Kredi Kartları

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi kartı başvuru aşamasında önemli bir değerlendirme kriteri olarak kabul edilen kredi notu yüksekliği olumlu sonuç alabilmek için tek başına yeterli değildir. Bu yazımda kredi kartı alabilmek için kredi notu kaç olmalı sorusuna detaylıca cevap vereceğim.

Daha önceki yıllara nazaran bankalar tarafından dikkate alındığı için son yıllarda bireysel kredi notu tüm tüketiciler için oldukça önemli bir hale gelmeye başladı. Kredi notunu öğrenen bireylerin sayısındaki artışında bunun en büyük kanıtı olduğunu düşünüyorum.

Kredi notunuzu öğrendiyseniz ya da herhangi bir banka çalışanı size kredi notunuzdan bahsettiyse mutlaka bu notun ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur ya da en azında konuyla ilgili fikir sahibisinizdir. Fakat ben yine de asıl konuya geçemeden evvel kredi notundan az da olsa bahsetmek istiyorum.

Kredi notunu en basit haliyle bireylerin finansal davranışları özetleyen ve bu davranışları puanlayan bir referans göstergesi olarak tanımlayabiliriz. Kredi notu, geçmişte ve bugün çalışmış olduğunuz bankalarda bulunan mevduat tutarlarınızdan, düzenli ödeme alışkanlıklarınıza kadar birçok faktör baz alınarak hesaplanıyor. Bu hesaplama bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na her ay yaptığı bildirimlerden sonra tekrar ve tekrar güncelleniyor.

Sadece ülkemizde değil, yurt dışında pek çok ülkede de bizdekine benzer bir sistem mevcut ve her sistemin kendine has özellikleri bulunuyor. Örneğin, ABD’de bireylerin kredi notu bizdeki benzer faktörlerden etkileniyor ve iyi bir finansal performansa sahip tüketiciye en yüksek 850 puan verilebiliyor. ABD’de 700 puan ve üzerinde ‘credit score’ yani kredi notuna sahip bir tüketicinin finansal durumu olumlu olarak kabul ediliyor. Bizim ülkemizde kredi notu aralığı çok daha farklı. Türkiye’de bireysel kredi notu puan aralığı 0 ve 1900 arasında değişiyor. Yani, bizdeki en yüksek kredi notu 1900. Finansal durumumuzun olumlu kabul edilebilmesi için de kredi notumuzun en az 1500 olması gerekiyor.

Kredi Notu ve Kredi Kartı Arasındaki İlişki

Kredi notu, geçmişte ve bugün güncel finansal performansımızı yansıttığından kredi kartı başvurularında önemli bir değerlendirme faktörü olarak ele alınıyor. Çünkü söylediğim gibi kredi notu, bankalarda bulunan birikimlerimizden, bankalar için çok daha önemli olan borç ödeme alışkanlıklarımıza kadar birçok faktörden etkiliyor.

Örneğin, bankada bulunan birikimlerimiz bizim varlıklarımızı yansıttığından borç ödeyememe ihtimali gibi herhangi bir olumsuzluğa karşı bir nevi bankalara güvence veriyor. Diğer yandan mevcut borçlarımızı ödeme alışkanlıklarımız da borçlarımızı zamanında ödeyip, ödeyemediğimiz konusunda sinyaller veriyor. Ayrıca bankalarda bulunan mevcut borç tutarımız yeni bir borçlanmaya uygun olup olmadığımızı da gösteriyor. İşte, tam da bankaların değerlendirmede kullanabileceği tüm bu kriterler tek bir potada birleşiyor ve kredi notu bu durumu olumlu ya da olumsuz olarak yansıtıyor.

Bu nedenlerden ötürü kredi notu ve kredi kartı arasında başvurusu sırasında değerlendirilmek üzere önemli bir ilişkinin var olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kart Başvurusunun Onaylanması İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notumuzun en az 1500 ve üzerinde olması halinde bizler için olumlu bir referans olduğunu bilmemiz gerekiyor. Söz gelimi, amiyane tabiriyle kredi kartı alabilmek için kredi notu 1500 ve üzerinde olmalıdır.

Kredi notu ve kredi kartı arasında önemli bir ilişki olsa da bilinmesi gereken daha önemli bir nokta vardır. O da şu, kredi kartı alabilmek için kredi notu asla tek kriter değildir. Kredi notunuzun olumlu, yani 1500 ve üzerinde olması size başvurunuzda avantaj sağlar fakat söylediğim gibi bu kredi kartı almak için yeterli değildir. Mesela, kredi notunuz 1900 yani en yüksek seviyede olsa dahi kredi kartı başvurunuz onaylanmayabilir. Bunun örneklerini birçok kez gördüm.

Kredi kartı alabilmek için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvurunuzun onaylanması için aşağıda tek tek açıklamalarına da yer vereceğim onay kriterlerine de dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Kredi notu. En az 1500 ve üzerinde olması halinde kredi kartı başvurunuzu olumlu olarak etkileyecektir. Çünkü 1500 veya daha üstünde kredi notuna sahip bireylerin finansal durumu “iyi” olarak kabul edilir.
  • Mevcut limitler. Kredi notunuz her ne kadar yüksek olsa da şu anda kullandığınız farklı bankalarda bulunan kredi kartlarınıza ait mevcut limitler tarafınıza yeni limit tahsisi ya da ‘kredi açılışı’ için uygun bulunmayabilir. Örneğin, maaşınıza oranla 1000 lira limitli bir kredi kartınız varsa ikinci bir kart başvurunuz mevcut limitinizden dolayı onaylanmayabilir.
  • Gelir ve maaş. Kural olarak kredi kartı limitinizin aylık gelirinizin dört katını geçmemesi gerekir. Başvuru yaptığınız kredi kartı limiti veya şu anda kullandığınız toplam kredi kartı limitleriniz aylık belgelenebilir gelirinizin dört katını geçiyorsa başvurunuz onaylanmayabilir.
  • Borçluluk. Mevcut kredi kartı, tüketici kredisi ya da kredili mevduat hesabı da dahil olmak üzere borçluluğunuz yüksek ise kredi notunuz her ne kadar yüksek olsa da kart başvurunuz onaylanmayabilir. Diğer yandan bu borçların düzenli ödenmesi de oldukça önemlidir. Mevcut borçlarınızı düzenli ödemiyorsanız kredi kartı başvurunuz yine onaylanmayabilir.

Mevcut kredi limitleri, gelirin limitlere oranı ve borçluluk durumu aynı zamanda kredi notunuzu etkileyen faktörlerdendir fakat her zaman bu faktörlerin tamamının veya özellikle bir kısmının olumsuz olması kredi notunuzu dibe çekmez. Böyle durumlarda kredi notunuz 1500 ve daha üzerinde, iyi bir seviyede olsa da kredi kartı alamayabilirsiniz.

Ya da daha farklı bir şekilde düşünelim. Kredi notunuz 1500 seviyesinin altında olsa bile diğer kriterleri sağladığınız takdirde kredi kartı alabilirsiniz. Kesinlikle kredi notunun önemsiz olduğunu söylemiyorum fakat kredi kartı başvurularında asla kredi notu tek başına değerlendirilmez. Örneğin, kart başvurusu yapacağınız bankada en az talep ettiğiniz limitten daha yüksek tutarda birikiminiz varsa ya da gelir elde ettiğiniz yatırım hesaplarınız mevcutsa kredi notunuz düşük olsa dahi kart başvurunuz onaylanabilir.

Toparlayacak olursam, kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun belirttiğim seviye ve aynı seviyeden daha yüksek olması halinde başvurunuzda avantajlı olursunuz. Fakat buna rağmen kredi notunun yanı sıra mevcut limitlerinizi, limitlerinizin aylık gelirinize oranı ve borçluluk durumunuzu da başvuru yaparken hesaba katmanız gerekir.

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notunun Önemi

Bize olumlu ya da olumsuz referans olan kredi notunun önemi gün geçtikçe daha fazla artıyor. Önceki yıllarda daha az sayıda tüketici bu konuda bilgi sahibiyken, şimdilerde gelen sorular ve yardım taleplerini de göz önünde bulundurduğumda daha fazla tüketicinin kredi notunun ne kadar önemli olduğunu kavramaya başladığını görebiliyorum.

Yaptığımız yanlış finansal hareketler sonucunda kredi notumuz düşebiliyor fakat yanlışlar düzeltildiğinde puanımız nasıl düşüyorsa düştüğü gibi de yükselebiliyor. Bu not, her ay bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilen bildirimlerin ardından güncelleniyor. Eğer puanınız düşükse kredi notunu hızlı yükseltme tavsiyelerine mutlaka göz atın. Kredi notunuzu etkileyen faktörlerinde bilincinde hareket ederek, finansal hayatınızı yeniden yoluna koyabilir ve finansal ürünlerden tekrar sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Sadece kredi kartı almak için değil, en basitinden kredi kartı limitini artıma taleplerinde dahi kredi notu büyük önem arz ediyor. Tüketici kredileri ve diğer finansal ürünler için de yüksek bir not oldukça avantaj sağlıyor. Kötü bir notla devam etmek zorunda değilsiniz. Notunuz Türkiye ortalamasının çok altında olsa bile 12 aylık bir sürede düzenli ödemeler ve borçların azaltılması sonrasında kredi notunuzun düzelmesi mümkün olabiliyor.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir