Kredi Kartları

Kredi Kartı Borçları Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Kredi kartı kullanmak günümüzde oldukça yaygın. Haliyle de kredi kartına borçlananların sayısı bir hayli fazla. Pek çok kişi artık kredi kartı borçları hususunda çok daha temkinli davranıyor ve daha net cevaplar arıyor.

Kredi kartı borçları konusunda asgari ödemelerden, alışveriş faizine ve borçların kredi notuna etkisine kadar sıkça merak edilen ve akılları karıştıran beş duruma bu yayında değindik. İşte bilmeniz gerekenler.

1. Dönem Borcunuzun Tamamını Öderseniz, Faiz Ödemezsiniz

Kredi kartınıza ait toplam dönem borcu ödemesini yaptığınız takdirde, herhangi bir faiz ödemezsiniz. Dönem borcunu ödemediğiniz bir durumda, borcunuzun tamamını ödeyene dek alışveriş faizi ve gecikme faizi ödemeniz gerekir.

Gecikme faizi ödememek için kredi kartı dönem borcunuzun asgari tutarını ödeyebilirsiniz. Ancak asgari tutarı ödemeniz, sizi her ne kadar gecikme faizinden kurtaracak olsa da, alışveriş faizinden kurtarmaz. Zira alışveriş faizi, asgari ödeme sonrası kalan dönem borcu üzerine işletilmeye devam eder.

Dönem borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödemeniz halinde gecikme faizi ve alışveriş faizi ödemeniz gerekmez. Yani faiz ödemek istemiyorsanız, dönem borcunuzun tamamını her ay düzenli bir şekilde ödemeye özen göstermeniz gerekir.

2. Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunuza Zarar Vermez

Dönem borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödeyemediğiniz durumda, kredi notunuza zarar vermemek için asgari ödeme tutarını mutlaka ödemeniz gerekir. Çünkü hiç ödeme yapmamaktansa asgari ödeme yapmak kredi notunu olumlu etkiler. Asgari ödeme yaptığınızda, gecikme faizi ödemeyecek olsanız da, kalan dönem borcunuzun tamamını ödeyene kadar alışveriş faizi ödemeniz gerekir.

Yaygın ve yanlış bilinenin aksine asgari ödeme yapmak kredi notunuza zarar vermez, ancak asgari ödemenin yapılmaması kredi notunuza zarar verir. Asgari ödeme yapmanın tek dezavantajı kalan dönem borcunuzun tamamını ödeyene dek borcunuza alışveriş faizi işletilecek olmasıdır.

3. Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Kredi Notunuza Zarar Verir

Zamanında yapılan borç ödemeleri hayati öneme sahiptir. Kredi kartı borcunuzu zamanında ödemez ve bir faturalandırma döngüsünü atlarsanız, bankanız ortalama 60 gün sonra bu durumu Kredi Kayıt Bürosu’na bildirir ve kredi notunuz belirgin şekilde düşer.

Dönem borcunuzun tamamını ödeyemediğiniz durumda asgari ödeme yapmak bir kurtarıcı vazifesi görür. Dönem borçlarınızı düzenli ödeyemiyorsanız bile, asgari ödemeleri düzenli bir şekilde yapmanız kredi notunuzun zarar görmemesini sağlar.

4. Kredi Kartınızın Son Ödeme Tarihini Değiştirebilirsiniz

Maaş gününüz kredi kartınızın son ödeme tarihinden sonraki bir gündeyse ve bu nedenle sürekli ödemeleri kaçırıyorsanız, kredi kartınızın son ödeme tarihini değiştirebilirsiniz. Böylece son ödeme tarihini maaşınızdan sonraki bir güne ayarlayarak ödemeleri kaçırmamış olursunuz.

Kredi kartınızın son ödeme tarihini değiştirmek için hesap kesim tarihi ayarlarıyla oynamanız gerekir. Hesap kesim tarihi, kredi kartı borcunuzun size bildirileceği hesap özetlerinin düzenlenmesi için belirlenen bir tarihtir. Hesap kesim gününü seçerken, kredi kartı borcu son ödeme tarihinizin, hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası olacağını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Kredi kartınızın hesap kesim gününü bankanızın internet, mobil şube ya da çağrı merkezinden kolayca değiştirebilirsiniz.

5. Kredi Kartı Borcunuzu Ödemediğiniz İçin Hapse Giremezsiniz, Ama…

Kredi kartı borcunuzu uzun süre ödemediğiniz takdirde kredi geçmişinize ve bununla beraber kredi notunuza telafisi zor bir iz bırakacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, borcunuzu 90 gün içinde ödemezseniz bankanız hakkınızda yasal takip başlatabilir ve borcu tahsil yoluna gidebilir.

Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz için hapse giremezsiniz, ancak belirli hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Zira bankaya olan borç söz konusu olduğunda, borçlunun mal beyanında bulunmama suçunu işlemesi ve/veya borçlunun taahhüdü ihlal suçunu işlemesi gibi durumlarda hapis cezası alımı söz konusu olabiliyor. Bu konu hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, banka borcu hapis cezası yayınımıza bakabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir