Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke teminatlı kredi kartı, çoğu zaman standart bir kredi kartı almakta güçlük çeken tüketiciler için önerilmektedir. Bunun nedeni, henüz bir kredi notu oluşmamış ya da kredi notuna zarar vermiş her tüketicinin bankalardan kolayca bu tür kredi kartlarını alabilmesidir.

Bloke teminatlı kredi kartı standart bir kredi kartına oldukça benzer, ancak ikisi arasındaki temel fark, bloke teminatlı kredi kartının limiti için belirli bir miktarda para yatırmak ve bu parayı blokeli bir şekilde hesabınızda tutmak zorunda olmanızdır. Bu tür kredi kartlarında limitiniz genellikle hesabınızda teminat gösterdiğiniz bakiyenin bir yüzdesi olur ya da bakiyenin tamamı ile aynı olabilir.

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar, siz hesabınızı kapatana kadar ya da bloke teminatlı kredi kartınızı standart bir kredi kartına yükseltene kadar bakiyenizi faizli bir mevduat hesabında tutarlar. Ayrıca borçlarınız gecikmeye düşüp hesabınız kapanmadığı sürece bloke teminatlı kredi kartınızı hiçbir kısıtlama olmaksızın kullanmaya devam edebilirsiniz.

Öte yandan önemli bir avantaj olarak bloke teminatlı kredi kartı kullananlar kredi notlarını düzeltme ya da henüz oluşmayan kredi geçmişlerini oluşturma fırsatı elde ederler. Siz de bloke teminatlı bir kredi kartı alıp kullanmaya başlayarak kredi notunuza daha önce zarar verdiyseniz bu durumu telafi edebilir ya da hiç kredi notunuz yoksa da kredi geçmişinizi sıfırdan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı, bir mevduat hesabı açarak ve açtığınız bu hesaba belirli bir tutar yatırıp, bu tutarın tamamına veya bir kısmına bloke güvencesi vererek alıp kullanabildiğiniz özellikli bir tür kredi kartıdır.

Bloke teminatlı bir kredi kartının limiti genellikle bloke edilen tutarın tamamına ya da banka tarafından belirlenen bir yüzdesine eşit olmaktadır. Yani mevduat hesabınıza 2.000 TL yatırıp bu bakiyenin tamamına bloke güvencesi verirseniz kredi kartınızın 2.000 TL limiti olur. Kredi kartınızı kullanmaktan vazgeçene kadar teminat gösterip bloke ettiğiniz bu tutarı çekemez ya da harcayamazsınız.

Hesaptaki bloke tutar, bankanın riskini azaltır. Söz gelimi kredi kartı borcunuzu ödemezseniz, banka borcunuzu bloke ile güvence altına aldığı mevduat hesabınızdan tahsil edebilir. Bu yüzden bu kartlar kötü kredi notuna sahip olan veya kredi geçmişi hiç olmayan tüketiciler için sağlanan iyi bir alternatiftir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bu ürünü sağlayan bankalara başvuruda bulunarak bloke teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Standart bir kredi kartına başvuru yapılmak istendiğinde, gerekli ve biraz da zorlu kredi kartı alma şartları mümkün mertebe sağlanmalıdır. Fakat bloke teminatlı kredi kartlarında bu tür şartlar bulunmuyor.

Bloke teminatlı kredi kartı almak için bir mevduat hesabı açmanız ve bu hesaba belirli bir tutar para yatırmanız yeterli olmaktadır. Yatırdığınız tutarın tamamı ya da yüzde 80 veya 90 gibi büyük bir kısmı kredi kartınızın limiti olacaktır. Bu nedenle, kredi kartınızda kullanmak istediğiniz limit kadar bir tutarı hesabınıza yatırmalısınız.

Bununla birlikte, hesabınıza yatırdığınız paranın tamamına güvence verebileceğiniz gibi ne kadarlık kısmına bloke ile güvence verip veremeyeceğinizi de seçebilirsiniz. Ancak kredi kartınızı kullanmaktan vazgeçene dek hesabınızda bloke ettiğiniz parayı kullanamayacağınızı unutmamanız gerekiyor.

Hangi Bankalar Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veriyor?

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar sayı olarak çok fazla değil. Çoğu banka bu ürünü sağlamazken sadece Kuveyt Türk, dönemsel olarak da Ziraat Bankası, TEB ve ING bloke teminatlı kredi kartı veriyor. Bu bankalardan herhangi birine başvuru yaparak bir kredi kartı alabilirsiniz.

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar:

  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Bankası
  • TEB
  • ING
  • Yapı Kredi
  • Türkiye Finans
  • Garanti BBVA

Bu tür kredi kartlarını almayı mümkün kılan bankaların ürünlerine kısaca bir göz atalım.

Kuveyt Türk

Katılım bankaları arasında yer alan ve katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk, bloke teminatlı kredi kartları söz konusu olduğunda, bu anlamda en çok tercih edilen bankalardan biri konumunda. Zira Kuveyt Türk dönemsel olarak değil, hemen her zaman bu kredi kartı ürününü tüketicilere sağlıyor.

Ziraat Bankası

Aktif büyüklüğü ve şube sayısı göz önüne alındığında Türkiye’nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası, dönemsel olarak bloke teminatlı kredi kartı veriyor. Ziraat Bankası’ndan bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yaparak Maximum özellikli bir kart almanız mümkün olabilmektedir. Maximum özellikli bir kredi kartı ile alışverişlerinizden MaxiPuan kazanabilir ve Maximum üye iş yerlerinde taksitli alışveriş imkanlarından faydalanabilirsiniz.

TEB

Yine dönemsel olarak TEB, Bonus özellikli ve bloke teminatlı kredi kartı verebilmektedir. Bu çerçevede bankaya başvuruda bulanarak kredi kartı almanız mümkün olabilir. Tüm Bonus avantajlarına sahip olan TEB Bonus Card ile harcamalarınızdan Bonus puan kazanabilir ve TEB üye iş yerlerinde taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartlarından Kimler Yararlanabilir?

Geleneksel kredi kartlarını almak için, sabit aylık gelir ve iyi bir kredi notu gibi sağlamanız gereken şartlar vardır. Geleneksel kredi kartları için onay almakta zorlanıyorsanız, standart bir kredi kartı almaya kıyasla bloke teminatlı kredi kartlarını çok daha kolay alabilirsiniz.

Bloke teminatlı bir kredi kartı almak, kredinizi sorumlu bir şekilde kullanabileceğinizi kanıtlamak için büyük bir fırsattır. Düzenli ödemeler yaparak sıfırdan bir kredi geçmişi oluşturabilir ya da kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz. Hatta birkaç ay sonra, standart bir kredi kartı için onay alma şansınız bile olabilir.

Ancak unutmamalısınız ki kredi kartınız bir teminat ile korunsa bile, borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz ya da asgari ödeme yapmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Geç ödemeler kredi kayıt bürosuna bildirilir ve bu, kredi notunuza zarar verir. Kredi kartı asgari borç ödemeleriniz birkaç ay üst üste gecikirse, hesabınız kapatılabilir ve teminatınızı kaybedebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu