Kart Güvenlik Kodu Olmadan Ödeme Yapılabilir mi?

Kredi kartı dolandırıcılığı her geçen gün artıyor. Bu tip suçlardan her yıl milyonlarca kişi etkileniyor, bu yüzden çoğu kredi kartı kullanıcısı artık her zamankinden daha uyanık ve temkinli hareket ediyor.

Kredi kartı dolandırıcılığı genellikle dolandırıcıların kart numaralarını ele geçirmeleri ve bunlar vasıtasıyla harcama yapmaları suretiyle vuku buluyor. Kredi kartlarının arka yüzünde yer alan üç haneli kredi kartı güvenlik kodu ise bu anlamda bir koruma işlevi görüyor.

Kart Güvenlik Kodu CVV Olmadan Ödeme Yapılabilir mi?

CVV olarak da bilinen kredi kartı güvenlik kodu, Mastercard, Visa ve Discover logolu kredi kartlarının arka yüzünde yer alırken, American Express logolu kredi kartlarının ise ön yüzde yer alıyor. Bu güvenlik kodu genellikle üç haneden oluşuyor ve tıpkı bir kredi kartı şifresi gibi önem teşkil ediyor.

Fiziki harcamalar yapıldığı esnada ödeme terminallerinde şifre dışında kart güvenlik kodunun girilmesine ihtiyaç duyulmuyor. Ancak, telefon ve internet alışverişleri söz konusu olduğunda kart güvenlik kodunu ödeme sayfasına girmek gerekiyor.

İnternet ve telefon alışverişlerinde, kart güvenlik kodu olmadan genellikle harcama yapılamıyor. Bu açıdan kart numaralarını koruma görevi biraz da size düşüyor. Meşru bir işle uğraştığınızı kesin olarak bilmediğiniz satıcılara ne telefondan ne de internet üzerinden kart bilgilerinizi vermemeniz gerekiyor.

Örneğin Hepsiburada, Amazon, Netflix, Yemek Sepeti gibi meşruluğu bilinen firmaların web sitelerinden kredi kartı ile satın alımlar yapıyorsanız, yine de dikkat etmeniz gerekiyor. Zira bazen en güvenilir web siteleri bile siber saldırılara maruz kalabiliyor. Bir sitenin o an güvende olup olmadığını web adres çubuğuna bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Web adresinden önce https:// geliyorsa, site güvenli şifreleme kullanıyor demektedir.

Kart güvenlik kodunuzu kullanmanızı gerektirebilecek diğer ödeme işlemleri genelde telefon üzerinden gerçekleşebiliyor. Örneğin, bir otel rezervasyonu yapmak ya da bir havayolu firmasından bilet almak için kredi kartı numaranıza ek olarak kart güvenlik kodunuzu satıcı tarafla paylaşmanız gerekiyor. Böyle bir durumda, satıcının telefon numarasını resmi web adresi üzerinden kontrol etmeniz dolandırıcılık vakaları yaşamanızı engelleyecektir.

Son olarak, kredi kartınızı yeteri kadar korumanız ve kart güvenlik kodunuzu herhangi bir yere kaydetmemiz ve yazmamanız da bilgilerinizin yanlış ellere geçmesini önleyecektir.

Yetkisiz Harcamalara İtiraz Edilebilir mi?

Yetkiniz dışında kredi kartınızdan harcama yapılmışsa bu durumu bankanıza bildirerek harcama itirazında bulunabilir, itirazınızda haklı bulunursanız para iadesi alabilirsiniz. Dönem içi hareketlerinizde ya da hesap ekstrenizde bilginiz dışında bir işlem görüyorsanız, vakit kaybetmeden bankanızı konu hakkında bilgilendirmelisiniz.

Harcama itirazında bulunurken işlem tarihi, işlem tutarı, iş yeri adı gibi bilgileri bankanıza vermeniz gerekecektir. Ayrıca bir harcama itiraz formu doldurmanız da gerekebilir. Harcama itirazları bankalara göre değişebilmekle birlikte genellikle 15 gün veya daha uzun sürelerde sonuçlanmaktadır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu