BankalarMevduatlarPiyasalar

Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı için 5 Avantajlı Öneri

Döviz hesabı, yabancı ülke para birimlerinin alınıp satılarak tasarrufların değerlendirilebileceği ve tutulabileceği, vadeli ya da vadesiz çeşitleri olan bir mevduat ürünüdür.

Döviz hesapları genellikle yurt dışına para gönderme ya da alma gibi ihtiyaçlar başta olmak üzere, birikimlerini döviz olarak tutma ve değerlendirme gibi amaçlar doğrultusunda tercih edilmektedir.

Çoğu bankadan açmanın mümkün olduğu döviz hesapları sayesinde, yabancı ülke para birimi cinsinden döviz yatırımı yapabilir, ek olarak faiz getirisi elde edebilir veya bu hesaplardan yurt dışına para transferleri gerçekleştirebilir ya da gönderilen paraları alabilirsiniz.

Amacınız ve ihtiyaçlarınız her ne olursa olsun, herhangi bir bankadan döviz hesabı açmadan önce, bir takım avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurmanız en iyi kararı vermenizi sağlayabilir. Mesela döviz hesaplarından çoğu zaman alınan hesap işletim ücretleri can sıkıcı olabildiği gibi tasarruflarını değerlendirmek isteyenler için de en yüksek faiz oranları bir tercih nedeni olabiliyor.

Genele hitap eden bazı faktörleri göz önünde bulundurarak en iyi döviz hesabını bulmanız için bir liste hazırladık. Bu listenin ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun döviz hesabını bulmaya yardımcı olacağını düşünüyoruz.

CEPTETEB

 • Hesap İşletim Ücreti: Alınmıyor
 • Hesap Açma Alt Limiti: Yok
 • ATM’den Nakit Para Yatırma ve Çekme: Var
 • Faiz Getirisi: Var
 • Desteklenen Para Birimleri: ABD doları, Euro

TEB’in dijital bankacılık hizmeti olan CEPTETEB’de ABD doları ve Euro para birimi cinsinden döviz hesabı açmak mümkün.

CEPTETEB’in listede ilk sırada yer almasının iki nedeni var. Bunlardan ilki, döviz hesaplarından hesap işletim ücreti almıyor olması. Bir diğer neden, her ne kadar TEB ATM’lerinden banknot halinde döviz yatırma ve çekme imkânı sunuyor olsa da, dijital bir hizmet olduğu halde TEB şubelerinden de döviz yatırma ve çekme olanağı sunuyor.

Bununla birlikte, CEPTETEB döviz hesaplarından faiz getirisi elde etmenin de mümkün olduğunu ekleyelim.

Enpara.com

 • Hesap İşletim Ücreti: Alınmıyor
 • Hesap Açma Alt Limiti: Yok
 • ATM’den Nakit Para Yatırma ve Çekme: Var (Sadece Desteklenen ATM’lerde)
 • Faiz Getirisi: Var (Vadeli’de)
 • Desteklenen Para Birimleri: ABD doları, Euro

QNB Finansbank’ın dijital bankacılık iştiraki Enpara.com’da ABD doları ve Euro cinsinden vadeli ya da vadesiz döviz hesabı açılabiliyor. Her iki hesap türü için de herhangi bir masraf ya da hesap işletim ücreti alınmıyor.

Enpara.com’un vadeli döviz hesaplarından faiz getirisi elde etmek mümkün. Bunun dışında, döviz çekme özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerinden döviz yatırma veya çekme imkânı sunuluyor.

Enpara.com şubesiz tabanlı bir dijital bankacılık hizmeti olsa da, yüksek tutarlı döviz yatırma ya da çekme işlemlerinizi QNB Finansbank şubelerinden gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Garanti Bankası

 • Hesap İşletim Ücreti: Var
 • Hesap Açma Alt Limiti: Var
 • ATM’den Nakit Para Yatırma ve Çekme: Var
 • Faiz Getirisi: Var (Sadece Vadeli’de ve Kuveyt Dinarı, Romen Leyi Hariç)
 • Desteklenen Para Birimleri: ABD doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Avustralya doları, Kanada doları, İsviçre Frangı, Danimarka Kronu, Kuveyt dinarı, Malta lirası, Norveç Kronu, Suudi Arabistan Riyali, İsveç Kronu, Romen Leyi, Rus Rublesi

Hesap işletim ücreti almasına karşın birçok yabancı ülke para birimi için hesap açılabildiği için Garanti Bankası listemizin üçüncü sırada bulunuyor.

Garanti Bankası’ndan vadeli döviz hesabı açarak faiz getirisi elde etmek mümkün. Yukarıda yer alan tüm yabancı ülke para birimleri için vadesiz hesap açılabilirken, vadeli hesaplarda Kuveyt Dinarı ve Romen Leyi desteklenmiyor.

Bununla birlikte, bankanın döviz hesaplarında açılış alt limiti bulunuyor. Bu limit İngiliz Sterlini için 500 GBP, Japon yeni için 100.000 JPY ve diğer döviz cinsi hesaplar için 1.000 döviz cinsi’dir.

Türkiye İş Bankası

 • Hesap İşletim Ücreti: Var
 • Hesap Açma Alt Limiti: Var
 • ATM’den Nakit Para Yatırma ve Çekme: Var
 • Faiz Getirisi: Var (Vadeli’de)
 • Desteklenen Para Birimleri: ABD doları, Euro, Avustralya doları, İngiliz Sterlini, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Kanada doları, Kuveyt Dinarı, Norveç Kronu, Suudi Arabistan Riyali

Türkiye İş Bankası’ndan vadeli ya da vadesiz olarak, belirtilen yabancı ülke para birimi cinslerinden döviz hesabı açabilirsiniz.

Bankanın döviz hesaplarından hesap işletim ücreti alındığı gibi döviz cinslerine göre değişen hesap açılış alt limitleri de bulunuyor. Vadeli döviz hesabında Euro ve ABD doları için hesap açılış alt limiti 10 döviz cinsi iken, vadelide 1.000 döviz cinsidir.

Ayrıca İş Bankası Bankamatiklerinden nakit döviz yatırma ve çekme işlemleri de yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası

 • Hesap İşletim Ücreti: Var
 • Hesap Açma Alt Limiti: Yok
 • ATM’den Nakit Para Yatırma ve Çekme: Yok
 • Faiz Getirisi: Var (Vadeli’de)
 • Desteklenen Para Birimleri: ABD doları, Euro, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Norveç Kronu

Ziraat Bankası’nda vadeli ya da vadesiz olmak üzere döviz hesabı açabilirsiniz. Vadeli hesaplarda döviz birimlerinizden faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın vadeli olarak birden fazla ürünü bulunuyor. Bankanın bazı vadeli döviz ürünlerinde hesap açılış alt limiti bulunduğunu da ekleyelim.

Hatırlatmak gerekirse, listede yer alan bankaların şube (Enpara.com hariç, sadece yüksek tutarlı işlemlerde), ATM, telefon bankacılığı ve internet kanallarını kullanarak açacağınız hesaplardan döviz alış ve satış işlemlerinizi gerçekleştirebilir, bu hesaplardan para transferi yapabilir ya da hesaplarınıza para alabilirsiniz.

Listede gördüğünüz banka ürünleri ve bunlara ilişkin temel özelliklerin vadeli ya da vadesiz döviz hesabı için en iyi bankayı bulmanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz. Son olarak, karar vermeden önce bankalara danışarak ürünlerine yönelik güncel bilgileri almayı ihtimal etmeyin.

10 Yorum

 1. Bankada tutacağınız dövizlerden faiz almak gibi bir derdiniz yoksa Enpara tavsiye edebilirim. Ben faiz de kazanmak istiyorum diyorsanız farklı alternatiflere bakın derim.

 2. Garanti Bankasının nasıl avantajlı olduğunu anlamış değilim. İskandinavya yada Malta gibi yerlere giden öğrenciler dışında kimse malta lirası gibi hesaplar açmaz. Kaldı ki bu ülkerde euro geçiyor. Euro için de görüldüğü gibi daha avantajlı bankalar var.

 3. Merhaba. Kanadaya dil okulu adına ödeme yapmam gerekiyor. Burdan yapacağım swift işleminden en düşük komisyonu hangi banka alır. Ya da internet bankacılığndan ne kadar kesinti oluyor.

  1. Merhaba, şu anda listelediğimiz bankalar arasında en düşük komisyon Enpara tarafından alınıyor. İşlem başına 18 TL alıyor. Bunun dışında yazıda yer alan diğer bankalar, örneğin, İş Bankası işlem tutarına yönelik komisyon alıyor. Mesela, 1.000,01 – 5.000 USD arası ya da muadili işlemler için 20 USD alırken, 5.000,01 – 50.000 USD arası işlemler için 25 USD alıyor. Tutar arttıkça komisyon ücreti de artıyor. Şu anda en avantajlısı Enpara gibi görünüyor olsa da diğer bankaların ücret ve komisyonlarını da incelemenizi tavsiye ederiz.

  1. Merhaba, ABD’den Enpara hesabınıza gelecek bir para transferinden bahsediyorsanız, bakiyenizde herhangi bir kesinti olmayacaktır. Enpara masrafsız dijital bankacılık hizmeti olduğu için hiçbir şekilde ücret ve kesinti uygulanmıyor.

 4. Çoğu banka döviz hesaplarından inanılması güç hesap işletim ücreti alıyor. Enpara gibi şubesiz bankacılık alternatiflerinden döviz hesabı açmayı düşünüyorum. Cepteteb veye Kuveytturk olabilir.

 5. Vadesiz döviz hesabı tavsiyeleriniz için saygı duyuyorum fakat faiz oranları çok düşük. Bir de bizim bankalar döviz hesapları için fazla işletim ücreti alıyor. İşletim ücreti almayan bir döviz hesabı önerebilir misiniz? Hızlı cevaplarsanız sevinirim.

  1. Merhaba, Finansbank Enpara ve CEPTETEB gibi şubesiz banka kanalları döviz hesaplarından hesap işletim ücreti almamaktadırlar. Vadesiz döviz hesabı hakkında başka bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu