Kredi Kartları

Aidatsız Kredi Kartlarına Geçişte İhtiyaç Duyacağınız 5 Bilgi

Kredi kartlarının olmadığı bir finansal yaşam ya da doğrudan temel bir yaşam muhtemelen düşünülemez.

Hemen herkesin cebinde en az bir tane kredi kartı muhakkak vardır. Genel olarak plastik kartlar olarak ifade edilen kredi kartlarının bizlere sağladığı acil durumlarda nakit sıkıntısına derman olmak ya da bütçemizi sıkıntıya sokmadan ihtiyacımız olan bir şeyleri taksitle satın almamızı sağlamak gibi pek çok avantajını ortaya koyduğumuzda kullanmamak için neredeyse hiçbir sebebimiz yok.

Fakat kredi kartlarıyla ilgili can sıkıcı bazı durumlar da söz konusu olabiliyor. Mesela her yıl yükselen kredi kartı aidatları gibi. Bankalar, kredi kartı aidatlarını alarak bizlere kampanyalar hazırladıklarını, yani aldıkları aidatları bu gibi hizmetler için kullandıklarını söylüyorlar. Her şeye rağmen kart aidatlarını ödemek durumunda kalıyoruz, ama aidatsız bir kredi kartı kullanmayı tercih edersek bu iş değişiyor.

Bu yayında, aidatsız kredi kartlarına geçmeyi düşünenler için bilinmesi gereken bazı temel konulardan bahsedeceğim. Aidatsız bir kredi kartı size göre mi, aidat ödemeyeceğiniz kredi kartıyla sizleri neler bekliyor gibi benzeri soruların cevaplarını almak için yazının tamamına göz atın. Buradaki temel bilgilerin karar almanızı kolaylaştıracağına inanıyorum.

Tüketici Yasası’na göre tüm bankaların aidatsız kredi kartı vermeleri zorunludur

Kredi Kartları

Pek fazla bilinmiyor olsa da Tüketici Yasası’na göre tüm bankalar aidatsız kredi kartı vermek zorundadır. Kredi kartı veren tüm bankalar, müşterilerine aidatlı kartların yanında mutlaka en az bir adet aidatsız kredi kartı ürünü de sunmalıdır. Bu sebeple kredi kartını kullanmak istediğiniz herhangi bir bankanın “aidatsız kredi kartı” ürününe başvuru yapabilirsiniz.

Aidatsız kredi kartı almak için bankanızı değiştirmenize gerek yoktur

Kredi kartı

Kredi kartı ürünü sağlayan tüm bankalar aidatsız kart vermek zorunda olduğu için şu anda kredi kartını kullandığınız mevcut bankadan yeni bir aidatsız kart isteyebiliriz. Yani, aidatsız kart almak için illa bankanızı değiştirmeniz gerekmez.

Mevcut bankanızdan aidatsız kart talep etmek için müşteri temsilcileriyle görüşebilirsiniz.

Aidatsız kredi kartları için sağlanan özellikler farklılık gösterebilir

Kredi Kartı

Bankaların kart kullanım ücreti almadıkları, aidatsız kredi kartlarının özellikleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar aidatlı kartların sağladığı özelliklerin tamamını, bazı bankalar ise standart özelliklerin yalnızca bir kısmını aidatsız kartlarda kullandırırlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde aidatsız kartını edineceğiniz bankanın kartta hangi özellikleri sağladığına emin olmanız ve ihtiyacınıza göre karar almanız gerekir.

Aidatsız kredi kartlarında kampanya, puan kazanma ve taksit özellikleri olmayabilir

Kredi kartı

Kampanyalar, alışverişlerde puan kazanma ve taksitli alışverişler gibi alışık olduğunuz kredi kartı özellikleri bazı aidatsız kartlarda verilmeyebilir fakat bu özellikleri zaten kullanmıyorsanız, aidatsız bir kart sizin için ideal tercih olabilir.

Elbette yine de söylemek gerekir ki birçok banka uzun bir süredir verdikleri aidatsız kartları için de alışverişlerde puan kazanma ve taksitli alışveriş yapma gibi özellikleri müşterilerine sağlamaktadırlar.

Aidatsız bir karttan herhangi bir masraf alınmaz

Kredi Kartı ve Borç

Aidatsız kredi kartlarının en iyi ve hatta en tercih edilebilir avantajı da adı üstünde olduğu gibi tamamen “aidatsız” olmalarıdır. Aidatı olmayan bir kredi kartı aldığınızda bankalara göre değişiklik gösterebilen; 6 aylık ya da yıllık kredi kartı kullanım ücreti ve ekstra masraf ödemeniz gerekmez.

Sonuç olarak, bankalar yıllık kullanım ücretinin olmadığı kredi kartlarını Tüketici Yasası gereğince vermek zorundadırlar. Fakat bazı bankalar kampanyalar, taksitler ve puan kazanma gibi avantajları sınırlayabilirler. Yine de bu avantajları sınırlamadan aidatsız kredi kartı veren bankalar da vardır.

Kendinize en uygun özellik ve avantajı sağlayan aidatsız bir kredi kartı kullanarak kart kullanım ücretinden tamamen feragat edebilirsiniz.

Aidatsız bir kredi kartına geçiş yapmayı mı düşünüyorsunuz? Fikir almak için, ekonomist.co’da hazırlamış olduğumuz “Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar” listemize göz atın. Bu bankaları ve aidatsız kart özelliklerini daha önce yazmıştık.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir