Bankalar

Nakit Harcama ve İşlemler İçin Kullanabileceğiniz Debit Kartlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir debit kart ve bir kredi kartı arasındaki farkı daha önce hiç merak ettiniz mi? Eğer kafanız karıştıysa bu çok normaldir. Çünkü debit kartlar ve kredi kartları aynı yerlerde kabul edilir. Ayrıca her ikisi de kolaylık sunar ve nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır. Üstelik birbirlerine pek çok açıdan benzerler.

Debit kart ile kredi kartı arasındaki en temel fark, kartların para çektiği yerlerdir. Bir debit kart banka hesabınızdaki parayı kullanırken bir kredi kartı ise kredi hesabınızı kullanır. Yani bir debit kart kesinlikle bir kredi kartı değildir.

Bu yayında debit kartlar hakkında bilmeniz gerekenleri ve merak ettiklerinizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Debit Kart Nedir?

Debit kart, kart sahibinin mevduat hesabındaki nakit parayla harcama yapmak için kullanabileceği bir banka kartıdır. Debit kartlar herhangi bir satıcıda nakit yerine kullanılabilir. Nakit para yatırma işlemine bağlı olmayan bir kredi kartının aksine, bir debit kart yalnızca hesap sahibinin bankada parası varsa kullanılabilir.

Debit Kart Ne İşe Yarar?

Bir banka hesabı açtığınızda, hesaptaki paraya erişmek için kullanabileceğiniz bir debit kartınız olur. Debit kart bir banka kartıdır ve alışveriş yapmak, ATM’den para çekmek veya para yatırmak için her zaman kullanılabilir.

Debit kartlar, kredi kartı gibi görünür ve çalışır, ancak kredi kartları bir kredi hesabına bağlıdır ve her ay geri ödeme gerektirir, debit kartlar ise benzer ama nakit bir şekilde çalışır. Debit kartlar hem internet alışverişlerinde hem de fiziksel olarak geleneksel perakendecilerde kullanılabilir. Yapılan her harcama ve ödeme işleminde, para satış noktasında hesaptan otomatik olarak düşülür.

Bir kişi debit kartını kullanarak ödeme yaptığında, ücret elektronik olarak işleme alınır. Türkiye’de, ana ödeme işlemcileri, kartı veren bankalar ve kredi birlikleri ile sözleşme yapan Visa, Mastercard, American Express, Troy ve Discover’dır.

Birçok banka, debit kart kullanıcılarını, teknolojik önlemlerle yetkisiz harcamalardan korur. Zira debit kartlar, ATM’de veya alışveriş yaparken girilmesi gereken bir şifre (PIN) ile koruma altına alınır.

Debit kartlar, bir banka hesabına bağlı olduklarından alışveriş harcamaları gibi kartla gerçekleşen hesap hareketleri bankaların internet şube, mobil uygulama ve ATM’lerinden kontrol edilebilir.

Debit Kart Nasıl Kullanılır?

Diyelim ki herhangi bir bankadan bir vadesiz mevduat hesabı açtınız. Banka hesabı açtığınız için, hesabınıza bağlı bir debit kart adresinize gönderildi. Şifre oluşturdunuz ve kartınız artık kullanıma hazır.

Banka hesabınıza 1.000 TL para yatırdınız. Yeni birkaç kitap ve film almak için bir satıcıya gittiniz ve yaptığınız alışveriş 200 TL tuttu. Ödeme işlemi yapmak için satıcıya debit kartınızı uzattınız, şifrenizi girdiniz ve alışveriş tutarı hesap bakiyenizden otomatik olarak düştü; banka hesabınızda artık kullanılabilir 800 TL bakiye bulunuyor.

Debit Kart Avantajlı mıdır?

Debit kartlarda kredi kartları gibi puan kazanımı ve ayrıcalıklar genellikle olmaz. Bunun nedeni, bankaların hesap sahiplerine nakitlerini daha fazla harcamasını sağlama yönünde bir teşvik sunmuyor olmalarıdır.

Bununla birlikte, debit kartlarda kredi kartlarında olan faiz ya da yıllık aidat gibi masraflar yoktur. Bazı bankalar debit kartı sahiplerine kartlarını kredi kartı gibi kullanmalarına olanak sağlayan kredili mevduat hesabı seçeneği sunsalar da, tüketicinin bakış açısına göre çok büyük farklılıklar söz konusu değildir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir