Gün içinde, Gece veya Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Gün içinde, hafta sonu veya gece gerçekleştirilmiş EFT'nin ne zaman hesaba geçeceğine ilişkin bilgiler.

Elektronik Fon Transferi (EFT) günümüzde en sık kullanılan hesaplar arası para transfer yöntemleri arasında yer alıyor. Belirli zaman dilimleri arasında gerçekleşen EFT’ler, sıklıkla para transferi yapmayan herkesin aklında belli başlı; EFT aynı gün hesaba geçer mi, ne zaman geçer gibi soruları oluşturuyor.

EFT, finansal kuruluşlar ve Merkez Bankası tarafından belirlenen EFT saatleri arasında ve resmi iş günlerinde hesaba geçer. Genel olarak, yapılan bir EFT’nin hafta içi ve resmi tatil olmayan günlerde saat sabah 8.30 akşam 17.30 arasında karşı hesaba geçeceğini söylemek mümkündür.

EFT saatlerini çalıştığınız bankalardan da öğrenebilirsiniz.

Bugün yapılan EFT aynı gün hesaba geçer mi?

Resmi tatil değilse ve iş günü içerisinde EFT saatleri arasında para gönderimi yapılmışsa bugün yapılan EFT aynı gün hesaba geçer. İş günü içinde yapıldığı halde EFT zaman aralıkları dışında veya resmi tatil günlerinde para gönderimi yapılmışsa, EFT ancak ilk iş günü karşı hesaba geçer.

Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT gönderiminde zaman aralığı sabah ve akşam kısıtlamasında olduğu için gece yapılan EFT bir sonraki iş gününde belirtilen saatler arasında hesaba geçer. Gece yapılan EFT’ler çoğu zaman sabah saatlerinde karşı hesaba ulaşır.

Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Hafta sonu yapılan EFT ilk resmi iş gününde belirlenen zaman aralığında hesaba geçmektedir. Örneğin, Cuma günü mesai bitiminde ya da Cumartesi ve Pazar günü herhangi bir saatte gönderilen EFT, resmi tatil olmayan ilk iş gününde hesaba geçer.

Bu sebeple, hafta sonları EFT yapmak yerine acil bir durum söz konusu ise hafta içi gönderim yapmak veya gönderenden bu talepte bulunmak düşünülmelidir.

Ayrıca gönderen tarafsanız EFT’nin hesaba geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz. Bunun için EFT sorgulama işlemi yapmanız yeterlidir. Gönderilmek üzere bir EFT oluşturduğunuzda size bununla ilgili bir sorgu numarası da verilmektedir. Sorgu numarasını kullanarak para transferinizin ne durumda olduğunu ve karşı hesaba geçip geçmediğini öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Diğer yandan hatasız bir EFT işlemi gerçekleştirmek için alıcının IBAN numarası veya hesap numarası, ad soyad, banka ismi ve şube adı/numarası gibi önemli bilgileri son gönderme adımını tamamlamadan önce teyit etmeyi düşünebilirsiniz.İnternetten Yatırım Nasıl Yapılır?
Ücretsiz deneyin! 100.000 TL sanal para ile yatırım yapmayı öğrenin.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz