Bankalar

Gün içinde, Gece veya Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT ne zaman yatar, ne zaman hesaba geçer veya düşer hem para transferi yapanlar hem de para transferi bekleyenler tarafından araştırılıyor.

Elektronik fon transferi olarak da bilinen EFT, parayı bir hesaptan diğerine taşıyan dijital bir sistemdir. EFT’ye konu hesaplar aynı bankada olabildikleri gibi iki farklı finans kuruluşunda da olabilir. İşlemler bilgisayarlı bir ağ üzerinden elektronik olarak yapılır.

EFT işlemlerinde her şey kağıtsız bir şekilde elektronik ortamda yapılır, bu nedenle nakit veya çeklere gerek yoktur. Bu durum her ne kadar EFT’yi cazip kılsa da uzun bekleme süreleri bazen taraflar arasında sıkıntı yaratabiliyor.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT, bankalar tarafından belirlenen EFT saatleri aralığında hesaba geçer. EFT saatleri 8.30’da başlar ve 17.00’de biter. EFT işlemleri iş günlerinde gerçekleştirilir. Resmi tatillerde ve hafta sonlarında yapılan EFT’ler ancak ilk iş günü içerisinde alıcı hesaba düşer.

Söz gelimi, EFT yolu kullanılarak gerçekleştirilen bir para transferinin hesabınıza geçmesi için işlemin iş gününde saat 8.30 ve 17.00 saatleri arasında yapılmış olması gerekir. Resmi tatillerde ya da EFT saatleri dışında yapılan transferler ilk iş gününde hesaba geçecektir.

Bugün Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bugün bir iş günüyse ve transfer işlemi saat 17.00’den önce başlatılmışsa EFT aynı gün hesaba düşer. Ancak bunun aksine, bugün bir iş günü değilse veya resmi tatilse ya da işlem 17.00’den sonra yapılmışsa EFT bugün hesaba geçmez. EFT’nin hesaba geçmesi için ilk iş gününü beklemek gerekir.

Eğer acil bir durum için para transferi gerçekleştiriyor veya talep ediyorsanız, EFT haricinde farklı transfer yöntemlerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Mesela havale yönetimini kullandığınız takdirde para transferi dakikalar içerisinde gerçekleşecektir. Hatırlatmak gerekirse havale yönetimini kullanabilmeniz için her iki hesabın da aynı bankada olması gerekecektir.

Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

İş günü içerisine yapılmış olmasına rağmen çalışma saatleri içerisinde yapılmayan bir EFT, ilk iş günü sabah saatlerinde hesaba geçer. Söz gelimi, saat 17.00’den sonra herhangi bir saatte yapılan EFT ilk iş gününde hesaba yatar.

EFT’lerin aynı iş gününde hesaba geçmesini istiyorsanız 8.30 ve 17.00 arasında işlem yapmayı düşünebilirsiniz. Eğer para transferi bekliyorsanız da gönderici tarafa bu hususta bilgi verebilir ve işleminizin aynı gün tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Yatar?

Hafta sonu veya resmi tatillerde yapılan EFT, ilk iş günü içerisinde hesaba yatar. Yarım iş günlerinde ise EFT işlemleri saat 13.00’e kadar yapılabilir ve zaman dilimine kadar hesaba geçmesi mümkün olabilir.

Hafta sonu başlatılan bir EFT işleminin aynı gün ya da tatilin devamında gerçekleşmesi mümkün değildir. Örneğin, Cumartesi günü yapılan bir EFT Pazar günü hesaba geçmez. Bu örnekte EFT ancak Pazartesi günü hesaba geçer. Yani, iki günlük bir bekleme süresinin önüne geçilemez.

EFT Neden Hesaba Geçmiyor?

Yaygın bilinenin aksine EFT işlemleri Merkez Bankası kontrolünden geçirilmez. Bankalar arası transferde bir aracı vazifesi gören Merkez Bankası Ödeme Sistemleri, yapılan transfer işlemlerini onay kuyruğuna almaz ve para transferlerini 1 saniyeden daha kısa bir sürede gerçekleştirir.

Merkez Bankası sisteminden gerçekleştirilen para transferleri, gönderici bankanın hesap bakiyesinin yeterli olması koşuluyla, alıcılara derhal iletilir. Sözün özü, bu tür durumlarda, işlemler TCMB Ödeme Sistemleri’nde bekletilmez ve onay sürecine dâhil edilmez.

Bununla birlikte, para transferinin müşteri hesabına geçme hususunda, gönderici ve alıcı bankaların kendi çalışma saatleri nedeniyle zaman farklılıkları ortaya çıkar.

Eğer EFT hesaba geçmiyorsa, alıcı ve gönderici bankalarla iletişime geçmeniz gerekir. Öte yandan, EFT sorgulama yaparak transfer işleminizin durumunu öğrenebilirsiniz. EFT sorgulaması yapmak için ilgili bağlantıya göz atabilir ya da elinizde bulunuyorsa EFT sorgu numarası ile doğrudan bankanızı arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir