Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir belgesiz kredi veren bankalar, çoğu durumda sadece birkaç saat içinde başvuru sonucunu bildiren nispeten hızlı bir sisteme sahiptirler. Bu bankalar, kredi notu iyi durumda olan müşterilerine çok hızlı bir şekilde gelir belgesiz ve kefilsiz kredi verebilmektedirler.

Bankalardan kredi almak, genellikle birkaç gün süren bir değerlendirme sürecini beraberinde getirir. Bu süreçte başvuru sahibinin kredi geçmişi ve gelir belgesi detaylı bir şekilde incelenir. Gerekli görülen durumlarda evrak veya kefil talep edilebilir.

Gelir belgesiz kredi söz konusu olduğunda durum daha farklıdır. Çünkü banka için amaç, kredi notu iyi seviyede olan bir müşterinin, evrak ve kefil talebi gibi, uzun süren değerlendirmelere tabi tutulmadan kredi ihtiyacını karşılaşmaktır.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar hangileridir ve gelir belgesiz kredi almak için ne tür şartlar gereklidir, her birini bu yayında sizlere anlatıyoruz.

Gelir Belgesiz Kredi Nedir, Nasıl Çekilir?

Gelir belgesiz kredi, acil paraya ihtiyaç duyan ve kredi geçmişi iyi durumda olan kişilerin, kredi çekmek için gerekli şartlar ve kefil talebi gibi uzun ayrıntılarla uğraşmak zorunda kalmadan, hızlı bir şekilde nakit ihtiyaçlarını karşılamalarını amaçlayan bir kredi üründür.

Gelir belgesiz kredi başvuruları çoğu durumda bankaların internet şube, mobil uygulama ya da ATM kanalları üzerinden yapılır ve neredeyse birkaç dakikalık bir onay sürecinin ardından başvuru sonucu kişiye bildirilir. Başvuru onaylanmışsa kredi derhal kullanılabilir.

Gelir belgesiz kredilerde bir tutar sınırı vardır. Bankalara göre değişiklik gösteriyor olsa da tutar genellikle 50.000 TL’yi geçmez. Bu limitin üzerinde kredi çekmek istiyorsanız, gelir belgesi veya kefil gibi, ek evraklar talep edilebilir ve başvurunuzu şube kanalı ile yapmanız istenebilir.

Gelir Belgesiz Kredi Şartları Nelerdir?

Yaygın ve yanlış bilinenin aksine “gelir belgesiz kredi” başvurusu yapmak demek her başvurunun kesin onay alacağı anlamına gelmez. Zira bankalar hemen her kredi başvurusu gibi gelir belgesiz kredi başvurularını da bir onay sürecinden geçirirler. Tek fark, bu onay sürecinin standart kredi başvurularından daha hızlı gerçekleşiyor olmasıdır.

Gelir belgesiz kredilerin amacı, acil paraya ihtiyaç olan banka müşterilerinin; belgelenebilir gelir, SGK hizmet dökümü, sigortalı çalışma süresi, kefil ve imza sirküsü gibi şartlara veya evrak istemine tabi tutulmadan nakit ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamaktır.

Öyleyse gelir belgesiz kredi için şart nedir? Gelir belgesiz kredi almak için en önemli şart kredi notudur. Kredi geçmişinizi yansıtan kredi notunuz iyi bir seviyede olduğu takdirde, gelir belgesiz kredi başvurunuz için onay alabilirsiniz. Ancak, kredi notunuz düşükse bu hızlı kredi ürününden yararlanmanız mümkün olmayabilir.

Kredi notunuz düşükse ya da kredi geçmişinizden kaynaklı eski olumsuzluklar varsa bu durum başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Daha önce kara listede olmak veya kanuni takibe takılmak bu olumsuz yansımalara örnek olarak gösterilebilir.

Eğer benzer bir durumla karşı karşıya kalırsanız banka şubelerine davet alabilir veya başvurunuzu doğrudan banka şubelerinden yapabilirsiniz. Çünkü böyle bir durumda detaylı bir incelemeden geçmeniz gerekecektir.

Bu arada küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, ev hanımlarına kredi veren bankalar arayışında olup gelirini belgeleme konusunda sıkıntı yaşayan kişiler de bu tür ürünlere başvuru yapabilirler. Ancak yine kredi notunun anlık değerlendirme sürecinde bir kriter olacağı unutulmamalıdır.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Günümüzde, bankalar müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını çok daha hızlı bir şekilde karşılamak için büyük çalışmalar yapıyor. Bu nedenle de birçok banka müşterilerine evraksız, kefilsiz ve gelir belgesiz kredi ürünü sunuyor.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar:

  • Akbank
  • TEB
  • Ziraat Bankası
  • Odeabank
  • Enpara
  • Yapı Kredi
  • İş Bankası

Listede bulunan bankalardan birkaçının kredi ürününe göz atalım.

TEB Pratik Kredi isimli ürünü ile gelir belgesi talep etmeden ihtiyaç kredisi veriyor. TEB’in Pratik Kredi ürününde verdiği maksimum kredi tutarı 12.500 TL olarak belirtiliyor. Bu tutarın üzerinde yapılan bir başvuruda ek belgeler talep edilebiliyor. Öte yandan TEB, internet şubesi CEPTETEB kanalı ile 50.000 TL’ye kadar gelir belgesiz kredi verebiliyor.

İş Bankası Anında Kredi ismini verdiği kredi ürünü ile müşterilerinin şubeye gitmeden ve gelir belgesi göstermeden 40.000 TL’ye kadar kredi çekebilmelerini mümkün kılıyor. Bu kredi ürününe başvuru yapmak için İşCep, İnternet Şubesi veya Bankamatik kanallarını kullanmanız gerekiyor.

Akbank 40.000 TL’ye kadar gelir belgesiz, imzasız ve kefilsiz ihtiyaç kredisi veriyor. Akbank Direkt Kredi isimli bu ürüne başvuru yapmak istiyorsanız, Akbank Mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca, başvurunuzu bankanın şubelerinden de yapabilmeniz mümkün.

Yapı Kredi de gelir belgesiz kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Banka, Yapı Kredi Bireysel İnternet Şubesi veya Yapı Kredi Mobil’den 30.000 TL’ye kadar yapılacak kredi başvurularında gelir belgesi ve kefil talep etmiyor.

Odeabank Nakit Hazır adlı ihtiyaç kredisi ürünü ile maksimum 10.000 TL limitle gelir belgesiz kredi sunuyor. Başvurular Odeabank İnternet Şubesi veya Odeabank Mobil Şube’den gerçekleştiriliyor. Bankanın müşterisi değilseniz nüfus cüzdanınız ile Odeabank şubelerine başvuru yapmanız gerekiyor.

Ziraat Bankası Dijital Kredi olarak isimlendirdiği ihtiyaç kredisi ile internet şubesi kanallarından gelir belgesiz kredi kullandırıyor. Ancak, Ziraat Bankası gelir belgesiz kredi ürününe başvuru için, maaş veya emekli maaş müşterisi olmanızı ya da çalışıyor olmanız şart koşuyor.

Enpara 60.000 TL’ye kadar gelir belgesiz kredi verebiliyor. QNB Finansbank’ın dijital bir bankacılık servisi olan Enpara tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet sunuyor. Enpara gelir belgesiz kredi ürününde herhangi bir kefil, teminat ve evrak talep etmiyor.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar çoğu durumda başvuruları internet şube, mobil uygulama ya da ATM kanallarından alıyor. Bu bankalardan herhangi birinin aktif bir müşterisi iseniz başvurunuzu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Almak Ne Kadar Sürer?

Normalde, bu tür krediler başvuru tamamlandıktan sonra birkaç dakika içinde sonuçlanır, çünkü detaylı incelemeler için uzun süreler gerektiren evrak işi, kefil ve gelir belgesi gerektirmezler.

Gelir belgesiz benzeri anında kredi türü ürünlere yapılan başvurular onaylandığı takdirde, vadesiz TL hesaba aktarılarak ya da ilgili bankanın herhangi bir şubesinden çekilerek kullanılabilir. Kredilerin başvuru sonucu genellikle kısa mesaj ile iletilir. Yine de bazı durumlarda bankadan bir arama alabilirsiniz, bu aramayı yanıtlamanız gerekir.

Gelir belgesiz kredi başvurunuzun onaylanmasını istiyorsanız aylık gelirinizi, kredi kartı ya da mevcut kredi ödemelerinizi göz önünde bulundurarak başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, talep tutarı yine bu faktörleri ele alarak rasyonel bir seviyede tutmanız başvurunuzun onaylanma ihtimalini artırmış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir