrandan hallettiğiniz halde para çıkışının açılmaması halinde bankanızın çağrı merkezini arayarak bilgi vermelisiniz. Ayrıca, şüphelendiğiniz herhangi bir farklı durumlarla da karşı karşıya kaldığınızda bankanızı aramalısınız.

Çok yüksek miktarlarda nakit para çekmeyi planlıyorsanız, bu parayı ATM’ler yerine banka şubelerinden çekmeyi düşünmelisiniz. Zira bu daha güvenilir bir yol olacaktır.

Son olarak tekrar hatırlatmak gerekirse, ATM günlük para çekme limiti çok kısıtlayıcıysa, limiti geçici veya kalıcı olarak artırmak için bankanıza başvurabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz