Kredi Kartları

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuz, omuzlarınız ve cüzdanınız üzerinde ağır bir yüksek oluşturmaya başlamış olabilir. Endişeli duygulardan ve düzensiz ödemelerden bıktıysanız, kredi kartı borcunuzu hızla ödeyebileceğiniz bazı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzun neden olabileceği maddi ya da psikolojik zararı en az indirmek ve nihayetinde kart borcunuzdan kurtulmak için değerlendirebileceğiniz birçok seçenek vardır. Bu seçeneklerden en çok tercih edileni de kredi kartı borç taksitlendirme yöntemidir.

Bu yayında, kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır ve kart borcunuzu tamamen sonlandırma niyetinizle bu yöntemi kullanırken bilmeniz gerekenlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nedir?

Borç veya ödenecek bir miktarın ardışık sabit zamanlarda ödenmesi için bölündüğü birkaç bölümden herhangi birine taksit denir. Kredi kartı borç taksitlendirme de, bir kredi kartına ait toplam borcun hesaplanmış bir faiz oranı ile belirli zamanlarda geri ödenmesi üzerine eşit parçalara bölümüdür.

Daha anlaşılabilir bir tanım vermek gerekirse kredi kartı borç taksitlendirme, bir kredi kartına ait toplam borcun belirli faiz oranları hesaba katılarak belirli zaman dilimlerinde bölümler halinde geri ödenmesi olarak ifade edilebilir.

Şu anki ödeme koşullarınızdan daha avantajlı olacak ve ihtiyacınızı karşılayacaksa siz de kredi kartı borcunuzu taksitlendirerek ödemeyi düşünebilirsiniz. Böylece cüzdanınız ve omuzlarınız üzerindeki ağır yükleri bir nebze de olsa hafifletmeniz mümkün olabilir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç taksitlendirme işlemi bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Ziraat Bankası, Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası ve Vakıfbank gibi birçok banka, müşterilerine bu imkanı sunmaktadır. Kredi kartını kullandığınız banka ile görüşerek kart borcunuzu taksitlendirmek istediğinizi söyleyebilir ve detaylar üzerinde konuşabilirsiniz.

Bankanız taksitlendirme istediğiniz doğrultusunda faiz oranları ve vade gibi hesaplamaları yaparak sizin için bir geri ödeme planı hazırlayacaktır. Geri ödeme planları genellikle daha uygun faiz oranları ve esnek vadeleri kapsar. Ancak yine de bankanızca hazırlanan bu geri ödeme planının mevcut durumunuza göre sizin için daha avantajlı olup olmadığına mutlaka bakmanız gerekiyor.

Bankalar kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi için müşterilerine kredi kartı üzerinden taksitlendirme ve ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme olmak üzere iki seçenek sunuyor. Her iki seçeneğin birtakım farklıkları olsa da, nihai amaç bir kart borcunun tüketicinin ödeyebileceği şekilde taksitlendirilmesidir.

Bahsettiğimiz bu iki seçeneği inceleyim.

Kredi Kartı Üzerinden Taksitlendirme

Bankaların müşterilerine sunduğu bu seçenekte bir kredi kartı borcu herhangi bir ihtiyaç kredisi söz konusu olmadan kart kapsamında taksitlendiriliyor.

Bu taksitlendirme seçeneğinde ihtiyaç kredisi gerekliliği olmadığından kredi notu da çoğu zaman dikkate alınmıyor. Kredi notu düşük olanlar için bu durumun büyük bir avantaj sağlayacağını netlikle söyleyebiliriz.

Öte yandan kredi kartı üzerinden taksitlendirmede her ne kadar kredi notu dikkate alınmıyor olsa da, kişinin gelir durumu dikkate alınmaktadır. Yani, bankalar yaptıkları değerlendirmelerde sizin taksitleri ödemenizi mümkün kılacak aylık gelirlerinizin yeterli olup olmadığına bakacaklardır.

Mevzuat gereğince kredi kartı üzerinden taksitlendirmede taksit sınırı 12 aydır. İhtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirmelerde ise bu sınır 36 aydır. 12 aydan daha uzun süreli bir geri ödeme planına ihtiyacınız varsa kredi kartı üzerinden borç taksitlendirme sizin için uygun olmayabilir.

Söz gelimi, kredi notunuz düşük olsa bile gelir durumunuz aylık taksitleri ödemenizi sağlıyorsa kredi kartı borcunuzu kredi kartınız üzerinden 12 aya varan vadelerde taksitlendirebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Üzerinden Taksitlendirme

İhtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme, bankaların ihtiyaç kredisi kullanımı yoluyla kredi kartı borçlarını taksitlendirmek isteyen kişilere sundukları bir diğer seçenektir.

Kredi kartı üzerinden taksitlendirme seçeneğindeki 12 ay taksit sınırına kıyasla ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirmelerde taksit sınırı 36 aydır. Daha uzun geri ödeme vadesine ihtiyaç duyanlar için bu seçeneğin çok önemli bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Bununla birlikte ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme işlemi tüketici kredisi üzerinden yapıldığı için kişilerin kredi notu mutlaka dikkate alınan bir unsur olmaktadır. Bu durum kredi notu yüksek olanlar için avantajlı, kredi notu düşük olanlar için ne yazık ki dezavantajlı olacaktır.

Kredi notu konusunda bir sıkıntınız yoksa ve 12 aydan daha uzun sürelerde taksitlendirme istiyorsanız, ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme yolunu tercih ederek kredi kartı borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirmek Mantıklı mı?

İhtiyaç kredisi üzerinden kredi kartı borcu taksitlendirme özelinde konuşmak gerekirse, bir borcu başka bir borçla kapatmak pek mantıklı değildir, ancak bir istisna vardır: eğer koşulları lehinize çevirecekse gayet mantıklı olabilir.

Örneğin biriken kredi kartı borcunuz ödenemez bir hale gelmişse, bunun üzerine borcunuza faizler de ekleniyorsa, borcunuzu ödemek için ihtiyacınız olan tek şey zamansa ve yeni ödeme planı cebinizi rahatlatacaksa taksitlendirme yapmanız akıllıca olabilir.

Kart borcunuzu taksitlendirmenin sizin için mantıklı olup olmadığını etraflıca düşünmeniz gerekiyor. Bunun için vade, taksit ve faizler gibi faktörleri dikkate alarak bir hesaplama yapabilirsiniz. Bankanızın müşteri temsilcilerinden de bu konuda destek alabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi notu hakkında temel bilgileri biliyorsanız, ödeme geçmişi ve borçların kredi notu puanınız için önemli bir faktör olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Kredi kartı borcu taksitlendirme yaparsanız belirli durumlarda kredi notunuz bundan olumlu ya da olumsuz olacak şekilde etkilenebilir.

Hangi durumlarda kredi notunuzun nasıl etkilenebileceğine bir bakalım.

Taksitlendirme sonrası vadesi gelen borçlarınızı tam zamanında öderseniz, bu durum kredi puanınızın yükselmesini sağlayacaktır. Zamanında yapılan ödemeler kredi puanınızın yükselişinde yardımcı olur, ancak geç ödemelerin puanınıza ciddi şekilde zarar verebileceğini unutmayın.

İhtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme yapmayı tercih ettiğinizde, yeni bir kredi açılışı gerçekleşeceğinden kredi notunuz kısa dönemli bir sarsıntı yaşayacaktır. Ancak yaptığınız düzenli ödemeler ve her ay bir önceki aya göre azalan borçluluğunuz uzun dönemde olumlu sonuçları beraberinde getirecektir.

Bununla birlikte herhangi bir kredi ürününe başvuru yaptığınızda, bankanın yapacağı kredi kontrolü ve kredi arayışınız sebebiyle geçici olarak kredi notunuzdan birkaç puan düşebileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu