Bankalar

Faizsiz Katılım Bankacılığı Nasıl Kazandırıyor?

Önce Ziraat Bankası ardından da Halkbank’a katılım bankacılığı kurma izni çıktı. Tüketiciler en çok faizsiz katılım bankacılığı nasıl para kazandırıyor, birikimler nasıl değerlendiriliyor gibi sorulara cevap bulmaya çalışıyor.

Daha önce sizlere Faizsiz Katılım Bankacılığı Sistemi Nedir? adlı yazıda bu sistemi detaylıca anlatmış ve Faizsiz Katılım Bankacılığı için 5 Banka Önerisi isimli yazıda ise bu sisteme katılabileceğiniz bankaları listelemiştik. Bu yazımızda ise, faiz katılım bankacılığı nasıl para kazandırır şeklindeki önemli sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Bir ya da birden fazla kişinin alım ve satım işlerinden edindiği tüm kazançların bölünen bir bütünden toplam hisseye düşen bölüme kar payı adı verilmektedir. Bu tanımı yapmamızın sebebi ise, faizsiz katılım bankalarının bu yolla para kazandırmasıdır. Yani katılım bankaları faiz vermez fakat kar payı verir.

Faizsiz Katılım Bankalarının Kazanç Sistemi

Az önce katılım bankalarında faiz sisteminin olmadığını bunun yerine kar payının olduğunu belirtmiştik. Katılım bankaları finans piyasalarında çeşitli ticari faaliyetlerde bulunarak, kar sağlamaya çalışırlar ve sağladıkları bu kar miktarını belirtilen oranlarsa size verirler.

Tasarruf sahiplerinin birikimlerini bu şekilde değerlendirebilmeleri için katılım bankaları bazı fonlar ya da kar ve zarara katılma hesabı adı altında ürünler sunarlar. Bu ürünlerden hizmet aldığınızda karlardan kazanabileceğiniz gibi yaşanan zararlardan da kaybedebileceğinizi belirtmek gerekir.

Katılım Bankalarında Kar Paylarının Hesaplanması

Katılım bankaları faiz veren diğer bankalar gibi sizlere kesin olarak ne kadar getiri verdiklerini belirtemezler. Çünkü aynı dönem içinde kar ya da zarar belli olamayacağı için net bir getiri hesabı yapmak mümkün olmayacaktır. Fakat bu konuda katılım bankaları genellikle bir önceki yıllarında yaşanan kar ve zarar tutarlarını referans olarak gösterirler.

Bunun dışında, şu anda ülkemizde dört katılım bankası bulunmaktadır. Bu katılım bankaları 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık vadelere göre ne kadar kar dağıtımı yapacaklarını yüzdesel olarak belirtirler.

Bu konuda sizlere oldukça yardımcı olacağını düşündüğümüz bir videoyu eklemek istiyoruz. Video ile katılım bankacılığı hakkında çok daha fazla bilgi alabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bize yorum bölümünden ulaştırmanızı bekliyoruz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir