HarcamalarKredi Kartları

Kredi Kartı Ekstresi Hakkında 6 Maddede Her Şey

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye’de 57 milyondan fazla kredi kartı bulunuyor. Çalışan bireylerden, öğrencilere kadar neredeyse herkesin bir kredi kartı var.

Kredi kartlarımızla yaptığımız harcamalar her ay hesap kesim tarihinden sonra bizlere bankalar tarafından kredi kartı ekstresi olarak yollanıyor.

Bu yazımda kredi kartı ekstresi hakkında bilmeniz gerekenlere kısaca değineceğim. Başlıkları takip ederek, ekstreler konusunda sıkça sorulan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kredi kartı ekstresi nedir?

Kredi kartı ekstresi, kullanmakta olduğunuz kredi kartınızla yaptığınız harcamaların özetini gösteren bir dokümandır. Kredi kartı ekstresinde, kredi kartınızla hesap kesim tarihinden önce yaptığınız harcamalar, dönem sonucu borcunuz, varsa geçmiş dönem borcunuz, asgari ödeme tutarınız, son ödeme ve hesap kesim tarihi gibi bilgiler yer alır.

Ek olarak bankanızın size sunduğu hizmet veya ücret değişikliği ya da kartınıza ait puan ve kullanım bilgileri de ekstrenizde yer alır.

Kredi kartı ekstresi ne zaman kesilir/kesinleşir?

Kredi kartı ekstresi, kredi kartı borcu son ödeme tarihinizden 10 gün öncesinde kesilir veya kesinleşir. Hesap kesim tarihinizi takip eden günün tatil olması durumunda, o ay için hesap kesim tarihiniz tatilin son günü olacaktır.

Kredi kartlarının hesap kesim tarihleri kart kullanıcıları tarafından belirlenebilir. Eğer kartınızın hesap kesim tarihini değiştirmek istiyorsanız bu değişiklik mümkündür.

Hesap kesim tarihinizi kredi kartı ekstresinden öğrenebilirsiniz.

Kart ekstresi ne zaman gelir?

Hesap özetiniz her ay hesap kesim tarihinizden sonra, son ödeme tarihinizden önce tarafınıza iletilir. Kredi kartı ekstrenizin gelmesini beklemeden de şube, internet, mobil uygulama ve telefon bankacılığı yoluyla dönem içi borcunuzu ve varsa geçmiş dönem borçlarınızı öğrenebilmeniz mümkündür.

Kart ekstresi nereye gelir?

Kredi kartı ekstreleri talep etmeniz durumunda e-ekstre olarak bankanıza verdiğiniz e-posta adresine gelebileceği gibi adresinize de posta yoluyla gelebilir. Aynı zamanda bankalar SMS yoluyla da müşterilerini dönem borcu tutarı hakkında bilgilendirebilir.

Kredi kartı ekstresi nasıl alınır?

Kredi kartı ekstresi, kartınızın hesap kesim tarihinden sonra banka tarafından size iletilir. Bankalar çoğu zaman Posta, e-posta veya SMS yoluyla kredi kartı ekstrenizi tarafınıza gönderir. Herhangi bir sebepten dolayı kart ekstrenizin tarafınıza ulaşmaması halinde çeşitli yollarla ekstrenizi alabilmeniz mümkün olur.

Kredi kartı ekstre dökümünüzü bankanızın şubelerinden veya ATM’lerinden alabileceğiniz gibi aynı zamanda ekstrenizi internet şubesi, mobil uygulama veya telefon bankacılığıyla da sorgulayabilirsiniz.

Aynı şekilde internet, mobil uygulama, telefon bankacılığı veya şubelerden ekstrenizin tarafınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Ek kart ekstresi ayrı mı gelir?

Ek kart, asıl kartınıza bağlı olan bir kredi kartıdır. Ek kart ekstresi, talep etmeniz durumunda asıl kartınızın bağlı olduğu ekstreden ayrı bir şekilde gelebilir. Ek kart ekstrenizi, tıpkı asıl kartınızda olduğu gibi basılı veya e-posta yoluyla alabilir ve ayrı bir şekilde takibini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu