Bankalar

Faizsiz Ev Alma Şirketleri İçin 6 Alternatif

Faizsiz ev alma şirketleri son yıllarda birçok tasarruf sahibinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Faizsiz ev veren firmalar tasarruflarını konut veya araba satın alarak değerlendirmek isteyenler için avantajlı çözümler sunmayı sürdürüyor.

Faizsiz ev veren firmalar arasında hemen herkesin bildiği Eminevim, Birevim, Fuzul Ev ve Katılımevim gibi şirketler başı çekiyor. Elbette, ev almak isteyenlerin seçenekleri bu şirketler ile sınırlı kalmıyor. Çünkü bunlara ek olarak birçok alternatif bulunuyor.

Bu yayında, seçeneklerinizi öğrenmeniz için bir faizsiz ev alma şirketleri listesi oluşturduk. Listeden Türkiye’de BDDK lisansı ile yasal olarak faaliyet gösteren faizsiz ev veren firmalar hangileri öğrenebilirsiz.

Faizsiz ev alma şirketleri listesine ek olarak, faizsiz ev alma sisteminin nasıl işlediği ve bu şirketlerin güvenilir olup olmadığına dair bilgileri de yayınımızda bulabilirsiniz.

Faizsiz Ev Alma Şirketleri Hangileri?

Peşinatsız, faizsiz ve kredisiz bir sistemle ev sahibi yapan tasarruf finansman modeli her ne kadar son yıllarda popüler olsa da aslında uzun yıllardır ülkemizde işletiliyor. Üstelik birçok şirket bu alanda hizmet vermeyi sürdürüyor.

Bu şirketler arasında gerek tanıtım kampanyaları gerekse de şube sayıları ile Eminevim, Fuzul Ev ve Birevim gibi firmalar ön plana çıkıyor. Ancak tabii, faizsiz ev veren firmalar bunlarla sınırlı değil ve bir tasarruf sahibi olarak farklı seçenekleriniz de bulunuyor.

Faizsiz ev alma şirketleri listesi:

  • Eminevim
  • Fuzul Ev
  • Birevim
  • İMECE Yatırım
  • Katılımevim
  • Sinpaş

Görüldüğü gibi faiz ev alma şirketleri listesinde daha bilinen ve ön planda olan firmaların yanı sıra alternatifler de bulunuyor. Üstelik bu şirketler arasında Sinpaş gibi büyük firmalar da yer alıyor.

1. Eminevim

Eminevim faizsiz ev veren firmalar denilince akla gelen ilk isimlerden biri olmaya devam ediyor. Çünkü şirket 1991 yılından bu yana ülkemizde bu alanda faaliyet göstermeyi sürdürüyor.

Eminevim, konut sahibi olmak isteyenler için pek çok hizmet yolu sunuyor. Bu yolların başında da en çok tercih edilen kısaltılmış vadeli taksit artışlı çekilişli sistemi ve peşinatlı sistem gibi çözümler yer alıyor.

2. Fuzul Ev

Son yıllarda şube sayılarını artırarak dikkatleri üzerine çeken Fuzul Ev, 1992 yılından günümüze dek faizsiz ve yenilikçi modeller ile sektörde hizmet vermeye devam ediyor.

Fuzul Ev, tasarrufsuz erken teslim, çekilişsiz çözüm ve değerini koruyan model başta olmak üzere müşterilerine çeşitli planlar sunuyor. Böylece tasarruf sahiplerinin faizsiz ev alma modellerini ihtiyaçlarına göre belirlemesine yardımcı oluyor.

3. Birevim

Oldukça kısa bir süre içinde faizsiz ev veren firmalar içinde ön sıralarda konumlanan Birevim, tasarruf sahiplerinin tercih edebilecekleri alternatif seçenekler arasında bulunuyor.

Birevim, konut finansmanı hizmeti ile faiz gibi maliyetler ödemek zorunda kalmaksızın peşinatlı veya peşinatsız çözümler sunuyor. Diğer yandan şirketin kişiye özel konut finansmanı ve birlikte konut finansmanı gibi ek hizmetleri de bulunuyor.

4. İMECE Yatırım

İMECE Yatırım tıpkı Eminevim, Fuzul Ev ve Birevim gibi faizsiz ev veren şirketler listesinde yer alıyor. İMECE Yatırım, müşterilerine en hızlı teslim tarihini içeren çeşitli birtakım avantajlar da sağlıyor.

İMECE Yatırım’ın müşterileri tercih ettikleri takdirde taksit, tutar ve teslim tarihlerinde değişiklik yapabiliyor. Bunun akabinde “3T Sistemi” adı verilen bu avantaj ile kendilerine en uygun planlamayı tekrar yapabilmeleri mümkün olabiliyor.

5. Katılımevim

Katılımevim tasarruf sahiplerinin kendi birikimleri ile ev sahibi olmalarına olanak sağlayan bir başka finans şirketi arasında bulunuyor. Katılımevim, diğer firmalar gibi taksitler halinde birikim yaparak tasarruf finansman yöntemi ile ev sahibi olmayı sağlıyor.

Katılımevim, faizsiz, peşinatsız ve kredisiz ev sahibi olmak isteyen müşterileri için iki farklı çözüm sunuyor. Bu çözümler çekişli plan ve kişiye özel plan olmak üzere müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda sunuluyor.

6. Sinpaş Yapı Tasarruf Sandığı

Sinpaş Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren Sinpaş Yapı Tasarruf Sandığı, diğer firmalar gibi faizsiz, kredisiz ve peşinatsız ev sahibi olmayı mümkün kılan çözümler sağlıyor.

Sinpaş Yapı Tasarruf Sandığı, tasarrufları doğrultusunda müşterilerine serbest ve çekilişli olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor. Her iki tasarruf modelinde de hedef ve plan doğrultusunda tercihte bulunmak mümkün olabiliyor.

Faizsiz Ev Alma Şirketleri Güvenilir mi?

Faizsiz ev alma şirketleri Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından hem inceleme hem de denetimlere tabidir. Bu bağlamda faizsiz ev alma şirketleri BDDK tarafından kontrol edildiğinden ve lisanslandığından bu firmaların güvenilir olduklarını söylemek mümkündür.

Faizsiz ev alma şirketlerinin yaygınlaşması sonrasında bu firmalara ilişkin bir yasa getirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Kısa sürede yasa kabul edildi. Böylece tasarruf finansman şirketleri için birtakım gerekliliklerin sağlanması zorunlu tutuldu.

Yasaya göre, tasarruf finansman şirketlerinin 100 milyon lira sermayeye sahip olması gerekiyor. Ayrıca bu şirketlerin sahip oldukları ya da yeni açacakları her bir şube için 1 milyon lira tutarında sermaye bulundurmaları zorunlu tutuluyor.

Yasanın ardından bu şartlara uygunluk sağlayan altı şirket BDDK lisansı alarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Şartlara uygunluk sağlamayan şirketlerin ise halihazırda tasfiye edilmiş olduklarını belirtmek gerekiyor.

Bütün bu çerçevede, hazırlanıp kabul edilen yasanın faizsiz ev alma şirketleri için denetleme ve şeffaflık getirdiğini söylemek önem teşkil ediyor. Çünkü yasa sermaye miktarı zorunluluğu nedeniyle tasarruf sahiplerinin birikimlerini de güvence altına almış oluyor.

Faizsiz Ev Alma Sistemi Nasıl İşliyor?

Yaygın olarak bilinenin ve sanılanın aksine faizsiz ev alma sistemi, tasarruf finansman şirketlerinin ev ya da araba satması şeklinde işlemiyor. Birçok kişi bu sistemin böyle çalıştığını biliyor olsa da aslında sistem bu şekilde işlemiyor.

Öyle ki herhangi bir tasarruf finansman sistemine katılım gösteren kişiler bulundukları sıra başta olmak üzere teslim zamanı gelinceye kadar neyi, nerede ve kimden satın alacaklarına kendileri karar veriyor.

Faizsiz ev alma sistemine dahil olmak isteyenlere bu hizmeti veren tasarruf finansman şirketleri tarafından çeşitli birikim planı çözümleri sunuluyor. Kişiler bu çözümlerden kendilerine en uygun olanını seçerek plana dahil olabiliyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir