İlk Kez Kredi Kartı Kullanacaklara 10 Maddelik Rehber

İlk defa kredi kartı kullanımı yapacak herkes için ilk kullanımdan, borç ödemelerine kadar bilinmesi gereken önemli konuların yer aldığı rehber.

Daha önceki yazımda kısaca kredi kartı nedir, ne değildir anlatmaya çalışmıştım. Bu sefer ilk kez kredi kartı alacak ve ilk defa kredi kartı kullanmaya başlayacak olan herkes için biraz da rehber niteliğinde bu yazıyı hazırlamak istedim.

Yazıda kredi kartının nasıl kullanıldığı, kredi kartı almak için gerekli olan şartların neler olduğu, borç ödemesi ve kartlarla ilgili temel kavramların ne anlama geldiğini öğrenebileceksiniz.

Maddeler halinde ilk kez kredi kartı kullanacakların bilmesi gerekenler:

Kredi kartı, ödeme ve borçlanma aracıdır

İlk bilmeniz gereken, kredi kartlarının ödeme ve borçlanma araçları olduğudur. Basit bir anlatımla açıklamak istiyorum. Herhangi bir kredi kartına sahip olduğunuzda kartınıza bir limit tanımlanır. Bu limit dahilinde fiziki mağazalar da dahil olmak üzere internet mağazalarından da alışveriş yapabilmeniz mümkün olur. Alışveriş yaptığınızda harcama tutarı kredi kartınıza tanımlı limitten düşer. Kullandığınız her tutar, borçtur.

Söz gelimi, finansal kuruluşlar tarafından kartınıza tahsis edilen limit, aynı kuruluşların size kullandıktan sonra zamanı geldiğinde ödemeniz için verdikleri borçtur. Kredi kartının ödeme ve borçlanma aracı olduğunu her zaman hatırlarsanız, yaptığınız her harcamanın zamanı geldiğinde ilgili kuruluşa geri ödenmek üzere alınmış bir borç olduğunu bilir ve harcamalarınızı çok daha dikkatli yaparsınız. Ne demek istediğimi ve kredi kartı harcamalarına neden dikkat edilmesi gerektiğini sonraki maddelerde anlatacağım.

Kredi kartınızı nereden ve nasıl alacaksınız

Bunu zaten bildiğinizi düşünsem de yazmadan geçmek istemiyorum. Kredi kartınızı bankalardan, başvuru yoluyla alabilirsiniz. Bugün herhangi bir bankaya gidip, ‘kredi kartı almak istiyorum’ dediğiniz takdirde banka personeli size doldurmanız için bir form verecek ve nüfus cüzdanınızı isteyecek ve başvurunuzu tamamlayacak. Şubelere gidecek olursanız, nüfus cüzdanınızı da yanınızda bulundurmanız mutlak suretle şarttır.

Diğer yandan kredi kartına başvurmak için illa şubelere de gitmeniz gerekmiyor. Neredeyse tüm bankalar resmi internet sitelerinden başvuru kabul ediyorlar. Şubelere gitmek yerine bankaların resmi web adreslerinden de başvuru yapabilmeniz mümkün olacaktır. Yine yanınızda nüfus cüzdanı bilgilerinizi bulundurmanız gerekeceğinden, bunu tekrar hatırlamış olmak isterim.

Ülkemizde birçok banka var. Her banka da müşterilerine talep etmesi halinde kredi kartı verir fakat her müşterisine ya da herkese değil. Nedeni bir alt maddede.

Kredi kartı almak için neler gerekiyor, hangi şartlar sağlanmalı

Her banka kredi kartı vermesine rağmen ne yazı ki, herkese kredi kartı verilmiyor. Başvurunuzun onaylanması için sağlamanız gereken kredi kartı alma şartları vardır.

İlk ve temel şart 18 yaş ve üzerinde olmaktır. 18 yaş ve üzerindeyseniz bu harika çünkü ilk ve en temel şartı karşılıyorsunuz. Burada problem yoksa diğer bir şarta göz atmaya başlayabilirsiniz.

Diğer önemli bir şart da kredi notunuzdur. Kısaca bunun ne anlama geldiğini de yazmak istiyorum. Kredi notu, bireylerin finansal davranışlarını, ödeme alışkanlıklarını ve kredi kullanım yoğunluğu gibi kriterleri baz alarak yapılan bir puan ve referans göstergesidir. Kredi notunun puan aralığı 0 ila 1900 arasında değişir. Tahmin edebileceğiniz gibi 1900 en yüksek puandır ve olumlu referansın göstergesidir.

Genel olarak 1500 ve üzeri kredi notu bulunan tüketicilerin finansal durumu olumlu olarak kabul edilir ve kredi, kredi kartı gibi finansal ürünleri edinmelerinde bankalarca herhangi bir sakınca görülmez. Kredi notu 1500 ve altında olan tüketicilerin ise finansal ürünleri kullanmaya başlamaları çok da kolay değildir.

Fakat endişelenmeyin. Daha önce kredi, kredi kartı, kredili mevduat gibi finansal ürünleri kullanmadıysanız, muhtemelen kredi notunuz hesaplanmamış olacaktır. Eğer kredi notunuz hesaplanmadıysa, sizin sağlamanız gereken bir şart değildir. Fakat daha önce bahsettiğim benzeri ürünleri kullandıysanız, kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun yaklaşık olarak 1500 ve üzerinde olması gerektiğini de unutmayın. Kredi notu hakkında dilerseniz bu sayfadan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi notunuz oluşturulmamışsa veya kredi notunuz oluşturulmuş veya düşükse sağlanmanız gereken bir diğer önemli şart gelir belgelemenizdir. Sigortalı bir çalışansanız, maaş bordrosu veya işvereninizden maaş yazısı alarak gelirinizi belgelemeniz mümkün olur. Diğer yandan bankalarda bulunan yatırım hesaplarınızdan kazanç elde etmeniz veya kira geliri elde etmeniz durumunda da gelirinizi belgeleyebilirsiniz.

Kredi kartınız geldi mi, kullanmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler

Gerekli şartları sağlayıp, banka kredi başvurusunu tamamladıktan sonra talep ettiğiniz ev ya da ofis adresinize kredi kartınız en geç 10 iş günü içinde gönderilir.

Küçük bir not: Gerekli şartları sağladığınız takdirde ilgili banka, kredi kartı başvurunuzu onaylayacaktır. Başvurunuz onaylanmazsa kredi kartı başvurusu neden reddedilir yayınından konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Zarf içinde imzanız karşılığında tarafınıza teslim edilecek kredi kartınıza ait geçi bir şifre (dört haneli PIN kodu) genelde yazılı olarak gelir. Geçici şifreyle kartınızı pos cihazlarında kullanmadan önce bankanıza ait ATM’ye kartınızı yerleştirmeli ve şifrenizi değiştirmelisiniz.

Geçici şifreniz zarfla gönderilmezse bankanızın çağrı merkezini arayarak veya bankanızın herhangi bir şubesine giderek de şifre oluşturabilirsiniz. Bu arada kredi kartınızı banka şubelerinden de teslim alabilirsiniz, böyle durumlarda bankadan çıkmadan da banka personeliyle yeni bir şifre oluşturmanız gerekir.

Toparlayacak olursam, kredi kartınızı kullanmaya başlamadan önce mutlaka geçici şifrenizi değiştirmeniz, yeni bir şifre oluşturmanız ve bankanızın ATM’sinde bir kere şifreyle giriş yapmanız gerekir. Şifrenizi değiştirmek üzereyken, oluşturacağınız yeni dört haneli PIN kodunun doğum tarihiniz veya arda arda gelen benzer sayılardan oluşmamasına da dikkat etmeniz önemli.

Kredi kartıyla ilk ödemeyi artık yapabilirsiniz

Başvurdunuz, başvurunuz onaylandı, kartınız geldi ve sonunda dört haneli şifrenizi de biliyorsunuz. Kartınızla ilk ödemeyi yapmaya başlayabilirsiniz.

Fiziki kullanım gerektiren market, restoran veya diğer işletmelerde ödeme yapacağınız sırada kartınızı yetkiliye uzatın. Yetkili ödemeniz gereken tutarı size söyledikten sonra POS cihazına şifrenizi girmenizi isteyecek, POS cihazındaki tutarın doğrulunu kontrol edin ve herhangi bir sorun görünmüyorsa dört haneli şifrenizi girin ve şifrenizi girdiğiniz klavyede (genelde sağ alt köşede yer alan) giriş/onay tuşuna basın. Her şey bu kadar, fişinizi alın. Kredi kartınızı da almayı unutmayın.

Kredi kartınız ‘temassız’ özelliğe sahipse ve alışveriş yaptığınız işletmeye ait pos cihazı temassız ödemeyi destekliyorsa, şifre girmeden de kartınızı pos cihazında ilgili alana tutarak da ödeme yapabilirsiniz. Temassız ödemeler gün içinde maksimum 50 liraya kadar olan harcamalar için kullanılabilmektedir. Kartınızın bu özelliğe sahip olup olmadığını bankanızdan öğrenebilir veya bu özelliğe sahip bir kredi kartı için başvuru sırasında bankanıza talebinizi iletebilirsiniz.

Fiziki harcamaları bir kenarı koyarsak internet üzerinden kredi kartla ödemenin nasıl yapılacağından da bahsetmek istiyorum. İnternet üzerinden alışveriş yapıp, ilgili e-ticaret sitesinin ödeme sayfasına geldiğinizde kartınızın üzerinde yazan 16 haneli kart numarasını, adınızı/soyadınızı, kartınızın son kullanım tarihini ve arka tarafta yer alan, sağ tarafta bulunan üç haneli CVV kodunu (güvenlik kodu) ödeme formuna girmeniz gerekir. Genelde bu şekilde onay verdiğiniz takdirde harcama tutarı/bedeli kartınızdan ödenir fakat bazı bankalar, bankanıza kayıtlı cep telefonu numaranıza da ödemeyi tamamlaya bilmeniz için ek bir güvenlik önlemi olarak şifre gönderebilir. Bu şifreyi ödeme sayfasında size gösterilecek ilgili alana girmeniz halinde ödemeniz tamamlanır.

Harcamaları yaptınız, limit ve harcama hareketlerinizi nasıl takip edebilirsiniz

Sıra harcamaları takip etmeye geldiğinde birçok yolu kullanabilirsiniz. Güncel harcamalarınızı bankanızın ATM’lerinden kontrol edebileceğiniz gibi aynı zamanda bankanıza ait internet şubesi, mobil uygulama yoluyla da limit ve harcama takibi yapabilirsiniz.

Hesap hareketlerinizi mobil uygulamalar da dahil olmak üzere internet kanalı aracılığıyla yapmak için kredi kartı başvurunuz sırasında aynı zamanda internet bankacılığı da kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bunu daha sonra da yapabilirsiniz fakat internet bankacılığı sözleşmesini her durumda imzalamanız gerekeceğinden başvurunuz sırasında da bankanıza kullanma isteği talebinizi iletebilirsiniz.

Toparlayacak olursam, kartınıza ait harcama hareketlerini ve limit kontrolünü hatta son ödeme tarihi, borçlar gibi birçok bilgiyi bankanıza ait ATM, mobil veya internet şubelerinden kontrol edebilirsiniz.

Kredi kartınızın ekstresini nasıl okumanız gerekiyor

Kredi kartınızı kullandığınız sürece her ay bir önceki döneme ait harcamalarınızı gösteren bir ekstre tarafınıza e-posta ya da talep etmeniz halinde fiziki posta yoluyla gönderilir.

Ekstrenizde dönem borcunuz, dönem borcunuza ait asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme tarihi ve hesap kesim tarihi gibi bilgilerin yanı sıra yaptığınız harcamaların hangi işletmelerden, hangi tarihlerde yapıldığına yönelik detaylı dökümü görebilirsiniz.

Ekstrenizde göreceğiniz kavramların karışıkları şu şekildedir:

Hesap kesim tarihi. Belirtilen bu tarihten itibaren ve belirtilen sonraki hesap kesim tarihine kadar yapılan tüm kredi kartı harcamalarınızın ilgili dönemde hesaplandığını gösterir. Örneğin, hesap kesim tarihiniz her ayın 8. gününe denk geliyorsa bir önceki ay da dahil olmak üzere yapacağınız tüm harcamalar ayın 8. gününde hesaplanır. Bu tarihten sonra yapılan harcamalarsa bir sonraki ayın borcu olarak hesaplanır.

Son ödeme tarihi. Bu tarih mevcut dönem borcunuzu ödemeniz gereken en son tarihtir. Bu tarihe kadar mevcut kredi kartı dönem borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzun belirtilen son ödeme tarihinden sonra ödenmesi halinde gecikme faizi ödemeniz gerekir.

Dönem borcu. Bir döneme ait kredi kartı harcamalarınızın toplamanı gösterir. Varsa geçmiş dönem borçlarınızda güncel dönem borcunuzun içerisinde yer alır. Diğer yandan geçmiş dönem borçlarınızda ekstrenizde ayrıca gösterilir. Güncel ve geçmiş döneme ait masraf, faiz gibi ek ücretlerde dönem borcu toplamınızda yer alır.

Asgari ödeme tutarı. Dönem borcunuzun bir kısmına denk gelen en az ödemeniz gereken tutarı gösterir. Bu tutar hesaplanırken kredi kartı limiti 14.999 liraya kadar olanlar için %30, limiti 15.000 – 19.999 olanlar için %35, limiti 20.000 lira üzerinde olanlar içinse %40 şeklinde belirlenir. Örneğin, kredi kartı limitiniz 2000 lira ise ve dönem borcunuz da 1500 lira ise ödemeniz gereken asgari ödeme tutarı 450 lira olur. Asgari ödeme tutarı ödenmediği takdirde kartınızın kullanımı sınırlandırılır. Asgari tutar ödense dahi kalan dönem borcu üzerinden de gecikme faizi işletilmeye devam eder. Bu nedenle gecikme faizi ödememek için dönem borcu toplamanı ödemeniz gerekir.

Faizler ve ücretler. Kredi kartınızı kullanmanız halinde ödeyeceğiniz alışveriş faizi, borçlarınızın gecikmesi halinde ödemeniz gereken gecikme faizi, nakit avans çekim ücret, komisyon ve oranları gibi bilgiler kredi kartı ekstrenizde belirtilir. Faiz ve ücretlerde değişiklik olması halinde güncel ekstrede ilgili alanda bu bilgileri görebilmeniz mümkün olmaktadır.

Kredi kartı borcu gecikince ne olur

Sürekli geciken borçlar kredi notunuzu olumsuz etkileyeceğinden kredi kartı borçlarınızın tamamını düzenli olarak ödemeniz gerekir. Kredi notunuzun olumsuz etkilenmesi finansal kuruluşlarda sizin adınıza olumlu bir referans göstermeyeceğinden gelecekteki finansal talep ve istekleriniz olumlu sonuçlanmayabilir. Örneğin, konut kredisi almak istediğinizde veya daha basitinden kredi kartı limitinizi artırmak istediğinizde başvurunuz düzensiz ve geciken ödemeleriniz nedeniyle doğrudan red alabilir.

Bunun dışında 90 gün gecikmeye düşen borçlar için bankanız yasal işlem başlatabilir ve geciken borçları hukuki yolla tahsil edebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi için banka borcu ödenmezse ne olur yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceksiniz

Kredi kartı borcunuzu bankanızın ATM’lerinden veya şubelerinden ödeyebileceğiniz gibi kartınızı aldığınız banka dışında farklı bir banka kullanıyorsanız, kullandığınız bankadan da borç ödemesi yapabilirsiniz.

Kredi kartına sahip olduğunuz bankadan kart borcunuzu ödemeniz halinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez fakat farklı bankalardan borç ödemesi yaptığınızda bir miktar masraf ödemeniz gerekebilir.

Gecikme faizi ödememek ve kredi notunuzu düşürmemek için mutlaka kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeyi alışkanlık haline getirin. İlk kez kartı kullanmaya başlıyorsunuz, nasıl başlarsanız öyle gidecektir. Bu finansal anlamda kazanmanız gereken önemli bir alışkanlık.

Kredi kartı kullanmak size hangi avantajları sağlayacak

Sadece size değil, kayıt dışılığı engellediği için kredi kartı kullanmak ülke ekonomisine de katkı sağlıyor. Ama bize sağladığı katkılar çok daha fazla. Örneğin, çoğu kredi kartının birçok işyeriyle kampanya ve indirimleri bulunur. Bu üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde hem indirim hem de kart puanı kazanmak mümkün olabilmektedir.

Diğer yandan kredi kartlarının taksitli satın alma gibi önemli bir avantajı vardır. Mesela, ihtiyacınız olan herhangi bir ürünün ücreti bütçenizi zorlayacaksa kredi kartınızla taksitli alıp, bütçenize uygun olarak aylık ödemeler yapabilirsiniz.

Kredi kartınıza ait kampanya, indirim ve taksit imkanlarını bankanızın resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Genelde kampanyalar dönemsel olarak değişiyor ve neredeyse her ay yeni bir kampanya yapılıyor. Bu kampanyaları mutlaka takip etmenizi fakat sadece ihtiyacınız olan ürünleri almak için kampanyaları değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Son olarak kredi kartınızı kullanmaya başlamadan önce sizlere birkaç tüyo daha vermek istiyorum.

Dengeli kullanmaya çalışın. Kredi kartınızı mutlaka dengeli kullanmaya çalışın. Bankanız size her ne kadar limit tahsis etmiş olursa olsun kartınızı kullandığınızda bir sonraki dönem için borçlandığınızı ve borcunuzu ödemeniz gerekeceğini göz önünde bulundurun.

Yüzde 30 kuralını uygulayın. Bilinçli kullanıldığı takdirde kredi kartı kullanmak avantajlıdır. Kartınızı bilinç kullanmak için yüzde 30 kurulanı uygulamaya özen gösterin. Bu kurala göre aylık elde ettiğiniz gelirin en fazla yüzde 30’u kadar kart harcaması yapmanız gerekir. Mesela, 2000 lira aylık geliriniz varsa kredi kartınızdan yaptığınız harcamanın 600 lirayı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Bu kural dışında aylık ödemeniz gereken farklı borçlarınız varsa kredi kartından kullanacağınız aylık tutarın bütçenizi zorlamayacağından emin olmalısınız.

Zamanında ödeme yapın. Her ne olursa olsun mutlaka kart borcunuzu zamanında ödeyin. Zamanında ödenmeyen borçlar yazıda da kısaca bahsettiğim bireysel kredi notunuzu büyük ölçüde etkiler ve finansal kuruluşların gözünde sizin adınıza olumlu bir izlenim bırakmaz. Kredi notunuzun düzensiz ödemeler nedeniyle düşmesi hasebiyle gelecekte ihtiyacınız olabilecek kredi başvuruları, kart limit artırım talepleri olumsuz sonuçlanır. İlk kez kredi kartı kullanmaya başlayacağınız için mutlaka zamanında ödeme yapmanız gerektiğini bilmeniz son derece önemli.

Sanıyorum bu rehber ilk kez kredi kartı kullanmaya başlayacak herkes için yeterli bilgileri veriyor. Yine de sorularınız olması halinde bizden destek alabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Sorularınızı veya eklemek isteklerinizi yorumlardan gönderebilirsiniz.


3 Yorum

  1. Banka kartını postayla değil de gidip şubesinden personelin elinden alsam sakıncası olur mu, banka personeli kartın rakamlarını öğrenmiş olmuyor mu,
    Cevap verirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

    • Merhabalar, kartınız banka şubesine gönderildiyse şubeden güvenle teslim alabilirsiniz. Kart bir zarf içinde gönderilir ve şubeden teslim alsanız da kartınız bir zarf içinde size teslim edilir. Böylelikle banka personeli dahil sizden başka biri kart numaranızı görmez.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz