Bankalar

Kredi Kartı Limit Artırımı Yeni Yasa ile Sınırlandırılıyor

Yeni yasa uyarınca 1 Şubat 2015 tarihinden itibaren kredi kartı limitini artırmak, yükseltmek isteyen tüketiciler sınırlama engeliyle karşılaşacaklar.

Yeni yasa gereği tüketicilerin kredi kartı limitleri belgeleme yaptıkların gelirlerinin 4 katından fazla olamayacak. 1 Şubat’tan itibaren uygulanmaya başlayacak bu limit sınırlamasına takılmamak için hem bankalar hemde tüketiciler hızlı davranıyor. Tüketiciler limit artırım taleplerini bankalara iletirken, bankalarsa müşterine SMS ile ya da telefon araması yaparak yasayı hatırlatıyor ve kredi kartı limitlerini artırmak isteyip, istemediklerini soruyor.

Önceki aylarda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi kartı limitlerinin artmasıyla tüketicilerinde harcamalarının artığını ve kredi kartı harcamalarının fazla olduğu alanlarda tedbir alacaklarını belirtmişti. Bu tedbirler önce cep telefonu gibi bazı teknolojik ürünler için taksitleri tamamen kaldırılırken, daha sonra altın gibi bazı ürünlere taksit sınırlandırmasını getirmişti. Şimdiyse, belirtiğimiz gibi 1 Şubat’tan itibaren kredi kartı limitlerinde sınırlandırılma yapılacak.

İlk kez kredi kartı alacak olan tüketiciler, ilk yıl gelirinin 2 katı kadar limit alabilecek. İkinci ve daha sonraki yıllar içinse tüketicilerin tüm bankalarda bulunan toplam kredi kartı limiti, gelirlerinin 4 katını geçemeyecek.

Bu yazıya benzer olarak, Kredi Kart Limit Artırımı İçin Yapılması Gerekenler adlı yayın ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir