Bankalar

Kolay Kredi Veren Bankalar için 5 Tüyo

Kolay kredi veren bankalar hangileri ya da en kolay hangi bankadan kredi alabilirim sorusunu kendinize soruyorsanız detaylıca bu yazımızı okuyun. Bankaların müşterilerine kolay kredi verebilmesi için bazı kriterlerinizin bulunması önem arz etmektedir.

Kolay kredi veren bankalar sorusunu hemen cevaplayacak olursak, her banka kolay kredi verir. Az önce yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz gibi kolay kredi alabilmek için belirli kriterler için uygun olmanız gereklidir. Çok fazla uzatmadan ben bu kriterleri aşağıda başlıklar halinde açıklamak istiyorum.

1. Kredi Notunuzun Durumu

Kredi notunuzun belki ne olduğunu bilmiyor, belki de kredi notunuzu bildiğiniz halde bu durumu önemsemiyorsunuz fakat kolay bir şekilde kredi alabilmeniz için en önemli olan şey kredi puanınızdır. Bankalar kendi aralarında müşterilerinin ödeme alışkanlıklarını birbirlerine ileten bir sistem kurdular. Bu sisteme göre, sizin bankalarla olan olumlu ya da olumsuz tüm geçmişiniz kayıt altına alınıyor. Bu kayıtlar sonucunda size bir kredi notu veriliyor ve kredi başvurularınız değerlendirilirken bankalar ilk olarak kredi notunuza bakıyorlar.

Kredi notunuzda herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız, harika! Başvurduğunuz her bankadan zaten kolayca kredi alabilirsiniz. Fakat, sürekli kredi başvurularınız reddediliyorsa kredi notunuzu mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. Daha öncesinde Findeks Kredi Notu’nuzu ve Fazlası Ücretsiz Öğrenin! adlı bir yazı yazmıştık. 10 madde de kısa kısa değerlendirdiğimiz kredi notu hizmetinin nasıl verildiğini ve kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinizi anlattık, göz atabilirsiniz.

2. Müşterisi Olduğunuz Bankalar

Çalıştığınız mevcut bir banka bulunuyorsa, emin olun en kolay kredi alabileceğiniz banka çalıştığınız banka olabilir. Çünkü, genelde maaş ödemesi, mevduat hesabı gibi sürekli hizmetler aldığınız mevcut bankalar sizlere daha kolay kredi verebilmektedirler.

Hatta son zamanlarda bazı bankalar müşterilerine internet üzerinden kredi vermeye bile başladı. Bu hizmeti genellikle mevcut müşterilere veriyorlar. Eğer, sürekli kullandığınız bir banka var ve üstüne üstlük internet şubesi de kullanıyorsanız vakit kaybetmeden internet bankacılığı aracılığıyla kredi başvurunuzu yapın. Bu hizmetler sizi şubeye gitme güçlüğünden de kurtaracaktır.

3. Kredi Kartı Hizmetini Kullandığınız Bankalar

Kredi notunuzu bilmiyor olabilirsiniz, hatta üst başlıkta bahsettiğimiz gibi maaş ödemesi ya da mevduat birikiminizin olmadığı bir banka hesabınız da olmayabilir. Fakat, kredi kartı kullandığınız bir banka varsa size üçüncü bir fırsatta buradan gelecek!

Kredi kartı kullandığınız bankaya kredi başvurusu yaptığınızda yine ilk olarak sizin ödeme performansınıza bakacaklar. Eğer kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ve zamanında ödüyorsanız emin olun kolayca kredi alabileceksiniz. Çalışmayan, Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar adlı yazımıza gelen yorumları inceleyecek olursanız, gelir belgesi gösteremeyen fakat kredi kartı olup da ödemelerini zamanında ve düzenli olarak yapan ev hanımlarının bu yöntemle kolayca kredi alabildiğini görebileceksiniz.

4. Mevduat Birikimleriniz

İkinci madde yüzeysel olarak bahsettiğimiz bu konuya biraz daha açıklık getirmek istiyoruz. Gelir belgeniz, kredi kartınız olmayabilir fakat eğer bir bankada birikimiz bulunuyor ve bu birikiminizden kazanç sağlıyorsanız hesabınıza ait hesap cüzdanıyla birlikte herhangi bir bankadan kolayca kredi alabilirsiniz.

Kısacası, burada yapılan durum aslında bankanın size güvenmesini sağlamaktır. Çünkü, gelir belgesi belirli miktarda birikimi ya da ödemeleri düzenli olmayan bir kimsenin bankalardan kredi alabilmesi günümüzde oldukça güç bir durumdur.

5. Ev Teminatı veya Ev Kira Getirisi

Bu başlıktan önce hep bankalarla daha önce çalışmış olma durumlarından bahsettik. Fakat, daha önce bankalarla çalışmamış olabilirsiniz. Kredi kartı, maaş ödemesi ya da mevduat hizmetlerinden yararlanmamış olabilirsiniz. Sizler kolayca kredi alabilmek adına evinizi teminat gösterme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Veyahut, evinizi bankalara teminat olarak göstermek istemiyorsanız ve kira getirisi elde ettiğiniz başka bir eviniz varsa kira aldığınıza dair gelir belgesini bankalara götürerek de kredi alabilirsiniz. Ayrıca şunu da eklemek isteriz, bu başlığın en başında bankalarla hiç çalışmamış olma ihtimalini göz önünde bulundurduk: bankalarla hiç çalışmamız olmanız sizin kötü bir kredi notuna sahip olmadığınız anlamına geliyor. Bu durumda kolayca kredi alabileceğiniz gibi kredi notunuz nötr olabileceği için kredi alamayabilirsiniz de. Bu durumlarda teminat ya da gelir belgeleme yöntemlerini tercih etmeniz kredi alabilmenizi sağlayacaktır.

Kolay kredi veren bankalar yukarıdaki yazdığımız kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Kriterlerin herhangi birini olumlu olarak uyum sağlıyorsanız, kredi başvurunuzu yapıp hızlı bir sonuç alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu