Bankalar

Bankalara Passolig ve Suriyeli Rekoru

Son 9 ayda bankalarda açılan mevduat hesabı sayısı 5 milyon seviyesinde artarak rekor kırdı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yayınlanan son raporlara göre geçen yıl Temmuz ayından Nisan ayına kadar bankalarda açılan mevduat hesap sayısı 5 milyonu gördü.

Son 9 ayda bankalardaki mevduat hesabı sayısı 57 milyondan 62 milyona çıktı. BDDK verileri üzerine yorum yapan bankacılar rekor sayıda artış yaşanan banka hesaplarının Passolig ve Suriyeli göçmenlerden kaynaklanabileceğini dile getirdi. Kağıt biletlerin kaldırılmasının ardından futbol müsabakalarının izlenebilmesi için stadyumlara giriş için elektronik bilet tanımlanabilen Passolig kartlarının sayısının 1 milyonu aştığı belirtiliyor. Geri kalan 4 milyonluk artış için kesin bir yorum yapılmasa da Suriyeli göçmenlerin bankacılık işlemi yapabilmeleri ve paralarını muhafaza etme sebebiyle banka hesabı açmış olabilecekleri düşünülüyor.

Bankalar 2.2 Trilyon Lira Büyüdü

Geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında bankacılık sektörünün Nisan ayı sonu itibariyle yüzde 9 artışla 8.3 milyar liraya ulaştığı belirtiliyor. BDDK verilerine göre bankaların aktif büyüklük toplamıysa yüzde 22’lik artışla 2.18 trilyon liraya ulaştı.

Mevduat Zenginlerinde Büyük Artış

Raporda dikkat çeken başka bir detayda bankalarda 1 milyon TL ve üstü serveti bulunan kişilerden geldi. Türkiye’de bulunan bankalarda 1 milyon Türk lirası ve üstünde serveti olan birey sayısında da son 9 ayda rekor düzeyde artış gözlendi. 2014 Temmuz ayında 71 bin 181 olan ve 1 milyon TL’den fazla mevduata sahip hesap sayısı Nisan 2015 ayı sonu itibarıyla yaklaşık 84 bine çıktı.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir