Kredi Başvurularınız Neden Olumsuz Sonuçlanıyor?

Sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşan bazı okuyucularımız var. Zaman zaman çeşitli sorular soruyorlar ve bizlerde burada sizin sorularınızı yanıtlamaktan büyük keyif alıyoruz, aynı şekilde bu tarz soruların cevaplarını arayan birçok okuyucuya ulaşmış oluyoruz. Her zaman bize ulaşabileceğinizi hatırlatarak çok fazla uzatmadan okuyucumuzun sorusunu cevaplamak istiyorum.

Okuyucumuz, “Neden kredi başvurum onaylanmıyor sürekli red cevabı alıyor ve olumsuz sonuçlanıyor?” diye sormuş. Kredi başvurularının sürekli olumsuz sonuçlanmasının iki temel sebebi vardır bunlar kredi notu ve gelir belgesidir. Tek tek açıklayayım.

Neden.1 Kredi Notu Düşükse

Bankalarla daha önce çalışmış ya da çalışmamış herkesin bir kredi notu vardır. Kredi notu kabaca ödeme alışkanlıklarınızı yansıtan bir puanlama sistemidir. Kredi notları Türkiye’nin en büyük bankaları tarafından kurulan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından belirlenmektedir. Türkiye’de bulunan herhangi bir bankayla çalışıyor olabilirsiniz, hangi bankayla çalışırsanız çalışın ödeme performanslarınız KKB’ye aktarılır. Ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız ve ödemeler konusunda bankalarla daha önce sıkıntı yaşamadıysanız, muhtemelen kredi notunuz yüksek olacaktır. Fakat tam tersi, ödemeleriniz sürekli aksıyor ve üstüne üstlük bankalarla ödeme konusunda büyük sıkıntılar yaşadıysanız (kredi kartlarınız borçlardan kapanması, haciz kararı vb.) kredi notunuz düşük olacaktır. Bankalar kendi aralarında bu kredi notlarını paylaştıkları için sizi riskli görecek ve hangi bankadan kredi başvurusu yaparsanız yapın sizi reddedeceklerdir.

Eğer daha önce hiçbir bankayla çalışmadıysanız da bankalar size kredi veremeyebilir. Bunun sebebi de daha önce hiçbir şekilde kredi notunuzun oluşmamış olmasıdır. Yani bankalar sizi bu şekilde tanıyamazlar ve ödeme performansınızı görmedikleri için güvenemezler.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız, KKB’ye ait olan Findeks sistemine üye olarak belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkün. Bunun için detaylı bilgiyi daha önce yazmış olduğumuz şu yayında bulabilirsiniz: Findeks Kredi Notunuzu Öğrenin.

Şunu da eklemek istiyorum, kredi notunuzun düşük olması daima düşük seviye de kalacağını ve hiçbir zaman kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Kısaca özetlemem gerekirse, mesela ödemelerinizi düzenli yapmanız kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Yine bu konuda yazılmış olan detaylı bir yayın: Findeks Kredi Notu Artırma veya Yükseltme Yöntemleri.

Neden.2 Gelir Belgeleyememek

Kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasının muhtemel diğer sebebi de bankalara gelirinizi belgeleyemediğinizden kaynaklanıyor olabilir. Kredi notunuzda herhangi bir sorun yoksa bankalar sizden gelirinizi belgelemenizi isteyecektir. Fakat, çalışmıyorsanız dolayısıyla gelirinizi belgeleyemediğinizden kredi başvurunuz reddediliyordur. Çalışmadan da kredi alabilmeniz mümkündür. Bunun içinde adınıza ait taşınmazlarınız olmalı ya da bankada adınıza ait bir mevduatınız var ve bunun üzerinden gelir elde ediyorsanız da hesap cüzdanı. Yani yine bir şekilde gelir aranıyor.

Bu sebepler nedeniyle kredi başvurularınız olumsuz sonuç alabilmektedir. Sorularınız olursa iletebilirsiniz.İnternetten Yatırım Nasıl Yapılır?
Ücretsiz deneyin! 100.000 TL sanal para ile yatırım yapmayı öğrenin.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz