Bankalar

İnternet Bankacılığına Başvuru Nasıl Yapılır?

Hangi banka müşterisi olursanız olun, internet bankacılığı başvuru süreci aynı şekilde tamamlanacaktır. Henüz kullanmıyorsanız, internet bankacılığına başvuru yaparak bankanızın internet şubesi avantajlarından 7 gün 24 saat yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İnternet bankacılığı başvurusu internet üzerinden online ya da bankanızın şubesinden iki farklı yolla yapılabilir.

Online İnternet Bankacılığı Başvurusu

İnternet üzerinden online başvuru için banka hesabınızın internet bankacılığına tanımlı olması gerekiyor. Eğer hesabınız internet bankacılığı için tanımlanmamışsa internet üzerinden başvuru yapamazsınız. Böyle bir durumda öncelikle bankanızın banka hesabınızın bulunduğu şubesine gitmeniz ve hesabınızı internet bankacılığı için tanımlamanız gerekir.

İnternet bankacılığı başvurusu yapmak istediğiniz bankada bulunan en az bir adet vadesiz mevduat hesabınız, internet bankacılığına tanımlı ise bankanızın web sitesinden başvuru yapmaya başlayabilirsiniz.

Bankanızın web sitesinde yer alan internet bankacılığı ekranında yer alan “Online Başvuru”, “İnternet bankacılığı müşterisi ol” ya da “İlk kez parola almak istiyorum” şeklinde belirtilebilecek bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Açılan sayfaya TCKN ve bankanıza kayıtlı cep telefonu numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bazı bankalar bu aşamada hesabınıza bağlı banka kartı veya kredi kartı üzerinde yer alan kart numaralarını da girmenizi talep edebilir. Bu bilgilerin girişini yaptığınızda cep telefonunuza bir onay şifresi gönderilecek ve sayfaya gönderilen şifreyi girmeniz istenecek. Sonraki sayfalarda kimlik bilgileri gibi istenen diğer bilgilerin girişini yaptığınızda başvurunuz tamamlanacak ve İnternet Bankacılığı giriş şifreniz cep telefonunuza tekrar SMS olarak gönderilecek. Yapmanız gerekenler bu kadar.

Adımlar halinde yapmanız gerekenler:

  • İnternet bankacılığı sayfasına girin,
  • İnternet bankacılığı başvurusu adımını seçin,
  • TCKN ve bankanıza kayıtlı cep telefonunuzu ve istenilebilecek diğer bilgileri girin,
  • Kayıt formu sırasında cep telefonunuza gönderilen SMS şifresini ekrana girerek başvurunuzu tamamlayın.

Bankanız tarafından gönderilen SMS ulaşmıyorsa, bankanızın web sitesinde yer alan internet bankacılığı ekranından tekrar şifre gönderilmesini talep edebilirsiniz. Banka SMS şifrelerinin neden gelmediğine ilişkin muhtemel sebepleri bu bağlantı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Hesabınızın internet bankacılığına tanımlı olduğu halde internet bankacılığı üyeliği oluşturamıyorsanız veya farklı sorunlarla karşılaşıyorsanız bankanızın Müşteri Çağrı Merkezi üzerinden de ilk şifrenizi oluşturabilir ya da sorunların çözümü konusunda bilgi alabilirsiniz.

Banka Şubesinden İnternet Bankacılığına Başvuru

Banka hesabınız veya kullanıyorsanız kredi kartınız internet bankacılığına tanımlı ise bankanızın herhangi bir şubesine, eğer hesaplarınız internet bankacılığına tanımlı değil ise banka hesabınızın bulunduğu şubeye gitmeniz gerekiyor.

Şubede müşteri temsilcisine internet bankacılığına başvuru talebinizi iletin. Başvurunuz kısa bir sürede gerçekleştirilecek ve bankada kayıtlı telefonunuza internet bankacılığı SMS şifresi gönderilecektir. Sonrasında internet şifrenizle internet şubesini kullanmaya başlamanız mümkün olacaktır.

İnternet Bankacılığı ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

Sene başında şubat ayında Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından “İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri Aralık 2015” raporuna göre aralık ayı 2015 yılı itibarıyla 17 milyon 420 bin kişi internet bankacılığı kullanıyor.

İnternet bankacılığı bireysel ve kurumsal banka müşterilerine pek çok avantajı sağlıyor. En önemlisi de şubelere gitmek zorunda kalmadan neredeyse tüm bankacılık işlemlerini internet üzerinden yapma olanağı sağlıyor.

İnternet bankacılığı kullanarak yapabileceğiniz bazı işlemler:

İnternet bankacılığı kullanarak şubelere gitmek zorunda kalmadan vadeli, vadesiz hesaplar açabilirsiniz. Yatırım hesabı açarak, yatırım fonları, hisse senetleri gibi yatırım ürünlerine yatırım yapabilirsiniz. Faturalarınızı ödeyebilir ve EFT/Havale gibi para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dahası akıllı telefonunuza bankanızın mobil uygulamasını indirerek tüm bankacılık işlemlerinizi cep telefonunuz üzerinden de yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kapatılır?

Kapatılır kavramından ziyade iptal kavramı çok daha doğru olur. Bu devirde sağladığı avantajlarla internet bankacılığı kullanımınızı sonlandırıyor olmanızı tavsiye etmiyor olsam da yine de haklı sebepleriniz olabileceğini göz önünde bulunduruyorum. İnternet bankacılığı iptali yapmak için internet bankacılığına tanımlı banka hesabınızın şubesine gitmeniz ve bu yönde talepte bulunmanız yeterlidir.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir