Kredi Kartları

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı dönem borcu, hesap kesim tarihi itibarıyla belirli bir dönem içinde kredi kartınızı kullanarak yaptığınız harcamalara ilişkin son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken toplam borcu ifade eder.

Kredi kartınızı kullanarak yaptığınız harcamalar, taksit bedelleri, nakit avans kullanımları ve bunlara ilişkin masraflar veya faizler ya da mevcutsa önceki dönemden devreden toplam borçlarınız ilgili dönem borcunuza dâhil edilir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı dönem borcu ödemezse yaptığınız harcamalardan kaynaklı borcunuza alışveriş faizi işletilir. Bu durumun tekrarlanması ciddi yaptırımları da beraberinde getirir.

Dönem borcunuzun toplamını ödeyemediğiniz durumlarda dönem borcunuzun asgari ödeme tutarı olarak da ifade edilen minimum ödeme tutarını mutlaka ödemeniz gerekir. Dönem borcunuzun asgari ödeme tutarından daha az ödeme yaparsanız kalan bakiyeye son ödeme tarihinden itibaren gecikme faizi işletilir.

Bununla birlikte, dönem borçlarınıza ilişkin asgari ödeme tutarlarını bir takvim yılı içerisinde en fazla 3 kez ödememeniz halinde kredi kartınız kullanıma kapanır. Kredi kartınızın kullanıma yeniden açılması için dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. Ayrıca, asgari ödeme yapmamak kredi notunu düşürür ve olumsuz ekiler.

Dönem Borcu Toplamı Ödenen Kart Ne Zaman Kullanıma Açılır?

Bir takvim yılı içerisinde en fazla 3 kez asgari ödeme yapmamanız halinde toplam dönem borcunuzu ödeyene dek kredi kartınız kullanıma kapatılır. Toplam dönem borcu ödenen kart en geç 1 iş günü içerisinde kullanıma açılır.

Dönem borcunuzu ödeyemediğiniz zaman mutlaka asgari ödeme tutarlarını ödemelisiniz. Zira bir takvim yılı içerisinde bu durum üç kez tekrarlanırsa kartınız kullanıma kapatılır ve kredi notunuz düşer. Daha fazla bilgi için Kredi Kartı Asgarisini Ödeyince Ne Olur başlıklı sayfamıza bakabilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcu ve Asgari Ödeme Tutarı Arasındaki Fark Nedir?

Kredi kartı dönem borcu, hesap kesim tarihiniz itibarıyla ilgili dönem içerisinde yaptığınız tüm harcamalara ilişkin ödemeniz gereken toplam borcu ifade eder. Asgari ödeme tutarı ise dönem borcunuzun minimum ödeme miktarını ifade eder.

Dönem borcu toplamı ödenmediği hallerde kalan bakiyeye son ödeme tarihi itibarıyla alışveriş faizi hesaplanır. Asgari ödeme tutarı yapılmadığında ise kalan bakiyeye gecikme faizi hesaplanır. Öte yandan, asgari ödeme yapmamak kredi notunuzu olumsuz etkileyeceği gibi kredi kartınızın kullanıma kapanmasına neden olur.

Kredi Kartı Borçları Kontrolden Çıktıysa Ne Yapılmalı?

Kredi kartı toplam dönem borçları ödenmesi gereken asgari tutarla birlikte gelir. Toplam dönem borçları ödenmediği takdirde faizler devreye girer. Asgari ödemeler de yapılmadığı takdirde gecikme faizi hesaplanmaya başlar.

Bütün bunlar borca borç katmaya devam ederken kartınızın kullanıma kapanması ve daha da kötüsü kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Diğer yandan kredi kartı borcu ödenmezse sonuçları ağır ve içinden çıkılamaz olabilir.

Peki, ne yapmalı? Böyle bir durumda kredi kartı kullanım alışkanlıklarını değiştirmeniz ve borç döngüsünden kurtulmanın yollarını aramanız iyi fikir olacaktır. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Kredi kartınızı kullanmayı bırakın
  • Gelir ve giderler için bütçe oluşturun
  • Kredi kartı borçlarınızı hesaplayın
  • Asgari ödemeleri yapmaya devam edin

İlk adıma kredi kartınızı kullanmayı bırakabilirsiniz. Zira ay sonunda oluşacak dönem borcu ve asgari tutarları ödememeniz halinde daha fazla faiz ödemeniz gerekebileceği gibi borç döngüsünden çıkmanız zor bir hal alacaktır.

Tüm giderlerinizi karşılamak için yeterli paranız yoksa kredi kartınızı kullanmaktan vazgeçmek zor bir karar olabilir, ancak bu en iyi çözümdür, çünkü aksi takdirde durumunuz daha kötüleşir ve borç tuzağına düşersiniz.

Kartınızı kullanmayı bıraktığınızda, mali durumunuzu analiz etmek için biraz zaman ayırın. Bir e-tablo veya bir sayfa kullanarak bir bütçe oluşturun, tüm gelirinizi ve tüm normal giderlerinizi sayfaya dökün, kredi kartınızın toplam borcunu ve asgari ödemelerini hesaplayın.

Gelirinizden pay ayırarak kredi kartınıza her ay en az asgari ödemeleri yapın. Borcunuz hafifleyene kadar kredi kartınızı kullanmayın ve asgari ödemeleri yapmaya devam edin. Böylece kart borcunuzu aydan aya azaltmanız mümkün olacaktır.

Gördüğünüz üzere kredi kartı dönem borcu ödememek ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle ödeme yapabileceğinizden daha fazlasını harcamamaya gayret göstermeniz tekrar bu döngüye düşmemenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir