Bankalar

ATM’den Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar, kredi kartı ya da banka kartınızın şifresini değiştirmeniz için birçok yol sunar. Bankanıza ait ATM’lerden, telefon yoluyla müşteri hizmetlerinden ya da şahsen bankanızın şubelerinden herhangi birini ziyaret ederek kart şifresini değiştirmek bu seçenekler arasında yer alır.

Kart şifresi değiştirmenin en kolay yollarından biri ATM’leri kullanmaktır. Bankanıza ait herhangi bir ATM’yi kullanarak bir kredi kartı veya banka kartı şifresini kolayca değiştirebilirsiniz. İşte ATM’den şifre değiştirmek için izlemeniz gereken adımlar.

ATM’den Şifre Değiştirme Adımları

Kart şifrenizi hatırladığınız takdirde, şifrenizi bankanıza ait ATM’lerden kolayca değiştirebilirsiniz. Kart şifrenizi hatırlamıyorsanız, güvenlik nedeniyle şifrenizi değiştirmek için bankanızı şahsen ziyaret etmeniz gerekir.

Mevcut Kart Şifrenizi Hatırlıyorsanız

Şifrenizi hatırlıyorsanız, banka kartı ya da kredi kartı şifrenizi bankanızın ATM’lerinden değiştirebilirsiniz. Kartınızı ATM’ye yerleştirdikten sonra, bankanızın kart şifrenizi değiştirme seçeneği için önerebileceği birkaç farklı yol vardır. Buna karşılık gelecek seçimi yapın. Şifre değiştirme seçeneği ATM ekranında “diğer işlemler” sekmesi altında da görünebilir. Şifre değiştirme seçeneğini bulduğunuzda ekranda göreceğiniz adımları izleyin, önce mevcut şifrenizi, daha sonra yeni şifrenizi girin ve işlemi tamamlayın.

Mevcut Kart Şifrenizi Hatırlamıyorsanız

Çok fazla banka kartı ya da kredi kartına sahipseniz şifrelerinizi unutmanız mümkündür, özellikle de kart şifrenizi son zamanlarda değiştirdiyseniz. Mevcut kart şifrenizi hatırlamıyorsanız, bankanızın şubelerinden herhangi birini şahsen ziyaret etmeniz ve yeni bir kart şifresi oluşturmanız gerekir. Zira böyle bir durumda, bankanızın kimliğinizi onaylaması gerekecektir. Bankanızı ziyaret etmek için zamanınız yoksa, kartınızın arka yüzünde veya ekstrenizde yer alan müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve destek alabilirsiniz.

Kart Şifresini Güvende Tutmanın Yolları

Her zaman kolayca hatırlayabileceğiniz ancak başkalarının tahmin edemeyeceği bir şifre seçin. Kolaylıktan kaçının ve telefon numaranız, doğum tarihinizin bir kısmı gibi herkesin tahmin edebileceği şifreleri kullanmamaya çalışın.

Şifrenizi ezberleyin. Şifrelerinizi kimsenin bilmesine veya kullanmasına izin vermeyin ve not almaktan kaçının. Şifrenizi kesinlikle not almanız gerekiyorsa bunu cüzdanınızda ya da çantanızda taşımayın.

Bir satın alma işlemi yaparken satıcı ile şifrenizi paylaşmak yerine, her zaman kendiniz tuşlama yapın. Unutmayın, hiçbir meşru işletme şifrenizi sormaz.

Şifrenizi asla telefon, İnternet veya e-posta üzerinden vermeyin. İşlemleri yalnızca kendinizi güvende hissettiğiniz yerlerde tamamlayın.

Son olarak, kart şifrenizin yanlış ellere geçtiğinden şüpheleniyorsanız, şifrenizi mutlaka değiştirin. Bu işlem, banka ATM ya da şubelerinde birkaç dakika kadar sürer ve kart bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu