Bankalar

Faaliyet izni alamayan PayPal, şartları sağlamayı reddetmiş olabilir

Türkiye’de Gittigidiyor adıyla faaliyet gösteren eBay’in yan kuruluşu olan ve 2015 yılında eBay’den ayrılan çevrimiçi ödeme sistemi PayPal, Türkiye faaliyetlerini sonlandırdı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) yaptığı lisans başvurusu reddedilen PayPal, 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren Türkiye’deki kullanıcılarına hizmet veremeyeceğini web sitesinde yer alan açıklamayla bugün duyurdu. Gelecekte Türkiye’de yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarının devam edeceği de açıklamada yer aldı.

PayPal, şartları sağlamayı reddetmiş olabilir

Ödeme hizmetleri ve elektronik para kuruluşları hakkındaki kanuna göre PayPal gibi servislerin BDDK’dan faaliyet izni alması gerekiyor. Kanuna göre faaliyet izni alınabilmesi için işleticinin; Türkiye’de yerleşik anonim şirket olarak kurulması, ödenmiş sermayesinin en az beş milyon Türk Lirası olması, yeterli sayıda nitelikli personel çalıştırması ve gerekli teknik donanım ile yönetime sahip olması gibi şartlar aranıyor.

PayPal’ın yaptığı açıklamada benzeri detaylara ilişkin bilgiler yer almıyor. PayPal’ın bu şartları kısmen ya da tamamen sağlamayı reddetmesi de faaliyet iznini alamamasına sebep olarak gösterilebilir.

Bir süre önce Türkiye’de işlem limitlerini güncelleyen servis, geçen ay Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliği ile yürüttüğü ön ödemeli PayPal Nakit Kart programını da sonlandırmıştı.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir