Kredi Kartları

Kredi Kartı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı almak için gerekli şartlar vardır. Bir kredi kartı almaya hak kazanmak, sıradan bir başvuru formunu doldurmak kadar kolay değildir. Çünkü bankalar, kredi kartı başvurularını belirli unsurları esas alarak değerlendirmektedir.

Bankalara başvuru yapmadan önce, bir kredi kartı almak için gerekli şartların neler olduğunu bilmeniz faydanıza olacaktır. Zira böylece, onay alma ihtimalinizi artırarak reddedilme ihtimalinizi azaltmanız da mümkün mertebe daha kolay olacaktır.

Bankaların her bir kredi kartı başvurusunda temel aldığı dört unsur bulunur. Bu unsurlar sırasıyla yaş, gelir, borç durumu ve kredi notudur. Tüm ek ayrıntılarla birlikte bu unsurların ne anlama geldiğine ve başvurunuzu nasıl etkileyeceğine gelin bir bakalım.

1. Minimum Yaş Sınırı

Kredi kartı almak için sağlamanız gereken minimum bir yaş sınırı vardır. Kredi kartı başvurusu yapmak, kartı almak ve kullanmak için ülkemizde minimum yaş sınırı 18’dir. Eğer 18 yaş ve üstündeyseniz, herhangi bir kredi kartına başvuru yapabilir ve onay almanız halinde kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

Bir ebeveyniniz kullandığı kredi kartını bağlı olarak sizin adınıza bir ek kart çıkarmadığı sürece, başvuru şartlarını sağlayamadığınız için 18 yaşına gelene kadar kendi adınıza bir kredi kartı alamazsınız. 18 yaşından önce kredi kartı almak ve kullanmak istiyorsanız, bir ebeveyninizin sizin adınıza ek kart çıkarması gerekir.

2. Belgelenebilir Gelir

Bir kredi kartına sahip olmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Bankalar kredi kartınızdan yaptığınız harcamalar sonucunda oluşacak borçları ödeyebileceğinizden emin olmak isterler. Bu nedenle, kredi kartı almak için belgelenebilir bir gelir sahibi olmanız gerekir.

Belgelenebilir gelir, belirli bir süre boyunca elde edilen ve aynı zamanda gerektiğinde kanıtlanabilir bir para olarak açıklanabilir. Banka hesabınıza yatan maaşınız veya aldığınız kira ödemeleri, emeklilik ya da yetim aylığı belgelenebilir gelire örnek olarak gösterilebilir.

Belgelenebilir bir gelir kaynağına sahip olmak, yapacağınız kredi kartı başvurusu için olmazsa olmaz bir şartı yerine getirmenizi sağlar. Çünkü belgelenebilir bir gelire sahip olmadan kredi kartı almak neredeyse olanaksızdır.

Ayrıca, her ne kadar belgelenebilir olsa da sınırlı bir gelir kaynağınızın olması kredi kartı almanız için her zaman yeterli olmayabilir, bu nedenle mümkünse belgelemesini yapabileceğiniz tüm gelirinizi başvuruya dahil etmeye çalışmalısınız.

Bankalar, belgelenebilir aylık gelirinizin yeterli olup olmadığını değerlendireceklerdir. Başlangıçta düşük bir kredi kartı limiti verebilirler ama zamanla borçlarınızı sorumlu bir şekilde ödediğinizi gösterdiğinizde limitinizi artırabilirler.

İlk kez kredi kartı kullanmaya başlayacaksanız, yasal düzenlemeler gereğince kredi kartı limitiniz ilk yıl maaşınızın dört katını geçmeyecektir. Limitler hususunda merak ettikleriniz varsa, kredi kartı limiti nasıl belirlenir başlıklı kılavuzumuzdan ek bilgi alabilirsiniz.

3. Borç ve Limit Durumu

Hali hazırda ihtiyaç kredisi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı gibi kredi ürünlerini kullanıyorsanız, yeni bir kredi kartı başvurusunda mevcut borç ve limit oranlarınız da dikkate alınacaktır.

Bankalar, mevcut durumda ne kadar borçlu olduğunuzu ve toplam kredi limitinizin ne kadarını kullandığınızı kontrol ederek, bugün ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel borçlarınızın gelirinizle yönetilebilir düzeyde olup olmadığını değerlendireceklerdir.

Söz gelimi, geliriniz esas alınarak, mevcut kredi limitleri ve borçlarınızın rasyonel bir seviyede olup olmadığı bankalarca değerlendirmeye alınacaktır. Bu nedenle de borç ve limit durumu kredi kartı almak için gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

Eğer bu konuda bir handikapla karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız, yeni bir kredi kartı başvurusu yapmadan önce, mevcut borç ve kredi limitlerinizi gelirinizle daha yönetilebilir bir seviyeye getirebilirsiniz.

4. Kredi Notu

Olumlu bir kredi geçmişi, bir kredi kartı için onay almanıza yardımcı olacaktır. Kredi notunuz ne kadar yüksekse, onay alma olasılığınız da o kadar yüksek olacaktır. Bu açıdan, kredi kartı almak için kredi notu mutlaka iyi bir seviyede olmalıdır.

Genel olarak, 1500 ve üzeri kredi notu “iyi” olarak değerlendirilmektedir. Kredi notunuz düşükse, kredi notu yükseltme yöntemleri sayesinde puanınızı iyi bir seviyeye artırmanız mümkün olacaktır.

Daha önce hiç kredi kartınız olmadıysa veya kredi kullanmadıysanız, kredi geçmişiniz olmayacağından kredi notunuz hesaplanmamış olabilir. Böyle bir durumda kredi kartı almak için kredi notu çok gerekli ve aranan bir şart olmayacaktır.

Yaş ve belgelenebilir gelir şartlarını sağlayarak kredi kartı almanız ve kredi geçmişinizi oluşturmaya başlamanız mümkün olacaktır. Sonraki aşamalarda kredi geçmişinizi pozitif, kredi notunuzu da iyi bir seviyede tutmak için borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz faydanıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir