Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?

16.04.2022

Birçoğumuz, kredi kartlarımızı, maaşlarımızın tek başına sağlayamayacağı ek bir kaynak olarak görüyoruz. Öte yandan kredi kartlarının taksit gibi birtakım avantajlar sağlaması, onları cüzdanımızda tutmamızı cazip hale getiriyor.

Bir kredi kartı başvurusu yapıp onay aldıysanız, bunu anlamanız uzun sürmez. Ancak kredi kartı başvurunuz onaylanmadığında, başvurunuz şu an için olumlu olarak değerlendirilememiştir,  benzeri bir bilgi mesajı kafanızı allak bullak etmeye yetebilir.

Endişeye kapılıp farklı bankalara başvuru yapmadan önce, mevcut kredi kartı başvurunuzun neden onaylanmadığını anlamanız gerekir. Zira bu, bir sonraki sefere aynı veya başka bir kart için onay almanıza yardımcı olacaktır.

Başvuru yapıyorum ama bir türlü neden kredi kartı alamıyorum diyorsanız ve kredi kartı neden onaylanmaz diye düşünüp duruyorsanız hiç merak etmeyin, size yardımcı olacağız. Çünkü eğer bir kredi kartı çıkmıyorsa bunun mutlaka bir nedeni olmalıdır ve bunu bulmanızı sağlayacağız.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasının belli başlı birçok nedeni olabilir. Kart başvurunuzun neden onaylanmadığına ilişkin kesin bilgiyi bankanızdan alabileceğiniz gibi, kendiniz de bu durumun kaynağını bulabilirsiniz.

Kredi kartı başvurusunun onaylanmama nedenleri:

  • Sabit bir aylık gelire sahip olmamak
  • Düşük gelire sahip olmak
  • Düşük kredi notuna sahip olmak
  • Gelire oranla yüksek bir limit talep etmek
  • Çok sık kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak
  • Başvuru formunda hatalı, yanlış veya yanıltıcı bilgiler vermek
  • Aşırı limit kullanımı ve yüksek borçluluğa sahip olmak

Başvuru formunda yaptığınız basit bir hata, verdiğiniz yanlış bir bilgi ya da kredi notunuz veya düşük bir gelire sahip olmanız, kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasına sebep olabilir. Her birini anlamak için okumaya devam edin.

1. Sabit Gelire Sahip Olmamak

Belirli bir gelire sahip olmak kadar gelirinizi belgeleyebilmek de kredi kartı almak için gereken şartlar arasındadır. Eğer, sabit bir gelire sahip değilseniz veya her ne kadar sabit bir gelire sahip olsanız bile gelirinizi belgeleme noktasında sorun yaşıyorsanız başvurunuz reddedilebilir.

Banka hesabınıza yatan maaş; maaş bordrosu veya işverenden alacağınız maaş yazısı, kira geliri ödemeleri ya da yetim aylığı belgelenebilir sabit gelir türlerine örnektir. Bunlardan en az birine sahip olmanız başvurunuzun onaylanma şansını artıracaktır.

2. Düşük Gelire Sahip Olmak

Henüz yeni mezun olduysanız veya çalışmaya yeni başladıysanız, profesyonel olmadığınız sürece gelirinizin yüksek olmaması anormal bir durum değildir. Ancak, bankalar kredi kartı başvurunuzu onaylamak için, gelirinizi belirleyici bir faktör olarak değerlendirirler.

Sahip olduğunuz gelir, öngörülebilir kredi kartı harcamalarını karşılamayacak kadar az ise, gelirinize uygun limit tahsisi yapılamayacağı için başvurunuz onaylanmayabilir. Bu nedenle, gelirinizin muhtemel kredi kartı harcamalarını destekleyecek seviyede olması önemlidir.

3. Düşük Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi kartı başvurunuzun onaylanması hususunda kredi notu önemli bir faktördür. Kredi notunuz düşük olduğunda, özellikle ülke ortalamasının altında ise, kart başvurunuzun onaylanmaması muhtemeldir.

Kredi notu ve kredi kartı ilişkisi hakkında ileri bir okuma tavsiyesi arıyorsanız, kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı yayınına göz atabilirsiniz.

Ayrıca unutmamanız gerekir ki, daha önce hiç kredi veya kredi kartı gibi kredili bir ürün kullanmadıysanız, kredi geçmişiniz oluşmadığından ve kredi notunuz hesaplanmamış olacağından kart başvurunuz onaylanmayabilir.

4. Çok Sık Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu Yapmak

Kredi Kayıt Bürosu tüm kredili ürün hareketlerinizi izler ve kayıt altına alır. Bankalar da kredili ürün başvurularınızı ya da bu ürünlere ait kullanım verilerinizi düzenli olarak büroya rapor eder.

Kredi kartı gibi kredili ürünlere arka arkaya sıkça başvuru yaptığınızda, “aşırı sorgulama” olarak bilinen şeye neden olursunuz ve bir süre sonra yaptığınız başvurular doğrudan reddedilir. Bu yoğun kredi arayışı ve talep, bankalarca genellikle riskli görülür, bu nedenle başvurunuzun onaylanmama olasılığı artar.

5. Başvuru Formunda Hatalı, Yanlış veya Yanıltıcı Bilgiler Vermek

Kredi kartı başvuru formuna T.C. kimlik numarası, iş yeri adresi ya da iş yeri telefon numarası gibi bilgileri hatalı girmeniz başvurunuzun değerlendirmeye alınamamasına neden olabilir.

Bununla birlikte, aylık gelirinizi yüksek ya da düşük göstermek de iyi bir fikir değildir. Zira yanıltıcı bilgiler vermeniz kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasına ve bankaların size kredi kartı vermemesine neden olacaktır.

6. Aşırı Limit Kullanımı ve Yüksek Borçluluğa Sahip Olmak

Bankalar, size tahsis ettikleri toplam kredi limitlerinin yalnızca bir bölümünü kullandığınızı görmek isterler. Kullanılabilir kredi limitinizin önemli bir kısmını kullanıyorsanız, özellikle de tamamını, bu durum kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasına neden olabilir. Sahip olduğunuz toplam limitlerin en fazla %30’unu kullanmak, hem kredi notunuzu artırmaya hem de yeni bir kredi kartı için onay almanıza yardımcı olabilir.

Hali hazırda mevcut kredi ya da kredi kartı borçlarınızın fazla olması, yeni bir kredi kartı almanıza engel olabilir. Çünkü borçlarınız yüksekse, bankalar size yeni bir kredi kartı vermekte tereddüt edebilirler. Borçlarınızı azaltmanız, başvurunuzun onaylanma şansını artırabilir.

Kredi Kartı Başvurusunun Onaylanması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Onaylanmayan bir kredi kartı başvurusu, gelecekteki tüm başvurularda aynı sonucu alacağınız anlamına gelmez. Bir sonraki kredi kartı başvurunuzun onaylanması için şu adımları atmayı düşünebilirsiniz:

Başvurunun Neden Onaylanmadığını Anlayın – Kredi kartı başvurunuzun niçin onaylanmadığını anlamaya çalışın. Eğer herhangi bir neden göremiyorsanız, banka ile iletişime geçerek konu hakkında bilgi alın. Sorunun hangi sebepten kaynaklandığını öğrendiğinizde çözüme daha kolay ulaşmanız mümkün olacaktır.

Sorunu Çözün ve Tekrar Başvuru Yapın – Başvurunuz örneğin kredi notunuzun düşük olması nedeniyle reddedilmiş olabilir. Öyleyse kredi notu yükseltme üzerine adımlar atmanız gerekecektir. Başvurunuzun onaylanmama sebeplerinin farkındaysanız, bunları gidermek için çalışın ve ardından kredi kartı için tekrar bir başvuru yapın.

Alternatif Seçenekleri Gözden Geçirin – Başvurunuz, geliriniz ya da yüksek limit kullanımı gibi nedenlerle onaylanmamışsa, her zaman bir bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapmayı düşünebilirsiniz.  Bu yolu kullanarak banka hesabınızda bulundurmanız gereken sabit bir teminat karşılığında bir kredi kartı alabilirsiniz. Ayrıca bir avantaj olarak, bloke teminatlı kredi kartı kredi notunuzu düzeltmenize de fırsat sağlayabilir.

En nihayetinde, kredi kartı başvurusunun onaylanmaması kesinlikle her şeyin sonu değildir ve bir banka başvurunuza onay vermezken, bir başka banka başvurunuzu onaylayabilir. Ama tabii ki başvurunuzu tamamlamadan önce araştırmalarınızı iyi yapmalı ve onay almama riskinizi azaltmalısınız.

YORUMLAR

  1. Asil dedi ki:

    Düşük gelire sahip olmak derken neye göre kime göre? Ne yaparsam yapayım kredi kartı başvurum onaylanmıyor. Düşük gelir olayına açıklık getirebilirseniz güzel olur.