Kredi Kartları

İlk Kez Kredi Kartı Kullanacaklara 8 Maddelik Rehber

Size bir kredi kartı verdiler ve kredi kartı nasıl kullanılır bilmiyorsunuz, ya da belki de bu finansal ürün konusunda çok yenisiniz ve size kredi kartınızı nasıl kullanacağınızı ayrıntılı olarak açıklayan bir kişi olmadı.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki kredi kartı kullanmak zor bir iş değildir. Önemli olan, Kredi Kayıt Bürosu’ndaki pozisyonunuzu etkilememesi için kredi kartını nasıl doğru ve sorumlu bir şekilde kullanacağınızı bilmenizdir.

Tüm bunların gerçeği, kredi kartı hayatınızda sahip olabileceğiniz en büyük dertlerden biri olabileceği gibi, önemli bir avantaj da olabilir. Her şey kredi kartınızı nasıl ve ne şekilde kullanmak istediğinize göre şekillenecektir. Ama endişelenmeyin çünkü size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

1. Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bir banka veya finans kuruluşu tarafından verilen ve nakit ödeme yapmak zorunda kalmadan alışveriş yapmak için kullanabilen plastik bir karttır. Manyetik özelliklere ve farklı numaralara sahip olan kredi kartları bir kişi ya da şirket adına verilebilir.

Çoğu durumda, sabit bir gelire sahip olan ve kredi notu iyi seviyede olup kredi kartı alma şartları bütünlüğüne uygunluk sağlayan hemen herkes kolayca bir kredi kartı alabilir. Kişinin kredi kartı alma şartlarını yerine getirip getirmediği bankalar tarafından kontrol edilir.

Her kredi kartı bir harcama sınırı ile beraber gelir. Bu sınır kredi kartı limiti olarak bilinir. Kredili kartı limiti çoğu zaman banka tarafından kart sahibinin aylık gelirine göre belirlenir. Bu limit, yasa gereğince ilk yıllarda kart sahibinin aylık gelirinin birkaç katını geçemez, ancak sonrasında arttırılabilir.

Kredi kartı limiti ve kartlarla yapılan alışverişleri, harcamaya hazır borç paraya benzetebiliriz; borç verilen para cüzdanın içinde durur ve istediğimiz zaman alıp kullanabiliriz. Ancak her ay o borç parayı yerine geri koymamız gerekir. Böylece tekrar tekrar kullanabilmemiz mümkün olur.

2. Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Doğru ve sorumlu bir şekilde kullanırsanız kredi kartınız size birçok avantaj sağlar. Örneğin, kartınızla taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Böylece aylık bütçenizi sarmadan ihtiyaçlarınızı daha kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Üstelik düzenlenen kart kampanyalarından yararlanabilir ve alışverişlerde para puan kazanabilirsiniz.

Öte yandan, acil nakit sıkıntısı yaşadığınızda kartınızdan nakit avans çekebilirsiniz. Karttan nakit avans çekmek ihtiyaç kredisi başvuru şartlarını yerine getirmekten daha kolaydır. Zira herhangi bir başvuru yapmadan kullanılabilir limitiniz kadar nakit avans çekebilirsiniz. Ancak nakit avans kullanım ücreti ve faizlerine dikkat etmeniz gerekir. Nakit avans maliyetleri genellikle oldukça yüksektir.

Bütün bunların haricinde, kredi kartınızı kullanarak gider takibi yapabilirsiniz. Kredi kartı harcamalarınızın yer aldığı hesap özetinizde nereye ne kadar harcadığınızı kolayca görebilirsiniz. Son olarak, kredi kartınızı kullanarak fatura ödemeleri yapabilir veya bu ödemeler için otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz.

3. Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Bir bankadan kredi kartı almaya hak kazandıysanız kredi kartınızı teslim aldığınız andan itibaren hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Başvuru onayının ardından yaklaşık olarak bir kredi kartı 10 iş günü içinde çıkar ve bir zarf içinde adresinize gönderilir.

Kredi kartınızın bulunduğu zarf içinde kartınızı kullanmaya başlamanız için izlemeniz gereken talimatlar yer alır. Kredi kartı şifreniz de aynı zamanda bu zarfın içinde bulunur. Kartınızı kullanmaya başlamadan önce bankanızın herhangi bir ATM’sinden kart şifrenizi değiştirmeniz gerekir.

Kendi güvenliğiniz açısından kart şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekir. Ayrıca, kredi kartınızın arka yüzünde yer alan imza bandını imzalamanız kart güvenliğiniz için bir başka dikkat etmeniz gereken nokta olacaktır. Birçok kart sahibi bunu yapmasa da kredi kartı imzalamak zorunludur.

Kredi kartınızı teslim aldığınız zarfın içinde şu bilgiler yer alır:

  • Kredi kartı limitiniz
  • Kredi kartınızın hesap kesim tarihi
  • Kredi kartınızın geçici şifresi
  • Güncel adres ve iletişim bilgileriniz
  • Bankanızın iletişim numaraları ve adresi

Merak etmeyin bu bilgilerin her birinin ne anlama geldiğini ve bunları nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

4. Kredi Kartı ile İlk Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüzde parayı sadece nakit olarak düşünmemiz mümkün değil. Artık birçok insan gerek kredi kartı gerekse de banka kartı kullanarak alışveriş yapıyor. Siz de kredi kartınızı kullanarak hem fiziksel olarak iş yerlerinden hem de e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.

Fiziki olarak iş yerlerinde alışveriş yapmaya başlamak için kredi kartı şifrenizi oluşturmanız yeterlidir. Kredi kartının geçerliği olduğu yerlerde ödeme esnasında nakit para uzatmak yerine kredi kartınızı uzatarak ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kartınızı satıcıya uzattıktan sonra ödemeyi tamamlamak için, satıcının yönlendireceği panele şifrenizi girmeniz ve “giriş” ya da “tamam” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Çoğu kredi kartı artık temassız özelliğe sahip bir şekilde de geliyor. Fiziki iş yerlerinde temassız ödeme yapmak için satıcıya “temassız ödeme yapmak istiyorum” diyebilir ve kartınızı pos cihazına okutarak ödeme işleminizi şifrenizi girmeden tamamlayabilirsiniz. Temassız ödeme işlemleri tıpkı otobüslere akıllı kartlar tutarak binmeye benzer.

Bütün bunlarla birlikte, kredi kartınızı internetten yapacağınız alışverişlerde de kullanabilirsiniz. Ancak burada durum biraz farklıdır. Öyle ki fiziki iş yerlerinde sadece şifrenizi girerek ödeme yapabiliyorsunuz ama internet alışverişlerinde kredi kartı numaranızı ve kartınızın arka yüzünde yer alan CVV kodu gibi bilgileri de ödeme formuna girerek satıcı ile paylaşmanız gerekiyor.

İnternetten yapacağınız alışverişlerde kart bilgilerinizi paylaşmadan önce güvenliğiniz için bazı noktalara dikkat etmeniz önemlidir. İlk etapta bilinen ve güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmayı düşünebilirsiniz. Kart bilgilerinizi korumak üzere alabileceğiniz bazı önlemler için Bankalararası Kart Merkezi’nin hazırladığı bu sayfayı okuyabilirsiniz.

5. Kredi Kartı Borcu Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı borcunuz her ay kartınızın hesap kesim tarihi itibarıyla hesaplanır. Hesap kesim tarihi, belirli bir dönemde kartınızla yaptığınız harcamaların hesaplandığı tarihtir. Hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası da kart borcunuzu ödemeniz gereken son tarihidir.

Bu bilgilerin her biri aylık olarak size gönderilecek kredi kartı hesap özetinde yer alır. Hesap özetindeki bu bilgiler genellikle şu şekilde görünür:

Kredi kartı hesap özeti örneği.

Hesap özetiniz, tercih ettiğiniz şekilde adresinize veya e-posta adresinize gönderilir. Ayrıca, internet şubesi üzerinden de hesap özetinize ulaşabilirsiniz.

Şimdi bilmeniz gereken en önemli kavramlara ve faiz konusuna gelelim.

Kredi kartınızın son ödeme tarihi itibarıyla dönem borcu toplamanı ödemeniz gerekir. Dönem borcu toplamını ödemediğiniz takdirde borç bakiyesine alışveriş faizi hesaplanır. Dönem borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda minimum ödeme olarak da bilinen asgari ödemeyi yapabilirsiniz ki bu ödemeyi yapmak zorunludur.

Eğer, dönem borcunu değil de, asgari ödemeyi yaparsanız kalan bakiyenize gecikme faizi hesaplanır. Bu faizler bir sonraki hesap kesim tarihi itibarıyla gelecek borç bakiyenize eklenir. Dönem borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar öderseniz herhangi bir faiz ödemeniz gerekmez.

6. Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartı borcunuzu birçok farklı yolla ödemeniz mümkündür. Maaş hesabınız ve kredi kartınız aynı bankada bulunuyorsa internet şubesi, ATM veya fiziki şube kanallarını kullanarak kart borcunuzu ödeyebilirsiniz. Farklı bankaların internet şubesi kanalları ile de kart borcunuzu EFT yaparak ödemeniz mümkün olabilmektedir.

Bununla birlikte, kart borçlarınızın son ödeme tarihlerini kaçırmamak adına asgari ödeme ya da dönem borcu toplamı ödemesi için vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Kart borçlarını zamanında ödeyebilmek için otomatik ödeme talimatı vermek her zaman iyi bir fikirdir.

7. Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Dönem borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda mutlaka asgari ödemeyi yapmanız gerekir. Gecikme faizi ödemenizi gerektireceği gibi, asgari ödeme yapmamak kredi notunuzu düşürür. Kredi notunuzun düşmesi de gelecekteki kredi alımı veya kredi kartı limit artışı gibi yeni kredili ürün açılış taleplerinizin geri çevrilmesine neden olur. Ayrıca bir takvim yılı içerisinde en fazla üç defa asgari ödeme yapmazsanız toplam dönem borcunuzu ödeyene dek kartınız kullanıma kapatılır.

Bununla birlikte, her kredili ürün gibi kredi kartı borçları da ciddi sorumluluk getirir. Kredi kartı asgari borç ödemelerinizi 90 gün geciktirmeniz durumunda yasal takibe alınabilirsiniz. Bu da bankanın borcunuzu istenmeyen şekillerde tahsil etmesi ve kredi notunuzun kötü bir seviyeye gerilemesi anlamına gelir. Daha fazla bilgi için kredi kartı borcu ödenmezse ne olur yazımıza bakabilirsiniz.

8. Kredi Kartı Nasıl Doğru Bir Şekilde Kullanılır?

Kredi kartınızı doğru ve sorumlu bir şekilde kullanmanızın ilk adımı ödeyebileceğinizden daha fazla harcama için kartınızı kullanmamanızdır. Kredi kartı limitiniz her ne olursa olsun her ay ödeyebileceğinizden daha fazlasını harcamama sorumluluğunu en başında üzerinize almalısınız.

Kişisel finans uzmanları aylık toplam borcun aylık toplam gelirin %30’unu aşmaması gerektiğini belirtirler. Bu tavsiye %30 sınırı olarak bilinir. Aylık gelirinizi ve toplam borç ödemelerinizi göz önüne alarak siz de bu harcama sınırına dikkat etmeyi düşünebilirsiniz.

Kredi kartınızı doğru bir şekilde kullanmak için:

  • Ödeyebileceğinizden daha fazlasını harcamayın
  • Borçlarınız için %30 sınırını uygulayın
  • Kredi kartınıza faiz ödememek için dönem borcu toplamını ödeyin
  • Dönem borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda asgari ödemeleri yapın
  • Kredi notunuzun düşmemesi için asgari ödemeleri kaçırmayın

Doğru ve sorumlu bir şekilde kullandığınızda kredi kartınızın size avantaj sağlayacağını, yanlış ve sorumsuz bir şekilde kullandığınızda başınıza dert olacağını unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir