Bankalar

Harçlık Avans Nedir? Harçlık Avans Nasıl Kullanılır?

Harçlık Avans özelliği kapsamında Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) öğrenim kredisi veya burs alan öğrenciler Ziraat Bankası’na ait Bankkart Genç ile kredi kartı kullanabilmektedir.

Öğrencilerin Bankkart Genç‘e bağlı olarak tanımlanan Harçlık Avans limiti dahilinde, kartları ile harcama yapmaları veya nakit avans çekmeleri mümkün olmaktadır. Üstelik bu özellik kart aidatı veya faiz gibi dezavantajlar olmadan sunulmaktadır.

KYK’dan burs veya öğrenim kredisi almaya hak kazanıp Bankkart Genç kullanan lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencileri Harçlık Avans açtırma işlemlerini tamamlayarak bu özelliği kullanabilmektedir.

Bu makalede, Ziraat Bankası’nın gençlerin ihtiyaçlarına yönelik hazırladığı en popüler finansal ürünlerinden biri olan Bankkart Genç’in Harçlık Avans özelliği hakkında konuşacağız. Harçlık Avans nedir? Harçlık Avans nasıl kullanılır ve ekstrede görünen “harçlık avans tahsilatı” ibaresi ne anlama gelmektedir, her birine bakacağız.

Harçlık Avans Nedir?

Harçlık Avans, Ziraat Bankası’nın Bankkart Genç ürünene ait bir kredi kartı özelliğidir. Bu özellik sayesinde hesaplarında bakiye olmasa da Bankkart Genç kullanıcılarının Harçlık Avans limitleri dahilinde harcama yapmaları mümkün olmaktadır.

Harçlık Avans limiti Ziraat Bankası tarafından belirlenmektedir. Bankkart Genç’in bağlı olduğu vadesiz hesap bakiyesi bittiğinde, Harçlık Avans limiti devreye girmektedir. Harçlık Avans limiti ile internet veya fiziksel mağazalarda alışveriş yapılabilmektedir. Ek olarak, limit kapsamında nakit avans da çekilebilmektedir.

Harçlık Avans, kredili bir ürün olduğu için kullanılan limit kadar yapılan harcamalardan oluşan borçlar sonraki ay ödenmelidir. Bu ödeme, KYK burs veya öğrenim kredisi yatırılma gününde, vadesiz hesap bakiyesi kullanılarak banka tarafından otomatik olarak tahsil edilmektedir.

Harçlık Avans kullanabilmek isteyenlerin KYK’dan öğrenim kredisi veya burs alıyor olmaları zorunludur. Bir kredi kartı özelliği taşıyan Harçlık Avans, yalnızca KYK’dan burs ya da öğrenim kredisi alan kişilerin kullanımına sunulmaktadır.

Harçlık Avans Nasıl Kullanılır?

Harçlık Avans özelliği yalnızca KYK’dan öğrenim kredisi ve burs alan lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencileri tarafından kullanılabilmektedir. Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapılarak Harçlık Avans açtırma süreci tamamlanabilmektedir.

Harçlık Avans’ı kullanmak isteyenlerin bir başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Başvurularını tamamlayan Bankkart Genç sahiplerinin Harçlık Avans kredi kartı özelliğini kullanabilmeleri imkan dahilinde olmaktadır. İşte 3 adımda Harçlık Avans açtırma süreci:

1. Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapın

Bankkart Genç ürününü kullanıyorsanız ve KYK’dan burs veya öğrenim kredisi almaya devam ediyorsanız, Harçlık Avans’ı kullanmaya başlamak için Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler arasında yalnızca kimlik kartı yeterli olmaktadır.

2. SMS ile gönderilecek başvuru sonucunu bekleyin

Harçlık Avans özelliğini açma başvurusu yaptığınızda, başvurunuz Ziraat Bankası tarafından değerlendirilecektir. Başvuru sonucu ise bankada kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilecektir. Gönderilen SMS’te başvuru sonucunuzun onaylanıp onaylanmadığı tarafınıza bildirilecektir.

3. Harçlık Avans’ı kullanmaya başlayın

Başvurunuzun onaylandığına dair SMS aldığınızda, Harçlık Avans’ı etkileştirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için öncelikle banka kartınızı bir Ziraat Bankası ATM’sinde kullanmanız gerekmektedir. Kartınızı ATM’ye yerleştirmeniz ve şifrenizi girmeniz bu adımı tamamlamanız için yeterlidir.

Ardından, kartınızı ATM’den geri alarak tekrar kullanmanız gerekmektedir. Kartınızı ATM’ye tekrar yerleştirerek önünüze çıkan menüden “kredi kartı” seçimi yapmanız gerekir. Bu işlemi tamamladıktan sonra Harçlık Avans’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

Harçlık Avans tahsilatı, kredi kartı özelliği kullanılarak yapılan ve ortaya çıkan borcun geri alınmasını ifade etmektedir. Harçlık Avans bir kredili üründür. Bu özellik kullanıldığında, kullanılan limit kadar bir ödemenin sonraki dönemde yapılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası, Harçlık Avans hizmetini yalnızca KYK’dan burs veya öğrenim kredisi alan öğrencilere sunduğundan, bu özellik kullanılarak yapılan borçlanmanın tahsilatını KYK ödeme gününde geri almaktadır.

Harçlık Avans limiti dahilinde yapılan harcamalar sonraki KYK burs ya da ödeme gününde geri alınmaktadır. Banka bu tahsilatı otomatik olarak yapmaktadır. Bu işlem hesap ekstresinde “harçlık avans tahsilatı” olarak gözükmektedir.

Örneğin, Harçlık Avans limitinden 200 lira kullandığınızı düşünelim. Bu, bankanın size 200 lira borç verdiğini anlamına gelmektedir. Bu nedenle de, gelecek dönemde size verdiği bu borcu, otomatik olarak KYK burs ya da öğrenim kredisi hesabınızdan tahsil edecektir.

Harçlık Avans Nasıl Çekilir?

Harçlık Avans çekmek için Ziraat Bankası ATM’lerinden herhangi birine giderek menüden “Kredi Kartı” ve ardından “Nakit Avans” seçeneklerini kullanarak nakit avans çekme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Harçlık Avans’tan nakit çekmek için limitinizin talep tutarı karşılaması gerekmektedir. Bu da nakit çekmek için limitinizin yeterli olması gerektiği anlamına gelmektedir. Söz gelimi, kullanılabilir limitiniz kapsamında kartınızdan nakit avans çekebilirsiniz.

Nakit avans çekmek yerine Harçlık Avans özelliğini kart geçen her yerde alışveriş yapmak ve ihtiyaçlarınızı kartınızı kullanarak bu şekilde karşılamak için de kullanabilirsiniz.

Harçlık Avans Özellikleri Nelerdir?

Harçlık Avans birçok özelliğe sahiptir. Bunlardan belki de en önemlisi Harçlık Avans’ın faizsiz ve masrafsız bir hizmet sunuyor olmasıdır. Çünkü Harçlık Avans kullanımlarında faiz veya masraf yansıtılmamaktadır.

Kredili ürün sınıfında yer aldığı için vadesiz hesapta bakiyenin kalmaması durumunda Harçlık Avans limiti kullanılabilmektedir. Bu da acil para ihtiyacı gibi durumlarda faizsiz bir şekilde bu talebi karşılayabilmektedir.

Harçlık Avans özellikleri:

  • Temassız Alışveriş Yapma
  • Alışveriş Yapma
  • İnternetten Alışveriş Yapma
  • ATM’de İşlem Yapma

Bankkart Genç’e bağlı bir özellik olan Harçlık Avans’a alternatif ürünlere bakmak isterseniz, yaptığımız öğrenciye kredi kartı veren bankalar incemesine göz atmayı düşünebilirsiniz. İncelemede öğrenci kredi kartı başvurusu için en iyi bankalara yer vermiştik.

Sonuç olarak, Harçlık Avans en başta faiz ve masraf talep etmediği için rakiplerine kıyasla kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlamaktadır. Tek dezavantajı ise Ziraat Bankası’nın bu kredi kartı özelliğini yalnızca KYK burs ve öğrenim kredisi alan öğrencilere sunuyor olmasıdır.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir