Kredi Kartı Borçlarını Kontrol Altına Almanın 3 Yolu

21.01.2022

Her ayın belirli günlerinde kredi kartı ekstresini elimize alıyoruz. Bazen yaptığımız yüksek harcamalar içinden çıkılamaz bütçe sonuçlarına yol açıyor. Hatta öyle zamanlar geliyor ki ödeyemediğimiz borçlar yeni gecikme faizleri gibi ek borçları ortaya çıkarıyor.

Tüm bu problemlerden korunabilmek için bize pek çok avantaj sağlayan kredi kartlarını kullanmamak çözüm değildir. Kredi kartı borçlarımızı kontrol altına tutmayı öğrenmemiz en gerçek çözümdür.

Bu yayında kredi kartı borçlarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak birkaç yolu öğrenebilirsiniz.

Gereksiz giderleriniz için borçlanmayın

Kredi kartlarının ‘avantajlı borçlanma araçları’ olduğunu unutmamak gerekiyor. Avantajlı diyorum çünkü kredi kartları, acil durumlarda fatura ödeyebilme gibi zorunlu ihtiyaçlarımızı nakit sıkışıklığı yaşadığımız dönemlerde çözüme ulaştırıyorlar. Diğer yandan promosyon ve ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz bütçemizi rahatlatan taksit fırsatları da kredi kartlarının diğer avantajları arasında yer alıyor.

Kredi kartı avantajlarını gereksiz giderler için kullandığımızda tüm avantajlar, dezavantaj oluyor. Örneğin, sadece istiyoruz diye ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız yeni giysiler ya da eşyalar bütçemize ek yük oluşturuyor. Üstelik kredi kartı kullandığımız için ihtiyacımız olmayan şeyler için borçlanarak ödeme yapıyoruz. Gereksiz giderleriniz için borçlanmamayı alışkanlık haline getirmeniz, kredi kartı borçlarınızı kontrol altında tutabilmeniz için oldukça gereklidir.

Harcama limitini geçmeyin

Bankanız kredi kartınıza 2 bin, 5 bin belki de daha yüksek bir limit tahsis etmiş olabilir. Acil durumlara karşı limitinizi yüksek tutma istediğiniz gayet anlaşılabilir fakat yüksek limitinizi sıklıkla gelirlerinizi geçecek şekilde kullanıyorsanız bu büyük bir problemdir.

Bankanız size her ne kadar limit tahsis etmiş olursa olsun, siz kendi bütçenize göre harcama limiti koymalısınız. Örneğin, gelir ve gider dengenizi göz önünde bulundurarak, kredi kartınızla belirli bir tutarın üzerinde harcama yapmamak üzere sınırınızı belirleyin. Sınırı belirlemek için kredi kartı harcamalarınızın aylık gelirinizi aşmadığından emin olmanız yeterli olacaktır.

Asgari değil, dönem borcunu ödeyin

Sürekli kredi kartı borçlarınıza yönelik asgari ödeme yapıyorsanız, her ay borcunuzun bir kısmı sonraki aya devreder. Borcunuz sonraki aya devretmekle kalmaz, üzerine bir de gecikme faizi eklenir. Gecikme faizi ödüyorsanız, borçlanmaya devam ediyorsunuzdur.

Biriken gecikme faizleriyle borçlanmanın önüne geçmek için her ay toplam dönem borcunuzun tamamını ödemelisiniz. Unutmayın, asgari ödeme yapsanız da kalan dönem borcunuza gecikme faizi işletilmeye devam eder. Gecikme faizleriyle daha fazla borçlanamamak için asgari değil, dönem borcunuzun tamamını ödeyin.

Bu yayında kredi kartı borçlarınızı kontrolden çıkaran ve kredi kartı sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı durumlardan bahsetmeye çalıştım. Kredi kartı borçlarınızı kontrol altında tutabilmeniz için yukarıdaki üç basit yol size yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.