Sor Bakalım, Bana Kredi Çıkar Mı?

21.01.2022

Kredi çekmek isteyen bazı tüketiciler kredi başvurusu yapmadan evvel ‘Bana kredi çıkar mı?’ veya ‘Kredi verirler mi?’ endişesi yaşıyorlar. Çoğu zaman bu gibi kaygılar yersiz olurken, kimi zamanda değişen durumlara göre yerinde olabiliyor.

Kimlere Kredi Çıkmaz, Kimlere Kredi Verilmez?

En başta bu sorunun yanıtını arayalım. Bu sorunun cevabı kredi alabilecek misiniz, yoksa alamayacak mısınız bunun cevabını verecektir. Öncelikle, bankalara yüksek miktarda mevcut borcu bulunan tüketicilere kredi verilmez. Bazı konumlarda çalışmayan veya gelir belgesi gösteremeyen kişilere de kredi verilmez. En önemlisi ve tüm bunları kapsayan tanımla, kredi notu düşük olan hiçbir tüketiciye kredi çıkmaz.

Yukarıdaki durumlardan bir ya da birkaçı mevcut durumunuzu özetliyorsa, kredi çekebilme kaygısı yaşamanız doğal. Çünkü, kredi almanız gerçekten bu koşullar altında zor olacaktır.

Kimler Kredi Alabilir?

Bankalarda bulunan mevcut borç durumunuz gelirinizle orantılı olmak zorundadır. Örneğin, hali hazırda 10.000 TL kredi borcu bulunan ve aylık geliri 20.000 TL olan bir tüketici kolaylıkla kredi alabilir fakat, 1.000 TL borcu bulunan ve aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi için bankalar kredi vermezler. Bu madde kişinin gelir durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kendi geliriniz ve borcunuz varsa bu bağlamda kafanızda pratik bir hesap yapabilirsiniz.

Borcunuz yok ama gelir belgesi de gösteremiyorsanız, bankalar kredi notunuzu baz alarak sizi değerlendirecektir. Bildiğiniz gibi kredi puanı temelde geçmiş dönem kredi ödemelerinizle hesaplanan bir kavramdır. Kredi notunuzda sorun olmaması durumda gelir belgesiz kredi alabilmeniz de mümkün olacaktır.

Tüm yazdıklarımızı toparlayacak olursak, yukarıdaki açıklamaları ve finansal durumunuzu göz önünde bulundurarak artık, size kredi çıkar mı, çıkmaz mı tahmin edebiliyor olmalısınız. Her vaziyette de en azından bir kredi başvurusu yaparak bankaların ne cevap vereceğini denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sorunun cevabını resmi olarak almak için banka şubelerine gitmenize de gerek yok. Cep telefonunuzdan herhangi bir bankaya başvuru yaptığınız takdir de sonuç gelecektir, cepten kredi başvurusu yapın ve SMS ile sonucunu öğrenin. Bana kredi çıkar mı? sorusunun cevabını almak için bu basit ve en kolay yöntemi deneyin.

YORUMLAR

 1. MstfYlmz dedi ki:

  Merhaba,

  Halihazırda ödemekte olduğum bir kredim var. (Kalan 5 bin TL civarında) Ayrıca kredi kartlarımdan dolayı 16 bin TL civarında borcum var. (Her ay düzenli olarak ödüyorum ve harcıyorum.) Gecikmelerim yok ancak 2700 TL KMH sürekli kullanımda. Arada sırada tamamını kapatıyorum. Tamamını kapatamasam da faiz tahakkuk eder etmez gecikme olmadan faizini ödüyorum. Şu an findeks kredi notum 1200 civarında. Ve bugün itibariyle MEB’de kadrolu öğretmen olarak göreve başlamış bulunuyorum. En kısa zamanda araba almayı düşünüyorum. Sizce bana kredi çıkar mı? Şu an çıkmazsa en yakın ne zaman çıkma ihtimali olabilir? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, kredi notunuz iyi seviyede, Türkiye ortalamasının üzerinde. Borçlarınızı geciktirmeden ödüyor olmanız da finansal durumunuza olumlu yansıyor. Şu anda size kredi verilmiyorsa en büyük sebebi mevcut borçlarınızın yüksek oluşundan kaynaklanıyordur. Mevcut borçlarınız azaldığında kredi alabileceğinizi düşünüyoruz. Çünkü aynı zamanda bir işe girmiş olmanız da kredi başvurunuzu olumlu yönde etkileyecek.

   Düzenli ödeme yaptığınızdan ve bir işe girdiğinizden dolayı aylık maaşınıza oranla üç ay sonra (düzenli gelir şartından dolayı) kredi başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. Başvuru yaptığınızda bankanız toplam borcunuza, aylık taksitlerinize ve aylık maaşınıza (ya da yan gelirlerinize) bakarak karar verecek. Başvuru yapacağınız kredi tutarı, aylık ödeme ve aylık maaş faktörlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

   Danışmak istediğiniz farklı bir konu olursa bize tekrar yazabilirsiniz.

 2. ahmet dedi ki:

  merhaba sayın yetkili ekonomist,

  yaklaşık 2 yıldır bir kuyumcu mağazasında çalışıyorum, sgk asgeri ücrettek yatıyor. 3-4 sene önce bir senetli hizmet alımımız olmuştu fakat hizmeti almadığımız icin senetide önemsemedik, sonra bu durum ne oldu bilmiyorum ama hizmet veren şirket bir şekilde sgk dan kesmiş meblayı. bundan dolayı banla ihtiyac kredisi için 5bintl sıkıntı cıkartır mı

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, şu anda bahsettiğiniz süre boyunca SGK’lı bir çalışansanız ve bankalara mevcut borçlarınız bulunmuyor ve diğer yandan düzeli ödemeler yapıyorsanız, kredi başvurunuzda herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

   Danışmak istediğiniz farklı bir konu olursa tekrar yazabilirsiniz.

 3. Alparslan Felek dedi ki:

  merhaba benim hiçbir bankaya borcum yok kredi puanım 1532 gelir belgem 1500 neden kredi çıkmıyor olabilir ??

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, kredi notunuz gayet iyi. Mevcut kredi ödemeniz bulunmuyor ve mevcut borcunuz da yoksa kredi alabiliyor olmanız gerekir. Fakat gelirinizin oldukça üzerinde aylık ödeme planına sahip bir miktarda kredi başvurusu yapıyorsanız bu nedenle başvurunuz olumsuz sonuçlanıyor olabilir. Diğer yandan kredi başvurunuzu internet üzerinden yapıyorsanız, şubeden yapmanızı tavsiye ederiz.

   Danışmak istediğiniz farklı bir sorunuz olursa bize tekrar yazabilirsiniz.

 4. kaan dedi ki:

  merhaba ben 2500 tl maaş alıyorum sigortam yeni yatmaya başladı özel bi şirkette çalışıyorum 75.000 tl kredi alabilirmiyim

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, bazı bankalar 100.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi verirken, çoğu banka maksimum 50.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi vermektedir.

   Farklı bankalara borcunuz yoksa aldığınız maaşla aylık 1.500 TL taksit ödeme tutarıyla ortalama 40.000 TL’lik kredi alabilirsiniz.

   Aylık taksitler gelirinizin yüzde 60’ını aşmamalı. Örneğin, 2500 TL’lik maaşla 36 ay vadede aylık 1.500 TL taksit ödemesiyle 40.000 TL’ye kadar kredi alabilirsiniz. Maaşınız üzerinden değerlendirdiğimizde durum bu şekilde, fakat bankalarda olan varlıklarınız ve kredi sicilinizin de bir kriter olarak değerlendirileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

   Danışmak istediğiniz farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 5. muhammet dedi ki:

  Ben daha 2 aylık işe girdim kurumsal bir şirkette acaba 15000 TL ihtiyaç kredisi verirler mi?

  1. Merhaba, kurumsal bir şirkette 2 aydır çalışıyor olmanız size kredi başvurunuz sırasında avantaj sağlayacaktır. Eğer daha önceden finansal anlamda bankalarla ödeme problemi yaşamadıysanız, kredi alabilirsiniz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 6. Merhaba, bazı bankaların esnaflara özel kredi kampanyaları bulunmaktadır. Örneğin, bu kapsamda Vakıfbank’ın Esnaf Kredisine başvuru yapabilirsiniz.

  Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 7. serkan dedi ki:

  slm ben 7 aylık esnafım muhasebeci zarar gösterdiği için gelirim düşük gözukuyo ve krediye cok ihtiyacım var ne yapmam gerekiyo komisyonla kredi çekenlere başvurdum onlarda bişey yapamadı

 8. Emre dedi ki:

  gelir belgem yok fakat daha önce kredi çekmedim bana kredi çıkarmı yaş 18

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bankalar kredi verirken gelir belgesi talep ederler. Bu gelir belgesi herhangi bir işte çalıştığınızı gösterir belge, mevduat hesabından elde edilen gelirleri gösteren bir hesap cüzdanı veya elde edilen bir kira gelirini de kapsayabilir. Eğer, bu tarz belgelenebilir bir geliriniz bulunmuyorsa kredi onayı çıkması zor bir ihtimaldir.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 9. mert keman dedi ki:

  10.000 tl bir bankada 4000 tl diğer bir bankada kredim var.kredi skorum 1267.kanuni takip vs yok.memurum ve gelirim 2200 tl maaş aldığım bankadan 4000 tl olan krediyi kapatarak ve diğer 10000 tl krediyi bu bankaya tranfer ederek 22500,00 tl için başvurdum.sizce bu kredi onaylanır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Selamlar, bahsettiğiniz şekilde mevcut borç durumunuzu azaltırsanız memur olduğunuzdan dolayı da yüksek bir ihtimalle kredi başvurunuz onaylanır. Kanuni bir takip yaşamamış olmanız ve ödemelerinizin düzenli yapılıyor olması da size avantaj sağlayacaktır.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 10. Sait dedi ki:

  Yazının kimlere kredi verilmez kısmı benim için yazılmış sanki. Bana kredi çıkmaz sormuyorum.

 11. MÜGE dedi ki:

  kredi notu düşük derken ne demek istiyor yazar eray? neye göre düşük benim kredi notum 700 alamıyorum kredi tam açıklama yapılmamış. borcum yok bankalara kredi kartlarımı da kapattım bana neden vermiyorlar 700 demek düşük demek mi? cevap bekliyorum senden.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bankalardan rahat bir şekilde kredi alabilmeniz için kredi notunuzun 1500 seviyesinden düşük olmaması gerekir. Başka bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 12. koray dedi ki:

  Kredi notum 1400 civarında maaşlı bir işte çalışıyorum sigortam her ay yatıyor ama geçen 4 aydır sadece asgari ödeme yapıp arada tam kart borcumu ödüyorum. Bir de 10 bin tl kredi çekmiştim 3 bin tl taksiti kaldı. Bu koşullarda bana kredi çıkarmı cevap bekliyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Selamlar, verdiğiniz bilgiler ışığında mevcut kredi borcunuzun da azaldığını göz önüne alırsak bankaların size kredi vermemesini gerektirecek bir durum görünmüyor. Özellikle kredi notunuz standart (1500) altına bir miktar düşse de fena sayılmaz. Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.