Bankalar

Banka Hesabı Kapatmak İçin Yapılması Gerekenler

Bu yazıda vadeli ya da vadesiz olsun banka hesaplarınızı nasıl kapatabileceğinize dair yapmanız gerekenleri anlatacağız. Öncelikle, kullanmadığınız banka hesaplarını mutlaka tespit edip kapatmanızı öneriyoruz. Kısa zaman önce medyada çıkan haberlere istinaden söyleyebiliriz ki, bazı bankalar; hesapları kullanmadığınız halde sizlerden hesap işletim ücreti adı altında para almaya devam edebilirler.

Daha sonra sıkıntılı durumlara düşmemek için kullanmadığınız vadeli, vadesiz ya da döviz hesaplarınızı kapatmanız önemlidir. Banka hesabınızı kapatabilmeniz için size uygulamanız gereken adımları başlıklar halinde anlatmaya başlayalım.

Bir Dilekçeyle Banka Hesabı Kapatılır

Kapatmak istediğiniz banka hesabınıza ait bankaya hesap kapatma işlemi için başvurmanız yeterli olacaktır. Vadeli ve vadesiz mevduat (banka) hesapları telefon ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilememektedir. Banka hesaplarınızı kapatmak için, bankanızın şubesine giderek ilgili talebinizi müşteri temsilcilerine ilettiğiniz takdir de banka hesaplarınız kapatılacaktır.

Başlıkta belirttiğimiz gibi siz bir dilekçe yazıp, bankaya bıraktığınız takdir de vakit kazanırsınız fakat dilekçe yazmasanız bile banka şubelerine gittiğinizde müşteri temsilcileri hesabınızı kapatma işlemleri adına sizi yönlendirecek ve işleminizi yapacaklardır.

E-Mevduat Hesabı Kapatma: diğer banka hesaplarından farklı olabilmektedir. Bu tarz mevduat hesaplarını internet bankacılığı üzerinden açtığınız için şubeye gitmenize gerek kalmayabilir. E-mevduat hesapları genellikle bankaların internet şubeciliği kanalından kapatılabilmektedir.

Bu arada, banka hesaplarınızı nasıl kapatabileceğinizi anlattık fakat aşağıdaki ilgili önemli başlıklara da göz gezdirmenizi öneririz.

Hesap Tespiti Yapın

Aslında bu yazıya gelirken, aklınızda bulunan düşünce sadece bir ya da bir kaç bankada olan hesabınızı kapatmak olabilir. Haklısınız, bu hesapları da kapatın fakat az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi daha önce açmış olabileceğiniz muhtemel hesaplarda olabilir. Bu hesapların borçlandırılmaması için küçük bir tespit yapın ve hesabınız bulunan, kullanmayı düşünmediğiniz tüm bankalardaki hesaplarınızı listeleyin.

Borçlarınız Varsa Kapatın

Banka hesap tespitlerinizi yaptıysanız, hesaplarınıza olan borçlarınızı kapatın. Bu borçlar kredi kartınıza olan borçlar ya da avans çekilebilen mevduat hesaplarınızda bulunan borçlar olabilir.

Eğer herhangi bir karta borcunuz varsa mutlaka borcunuzu kapatın. Borcunuzu kapatmadığınız takdir de bankalar hesaplarınızı kapatmayacaktır. Ya da hesap kapatma için gittiğinizde borcunuzu ödemenizi talep edeceklerdir. Kredi kartları içinse durum daha farklı. Özellikle çoğu banka kredi kartı kullanımında vadesiz hesap açık tutma zorunluluğu getirmektedir. Kredi kartınıza bağlı hesaplarınızı kapatmak içinde mutlaka kredi kartı borçlarınızı ödeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu