Bankalar

Banka SMS Şifresi Neden Gelmiyor?

Cep telefonunuza banka SMS şifresi, SIM kart değişikliği nedeniyle gelmiyor. Yakın zamanda SIM kart değişikliği yaptıysanız, güvenliğiniz açısından banka SMS şifre mesajı cep telefonunuza gönderilmiyor.

Bu sorun ilk olarak hat taşıma işlemleriyle ortaya çıktı. Güvenlik nedeniyle bankalar SIM kartı değişikliği yapan müşterilerine internet kanalları üzerinden işlem yapmalarını sağlayacak şifreleri göndermemeye başladılar. 1 Nisan 2016’da 4.5G’ye geçeceğiz. 4.5G için tüm GSM operatörleri müşterilerine yeni SIM kartı veriyorlar. Bu sebeple SIM kartınız değiştiğinde banka şifrelerini alamayacaksınız.

Banka SMS şifresi tekrar nasıl alınabilir?

SIM kartı değişikliği hasebiyle mağduriyet yaşamanız için alabileceğiniz bir önlem var.

Numara taşıma veya SIM kartı değişikliği yaptığınız da bankanızın çağrı merkezini arayın ve SIM kartı değişikliği yaptığınızı bildirin. Bu kısa bilgilendirmenin ardından tekrar cep telefonunuza bankalardan gelen şifreleri alabiliyor olacaksınız.

Normalde numara değişikliği yapıldığında bilgilerinizi ATM ya da şubelerden güncellemeniz gerekiyor fakat SIM kartı değişikliği sonrasında numara değiştirilmediği için telefon bankacılığı yoluyla bu sorun çözülebiliyor.

SMS güvenlik önlemi neden alınıyor?

Biliyorsunuz ki teknoloji oldukça hızlı ileriliyor. İnternet aracılığıyla web şube ya da mobil uygulamalar üzerinden işlemlerinizi yapabilmek için banka SMS şifresine ihtiyaç duyuyorsunuz. Dolandırıcıların kimlik bilgilerinizi kullanarak SIM kartınızı kopyalaması çok da zor değil.

Dolandırıcıların kopyalayabileceği SIM kartı sonrasında sizin kolaylıkla yapabildiğiniz para transfer, kredi başvurusu ve birçok benzeri işlem onlar tarafından da yapılabiliyor olacak. Hal böyle olunca bankanızda iradeniz dışında gerçekleşebilecek, ekstrem durumlara karşı sizin güvenliğiniz için önlem alıyor.

Söylediğin gibi SIM kartı değişikliği sonra bankalardan gelen SMS şifrelerini almanız mümkün olmayacak fakat şubelere gitmeden bankanızın çağrı merkeziyle görüşerek, dakikalar içerisinde tekrar SMS onay şifreleri almanız da mümkün olacak.

3 Yorum

  1. Telefondan ayarlar.. Uygulama ayarları.. Uygulama yapılandırma.. Uygulamalara izin vere girip bankanızın mobil uygulamasını aktif hale getirdiğinizde şifreniz geliyor arkadaşlar hat değişikliği varsa eğer bankanızı aramanız lazım.

  2. İnternet şubesine giriş yapmaya çalışıyorum. Banka mesaj gönderdik diyor mesaj gelmiyor. Aklımı kaybetmek üzereyken sim kartımı değiştirdiğim için bankayı aradım hemen hallettiler. Operatör değiştirmeseniz bile sim kartı değişmişse bankalara bildirin. Şifre ondan gelmiyormuş. Yazı çok makbule geçti.

  3. Ben de deli olma seviyesine gelmiştim sms neden gelmiyor diye. Hat taşımıştım 2 hafta evvel mobil uygulamadan girince şifre istemediği için sorun olmuyorda bugün bilgisayardan gireyim dedim gönderildi diyor şifre yok. Sorunum çözüldü yazayım dedim. Hat değişti diyince anne kızlık soyadı birkaç bilgi isteyip hemen hallediyorlar. Bu arada TEB’de hesabım var nasıl bir bankasın sen TEB? Müşteri temsilcisine bağlanana kadar deveye hendek atlattım. Hattım değişti sms şifresi gelmiyor diyorum ana menüye tekrar yönlendiriyor çeki düzen verin kendinize allah aşkına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu