Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartı ilgili dönem borcunda ödenmesi gereken en az tutarı ifade eden asgari ödeme, kredi notunu etkilemesi vesilesiyle kişisel finans için önem arz ediyor.

Kredi kartının asgarisini ödeyince, gecikme faizinden kurtulmak mümkün olsa da akdi faizden kurtulmak ne yazık ki mümkün olmuyor. Borca faiz işlememesi için dönem borcunun tamamının kapatılması gerekiyor.

Elbette, hiçbir şekilde ödeme yapmamaktansa akdi faize rağmen kart borçlarının asgari ödemesini son ödeme tarihine kadar yapmak kredi notu üzerinde olumlu bir etki bırakıyor.

Yaygın olarak yanlış bilinenin aksine, asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürmez

Asgari ödeme

Artık çoğu kişi finansal kuruluşlara olan borçları zamanında ödemediğinde kredi notunun bu durumdan olumsuz etkileneceğini biliyor ve borç ödemeleri konusunda olabildiğince titiz davranıyor.

Kredi kartı dönem borcunun tamamını ödeyemeyen ama her şeye rağmen asgari ödemelere büyük önem veren bilinçli finansal tüketiciler, asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürür mü merak ediyor. Güzel haber, asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürmüyor.

Asgari ödemelerle kredi notu düşmediği gibi borç ödemesi gerçekleştiğinde, borçların ödendiğine dair olumlu sinyaller oluşuyor.

Asgari ödemeler, kredi notunu olumlu etkiliyor ama…

Kredi kartı

Asgari ödemeler, bireylerin kredi notunu olumlu etkiliyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç unsur da ortaya çıkıyor.

Bu unsurlardan ilki, asgari ödeme yapsanız da ilgili tutarı son ödeme tarihine kadar ödemiş olmanızın gerekliliğidir. Son ödeme tarihinden geç borç ödemesi yapıldığında bu durum kredi notunu olumsuz etkiliyor. Bu sebeple minimum ödeme yapıyor olsanız da borcunuzu hesap özetinde yer alan ödeme vaktine kadar mutlaka yapmış olmanız gerekiyor.

Asgari ödemelerle ortaya çıkan ve kredi notunda etkiye sahip bir diğer unsur da mevcut borçların yüksek kalması veya borçluluğun azalmamasıdır. Bu konuya açıklık getirmek gerekiyor.

Bildiğiniz gibi asgari ödeme yaptığınızda, finansal kuruluş tarafından hesaplanan ilgili döneme ait borcun yalnızca bir kısmını ödüyorsunuz. Bu, herhangi bir finansal kuruluşa ait olan borcunuzun varlığının sonlanmadığı ve devam ettiği anlamına geliyor.

Bu noktada kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alan “mevcut borç durumu” ve “borçların kredi limitine oranı” etmenleri de radara giriyor. Zira finansal kuruluşlara ait mevcut borçların yüksek oluşu ve borçların kredi limitine oranı, kredi notunu etkiliyor.

Bu perspektiften bakınca, asgari ödeme yapmanın, kredi notunu düşürmediğini, olumlu sinyalleri olduğunu fakat borçluluk durumunu azaltmaması ve borcun kredi limitine oranını artırması sebebiyle kötünün iyisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kendinizi asgari ödemelerle sınırlandırmayın ve başarılı bir finansal ilerleme ve olumlu kredi notu için bir an önce harekete geçin

Kredi kartı harcamaları

Asgari ödemelere ve kötü bir kredi notuna zemin hazırlayan en büyük şey, kesinlikle plansızlıktır. Bu düzleme bir kere geçildiğinde ne yazık ki çıkmak çok kolay olmuyor ve döngü sürüp gidiyor.

Kötü bir temel atmaktansa, başarılı bir finansal ilerleme için küçük ama önemli adımlar atabilirsiniz.

Örneğin, gerekli olmadığı hallerde kredi kartına borçlanıyorsanız, bu durumun ardındaki psikolojiden haberdar olun. Ne zaman ve ne şekilde harcama yaptığınızın farkına varın ve isteklerinizin sizi ele geçirmesine izin vermek yerine mantığınızla hareket etmeye çalışın.

Bir şeyi satın almadan önce satın aldığınızı farz edin ve en az 24 saat bekleyin. Uzmanlar bu uygulamanın satın alımdan vazgeçme ihtimalini artırdığını ve işe yaradığını belirtiyor.

Sınırlar koymak da kredi kartı harcamalarınızı denge altına almanıza yardımcı olabilir. Asgari ödeme döngüsünden kurtulmak için bütçenizde gelir ve gider dengesini sağladıktan sonra kredi kartı harcamalarınızın aylık gelirinizi geçmemesine dikkat edebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu