Bankalar

Enpara Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

27 Mayıs tarihi itibarıyla Finansbank’ın şubesiz bankacılık hizmeti Enpara.com’un 500 bin müşteriye ulaştığını öğrendik. Future Bright araştırmasına göre de her 10 Enpara müşterisinden 9’unun hizmeti tavsiye ettiğini biliyoruz.

Alışıla gelen bankacılık ürün ve hizmetleri, teknolojiyle evrim geçiriyor. Geleneksel bankacılık sistemi yerini teknolojiyle harmanlanan ve şubeleri ortadan kaldıran yeni bir sisteme bırakıyor. Ülkemizde Finansbank’ın hayata geçirdiği Enpara.com da şubesiz, dijital bankacılıkta büyük bir milat oldu.

Mevcut her 10 müşteriden 9’u Enpara’dan memnunken ve her geçen gün şubesiz, dijital bankacılık yaygınlaşırken Enpara’yı tercih edecek herkesin bilmesi gerekenleri birkaç maddeyle anlatmak istedim.

Enpara’nın sağladığı avantajlar, hizmetin özellikleri ve daha fazlasına maddelerden göz atabilirsiniz:

Siz gitmiyorsunuz, onlar size geliyor

Tanım gibi tanım, şubesiz! Enpara’dan hesap açmak için hizmetin resmi web sayfası olan finansbank.enpara.com adresine girerek kısa bir form doldurmanız gerekiyor. Formda nüfus cüzdanı bilgilerinizin yanı sıra adres bilgileriniz isteniyor.

Müşteri formunu doldurduktan sonra Enpara’nın çağrı merkezinden aranıyorsunuz ve bilgileriniz teyit ediliyor. Sonrasında talep ettiğiniz ev ya da ofis gibi herhangi bir adreste kararlaştırdığınız tarih ve saatte sizi ziyaret ediyorlar.

Ziyaret sırasında kısa bir sözleşme imzalıyorsunuz ve bankacılık işlemlerinizde kullanabileceğiniz kartınız, Encard tarafınıza teslim ediliyor. Ayrıca müşteri temsilcisi ürün ve hizmetler konusunda sizi bilgilendirerek, sorularınızı cevaplıyor.

Her şey bu kadar, Enpara müşterisi oluyorsunuz ve asıl güzellikler bundan sonra başlıyor.

Bankacılık işlemleriniz için masraf ödemiyorsunuz

Enpara’ya şube masrafı oluşturmadığınız için yaptığınız bankacılık işlemleri için hiçbir şekilde masraf ödemiyorsunuz. Enpara’da para transfer ücreti (EFT/Havale), hesap işletim ücreti gibi masraflar bulunmuyor. İhtiyacınız olursa, kredi için bile masraf çıkmıyor.

Encard ile alışveriş ve bankacılık işlemlerinizi yapabiliyorsunuz

Enpara müşteri temsilcisinin hesap açılışı sırasında tarafınıza vereceği Encard’ınızı yurtiçi ve yurtdışı tüm banka ATM’lerinde kullanabiliyor ve nakit para çekebiliyorsunuz. Yurtiçinde Finansbank ATM’lerinden Encard’ınız ile bankacılık işlemlerini yapabiliyor ve Enpara hesaplarınızı yönetebiliyorsunuz. Finansbank ATM’lerinden çekeceğiniz nakit para için herhangi bir kesinti uygulanmıyor. Diğer yandan Encard’ınız ile fiziki ve internet mağazalarından alışveriş yapabilmeniz de mümkün oluyor.

Şubesiz ama illa da internet gerekmiyor

Hizmet ‘şubesiz bankacılık’ olarak tanımlansa da illa her zaman internete erişiminizin olması gerekmiyor. Enpara Çağrı Merkezi’nden bankacılık işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi aynı zamanda Finansbank şubelerinden de para yatırma ve para çekme işlemleri yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Enpara Cep Şubesi ve internet şubesi de bankacılık işlemleriniz için her zaman açık durumda.

Hesap işletim ücreti ödemeniz gerekmiyor

Enpara’dan açacağınız vadeli, vadesiz TL, altın veya döviz hesapları için hiçbir zaman hesap işletim ücreti ödemiyorsunuz. Aynı şekilde yeni hesap açma işlemlerinizi de anında yapabiliyorsunuz. Açacağınız hesaplar için de minimum tutar yatırma zorunluluğu bulunmuyor.

Birikimleriniz için yüksek faiz alıyorsunuz

Enpara’ya şube masrafı oluşturmadığınız için her zaman birikim hesabınıza yüksek faiz alıyorsunuz. Enpara’nın minimum açılış tutarı sınırı olmayan TL cinsinden birikim hesabıyla kazandığınız gecelik faizler, ertesi günün sabahında hesap bakiyenize yansıtılıyor.

Birikimlerinizi otomatikleştirmek için dilerseniz, vadesiz TL hesabınızdan da düzenli talimat vererek birikim hesabınıza bakiye ekleyebiliyorsunuz. İşin daha da güzel olan yanıysa 05.00 – 23.00 saatleri arasında faiz kaybı yaşamadan birikim hesabınıza para yatırabiliyor ya da hesabınızdan para çekebiliyorsunuz.

Enpara’nın altın hesabı da oldukça avantajlı

Altın yatırımı yapmayı tercih ediyorsanız, Enpara’dan masrafsız altın hesabı açarak birikimlerinizi güvenli bir şekilde bankada değerlendirebilmeniz de mümkün. Altın hesabınızdan altın alım ve satımlarını tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat gerçekleştirebiliyorsunuz.

TL, gram veya çeyrek altın cinsinden altın alım ve satım yapabiliyorsunuz. Hatırlatacak olursam, altın hesabı için de herhangi bir minimum açılış tutarı bulunmuyor. Aynı şekilde hesap işletim ücreti de alınmıyor.

Nakde sıkıştığınızda Ekpara’yı kullanabiliyorsunuz

Ekpara, Enpara’nın vadesiz TL hesabınıza tanımladığı bir kredi limitidir. Vadesiz TL hesabınızda bakiye kalmadığında ve nakde sıkıştığınızda hesabınıza tanımlı kredi limitinizi alışveriş için kullanabileceğiniz gibi kredi limitinizle nakit çekimi yapabiliyor veya para transferi yapabiliyorsunuz.

Ekpara limitinizi kullanmanız halinde faiz (aylık %2,02) ve vergi dışında herhangi bir masraf ödemiyorsunuz. Kullanılan Ekpara limitinden doğan borcunuzu ise 30 gün için de ödemeniz gerekiyor. Bu arada Ekpara kullanabilmeniz için Enpara’nın size teklifte bulunması gerekiyor. Enpara tarafından belirlenecek limit onayınıza sunuluyor ve onay verirseniz Ekpara’yı kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Masrafsız ihtiyaç kredisi kullanabiliyorsunuz

Enpara tüm hizmetlerinde olduğu gibi ihtiyaç kredisi kullanımlarınıza da herhangi bir masraf yansıtmıyor. Enpara’dan kullanacağınız ihtiyaç kredisi için kredi tahsis ücreti, sigorta masrafı ve dosya masrafı gibi ücretler alınmıyor.

En az 1000 TL en fazla 30.000 TL üst limitle 36 aya varan vade seçenekleriyle kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Kredi başvurunuz onaylandığında talep ettiğiniz tutar kısa bir sürede hesabınıza geçiyor. İhtiyaç kredisiyle ilgili güncel faiz oranlarına Enpara’nın web sitesinden veya mobil uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Birçok fırsattan yararlanabiliyorsunuz

Ayın Enparalısı olmanız durumunda Enpara’nın birçok fırsatından yararlanabiliyorsunuz. Örneğin, herhangi bir banka ATM’sinden ay içinde bir defaya mahsus para çekimi için ücret ödemiyorsunuz. Netflix, AppStore, Spotify ödemelerinizi yüzde 50 indirimle yapabiliyor olmanız şu anki bazı fırsatlar arasında yer alıyor. Mevcut ve yeni fırsatlardan yararlanabilmek için güncel Enpara fırsatlarını incelemeyi unutmayın.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir