Bankalar

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Havale, aynı bankada bulunan bir hesaptan bir başka hesaba zaman kısıtlaması olmadan para göndermek için kullanılan bir ödeme yöntemidir. Dolayısıyla hafta sonu havale yapılabilir. Zaman kısıtlamasının olmaması para gönderme yöntemleri arasında yer alan havalenin en büyük avantajıdır.

Havale hafta sonları ve resmi tatiller de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat ihtiyaç duyulan her an yapılabilir. Örneğin, tatil günlerinden biri olan Pazar günü, havale yöntemini kullanarak aynı bankada bulunan hesaplar arasında para gönderimi yapılabilir ve gönderilen para alıcı hesaba dakikalar içinde geçer.

Hafta Sonu Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale yönteminde hafta sonları, resmi tatiller ya da mesai saatleri gibi herhangi zaman kısıtlaması olmadığı için resmi tatillerde, mesai saatleri dışında veya hafta sonu yapılan havale anında hesaba geçer.

Havale ve EFT yöntemi sıklıkla birlerine karıştırılabiliyor. Bu konuya da bir değinelim.

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, havale yönteminin sıklıkla kullanılan bir alternatifidir. EFT aynı bankalarda bulunmayan hesaplar arasında para göndermek için tercih edilen bir yöntemdir. EFT’nin havale yöntemine kıyasla en büyük dezavantajı sadece iş günlerinde ve EFT saatleri içinde yapılabiliyor olmasıdır.

Örnek vermek gerekirse, aynı bankada bulunan hesaplar arasında gerçekleştirilen havale hafta sonu ve resmi tatil farkı olmaksızın dakikalar içinde yapılabilirken, EFT yalnızca iş günlerinde belirli saatlerde yapılabilir ve hafta sonu ya da resmi tatillerde yapılması durumunda gönderilen para alıcı hesaba ilk iş gününde ulaşır.

Hafta Sonu Havale Yapmak Mantıklı mı?

Havale, ödeme göndermek için kullanılabilecek birçok seçenekten yalnızca biri. Ancak EFT gibi en popüler alternatiflerine kıyasla havale yöntemi hafta sonu ya da resmi tatil olmaksızın haftanın her gününde her saat anında para göndermek için kullanılabilir.

Havaleyi mantıklı yapan bir diğer avantaj da bu yöntemin alternatiflerine nazaran daha az maliyetli oluşudur. Üstelik birçok banka havale işlemleri için masraf almaz. Bankanızın havale işlemleri için masraf alıp almadığını ve alıyorsa ne kadar aldığını çağrı merkezi ya da internet sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bütün bunların dışında, hafta sonu olsun ya da olmasın havale para göndermek için en güvenli yollardan biridir. Zira gönderdiğiniz para başka bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan bankanız üzerinden alıcı hesaba ulaştırılır.

Havale Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havale yaparken para göndermek istediğiniz hesap sahibinin adı soyadı, şube ve hesap numarası ya da IBAN bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Alıcının şube ve hesap numarasını bilmeseniz bile IBAN’ını bildiğiniz takdirde kolayca havale işlemi gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

Gönderdiğiniz paranın alıcıya ulaşması için IBAN ya da tercihe göre şube ve hesap numarasını doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. Zaten bu bilgileri girdiğinizde para gönderimi gerçekleşemeden bir teyit ekranıyla karşılaşacaksınız. Teyit ekranında alıcı hesap bilgilerini bir kez daha kontrol etmeniz mümkün olacaktır.

Havaleyi gerçekleştirdikten sonra işlem dekontunu ödeme kanıtı olarak saklayabilirsiniz. Dekont, havale emri verdiğiniz hesaba ilişkin bilgileri içeriyor olacaktır. Havaleye ilişkin dekontu banka şubenizden, hafta sonu ise ATM’den ya da internet şubesinden kolayca alabilirsiniz.

Dekont ayrıca havale emrinin istenen alıcıya ulaştığını doğrulamak için kullanabileceğiniz bir takip numarasını da içeriyor olacaktır. Herhangi bir sorunun ortaya çıkması halinde, yardım almak için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Havale işlemi sırasında bir şeylerin ters gitmesi durumunda, örneğin yanlış bilgiler girmişseniz, işlemi iptal edip yeni bir işlem yapabilir ya da para iadesi talep edebilirsiniz.

Hafta sonu havale yapmak ücretli mi? Çoğu banka havale ücreti almaz ancak havale ücreti alan bankalar da var. Bankanız havale ücreti alıyor olsa bile standart ücreti alacak ve hafta sonu olduğu için sizden ek bir ücret almayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu