Bankalar

En Güncel Mevduat Faizi Hesaplama

Mevduat faizleri bankalara göre değişiklik göstermektedir. Genellikle e-vadeli ve e-vadesiz mevduat hesapları daha fazla faiz getirisi sunmaktadır. Örneğin, ben mevduat faizlerini Bigpara üzerinden yapıyorum. Denemelik bir mevduat hesabı yaptığımda Denizbank’ın e-Vadeli Mevduat’a %9,45, Akbank’ın e-Vadeli Mevduat’a %9,20 faiz verdiğini gördüm. Elbette bu faiz oranları değişkendir.

Bankaların Mevduat Faiz Oranları Nasıl Hesaplanıyor?

Merkez Bankası tarafından tayin edilen alt ve üst limitler (kısaca faiz oranları) kapsamında tasaruf ettiğiniz nakit paralarınızı 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl (en fazla 180 aya kadar) gibi belirli zaman dilimleriyle bankaya yatırabiliyorsunuz. Vadeli mevduat hesaplarınıza yatırdığınız paralarınız, istediğiniz vade zamanı dolana kadar geri alamazsınız ve yalnız bunun mukabelesinde daha yatırdığınız gün kazanacağınız para bellidir ve asla zarar etmezsiniz. Yatırımınızı yalnızca TL cinsinden değil döviz cinsinden de yapabilme imkanınız vardır.

Faiz oranları, tayin edilen limitler paralelinde bankalar arasında özellikler gösterebilir. Bu nedenle banka net faiz oranını incelemeniz, karşılaştırmanız ve sizin için ideal olan mevduat oranlarını seçmelisiniz. Bunun için mevduat faizi hesaplama araçlarını kullanabilmeniz mümkün.

E-vadeli mevduat hesap sahibi olmak ve mukayese etmek için en cazip, sağlıklı ve basit yolu seçerek, risk alma derdine düşmeden para kazanabilmeniz mümkündür. Dünyada yatırım konusunda risk almayı istemeyen herkes mevduat hesapları aracılığıyla yatırımı tercih etmektedir.

Vadeli mevduat faiz getirisi nasıl hesaplanır?

Bankaların mevduat faiz oranları, Günlük Faiz Getirisi, Aylık Faiz Getirisi ve Yıllık Faiz Getirisi olarak üç değişik şekilde özel formüllerle hesaplanabilmektedir.

Mevduat faizi hesaplama yaptıktan sonra mutlaka ilgili bankaların resmi web adreslerinden oranların güncel bilgilerini kontrol edin.

En güvenilir ve güncel mevduat faizi hesaplaması yapmak için bizzat benimde kullandığım mevduat.bigpara.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu