Bankalar

Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) talimatı gereğince banka kartları ve kredi kartları internet alışverişlerine kapatıldı.

Daha önce, yeni alınan banka ve kredi kartları internet alışverişlerine açık olarak veriliyorken, talimat gereğince artık yeni kartlar internet alışverişlerine kapalı olarak verilecek. Aynı şekilde internet alışverişlerine açık olan tüm mevcut kartlar da talimat gereğince fiziki olmayan çevirimiçi alışverişlere kapatıldı.

BDDK başta olmak üzere, kuruma bağlı Ziraat, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi gibi pek çok banka, kendi müşterilerini, konuyla ilgili bilgilendirerek kartlarını internet alışverişlerinde kullanmaya devam etmeyi istemeleri halinde müşteri temsilcileriyle görüşmeleri gerektiğini duyurdu.

Henüz bankanızla iletişime geçmediyseniz ve banka kartınızı ya da kredi kartınızı internet alışverişlerine açarak, elektronik ticarette kullanmaya devam etmek istiyorsanız aşağıdaki 3 yoldan herhangi birini kullanabilirsiniz:

İnternet ve Mobil Şube

Banka ya da kredi kartını internet alışverişlerine açmak istediğiniz bankanın internet ve mobil uygulama kanallarını kullanarak kartlarınızdaki sınırlamayı kaldırabilirsiniz. Halihazırda pek çok banka şu anda mobil ve internet şubeleri üzerinden bu seçeneği sunmaktadır.

Telefon Bankacılığı veya Müşteri Hizmetleri

Telefon bankacılığı kullanıyorsanız, telefon bankacılığı şifrenizle kartlarınızdaki internet alışveriş kısıtlamasını kaldırabilirsiniz. Telefon bankacılığı kullanmıyorsanız, doğrudan bankanızın çağrı merkezinden bir müşteri temsilcisiyle görüşerek kartlarınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.

Banka Şubeleri ve ATM’ler

Telefon bankacılığı veya mobil/internet şube kullanmıyorsanız ve bankanızın çağrı merkezine ulaşmanız mümkün değilse, en geleneksel yönetimi kullanarak bankanızın herhangi bir şubesinden kartlarınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz. Ayrıca çoğu banka ATM’ler üzerinden de bir seçenek sunmaktadır.

Bu arada, internetten alışveriş ödemesi yapmak için bir bankada yer alan tüm kartlarınızı internet alışverişlerine açmanız gerekmediğini de eklemek gerekiyor. Kart sahipleri yalnızca talep ettikleri kartları e-ticaret işlemlerine açabiliyorlar. Örneğin, banka kartını açmak yerine yalnızca kredi kartını açmak gibi.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, tüm kart hamillerinin 17 Ağustos 2017 itibarıyla kartlarının internet alışveriş işlemlerine kapatılacağı ve kart sahiplerinin kartlarını yurtiçinde ve yurtdışında internet alışverişlerinde kullanmaya devam etmeleri için bankalarıyla iletişime geçmeleri gerektiği belirtildi.

BDDK’nın bu kararı, son yıllarda internet üzerinde artan dolandırıcılık vakalarına karşı aldığı tahmin ediliyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir