Kredi Kartı Borcu Olanların Bilmesi Gereken 7 Ayrıntı

Tüketicilerin kredi kartı ile gerçekleştirdiği harcamalar günden güne artış gösteriyor ve bu artışın ileride daha da fazla olacağı tahmin ediliyor. Hepimizin hayatında büyük bir yere sahip olan kredi kartları ve haliyle de kaçınılmaz olan borçları hakkında bilmeniz gereken en önemli bazı ayrıntıları bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Asgari ödeme tutarı, bir kredi kartı toplam harcamasının hesap kesim tarihinde hesaplanan ve kesinleşen toplam dönem borcunun minimum ödeme tutarını ifade eden bir kavramdır.

Asgari ödeme tutarının limiti, banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmelik ile belirlenmektedir. Kredi kartınızın limitine göre kredi kartı dönem borcunuz üzerinden alınabilecek asgari ödeme tutarı da bu yönetmelik esas alınarak hesaplanmaktadır.

2. Kredi kartının sadece asgari tutarını ödersem ne olur?

Kredi kartınızın sadece asgari tutarını ödemeniz durumunda ödemenizi yaptığınız için bankaların gecikme listesine girmekten kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda belirtilen asgari tutarı ödemeniz durumunda borcunuzun gecikme faizi ile ilgili de herhangi bir yükümlülüğünüz kalmaz. Yani kredi kartınızın asgari tutarını ödeyerek kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hesapkurdu.com kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama aracına “Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama” sayfasından ulaşabilir ve hesaplama yapabilirsiniz. Hesapkurdu.com’un sunduğu hesaplama aracı, ilgili yönetmelik doğrultusunda oluşturulduğu için en güvenilir bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

3. Asgari ödeme kredi notumu nasıl etkiler?

Kredi kartı asgari ödeme tutarında ödeme yapmanız durumunda sadece asgari tutarı ödediğiniz için kalan borcunuz fazla gözükebilir. Fakat, ödemelerinizi asgari tutarda yapmanız durumunda kredi notunuz ödemesi yapıldı şeklinde gözükecektir. Yani asgari ödeme yapmanız kredi notunuza olumsuz veya geç ödeme şeklinde yansımayacaktır.

4. Kredi kartı taksit erteleme

Kredi kartı taksit erteleme, satın aldığınız ürün veya hizmetin taksitini ilk ekstrenizde ödemek yerine bir sonraki ay veya daha ileri tarihteki bir ekstrenize kadar erteleyebilmenize olanak sağlayan bir finansal çözümdür. Sahip olduğunuz gelirin üzerinde bir harcama yapmanız ve borcunuzun asgari tutarını bile ödeyemeyecek olmanız durumunda taksit erteleme imkânından faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Fakat unutmamalısınız ki taksit erteleme bütçenize sadece geçici bir rahatlama sağlar. Çünkü taksit erteleme işleminden sonra bankanız borcunu taksit erteleme faizi ile birlikte tekrar geri alacaktır.

5. Kredi kartı borç kapatma

Kredi kartınızın borcunu kapatmak istemeniz durumunda hesap özetinizde yer alan mevcut borcunuzun yanı sıra taksitli alışverişleriniz sebebiyle sonraki ekstrelerinizde ödeme yapmanızı gerektirecek vadesi gelmeyen diğer tutarları da ödemeniz gerekmektedir.

6. Kart borcunu kapatmak mı yoksa yapılandırmak mı avantajlı?

Borcunuz için eğer elinizde yeterli miktarda nakit bulunuyorsa kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmak daha avantajlı olacaktır. Çünkü yapılandırma için de ekstra faiz ödemek durumunda kalacaksınız. Ancak eğer nakit paranız yoksa ve kredi kullanarak kart borcunuzu kapatmak istiyorsanız; muhtemelen kredi kullanamayacaksınız. Çünkü var olan kredi kartı borcunuzdan dolayı kredi notunuz kredi kullanmak için yetersiz olacaktır. Kredi kullanamadığınız benzeri durumlarda kart borcunuzu yapılandırarak ödemeniz ve borçlarınızı kapatmanız iyi bir yol olabilir.

7. Avantajlı başka bir kredi kartı almayı da düşünebilirsiniz

Kredi kartlarının standart belli başlı özelliklerinin yanı sıra bankalara göre değişen taksit atlatma, borç erteleme, ek taksit ve sonradan taksitlendirme gibi farklı avantajları da bulunur. Bu sebeple benzeri finansal çözümleri sağlayan bankalardan kredi kartı almayı veya mevcut kartınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İhtiyacınıza göre en avantajlı kredi kartlarına, “Hesapkurdu; Kredi Kartı” sayfası üzerinden ulaşabilir, kredi kartları arasında kolaylıkla karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, kredi kartları ve krediler hakkında detaylı bilgi için, hesapkurdu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu