Kredi Kartı Ekstresi Hakkında 6 Maddede Her Şey

21.01.2022

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye’de 57 milyondan fazla kredi kartı bulunuyor. Çalışan bireylerden, öğrencilere kadar neredeyse herkesin bir kredi kartı var.

Kredi kartlarımızla yaptığımız harcamalar her ay hesap kesim tarihinden sonra bizlere bankalar tarafından kredi kartı ekstresi olarak yollanıyor.

Bu yazımda kredi kartı ekstresi hakkında bilmeniz gerekenlere kısaca değineceğim. Başlıkları takip ederek, ekstreler konusunda sıkça sorulan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kredi kartı ekstresi nedir?

Kredi kartı ekstresi, kullanmakta olduğunuz kredi kartınızla yaptığınız harcamaların özetini gösteren bir dokümandır. Kredi kartı ekstresinde, kredi kartınızla hesap kesim tarihinden önce yaptığınız harcamalar, dönem sonucu borcunuz, varsa geçmiş dönem borcunuz, asgari ödeme tutarınız, son ödeme ve hesap kesim tarihi gibi bilgiler yer alır.

Ek olarak bankanızın size sunduğu hizmet veya ücret değişikliği ya da kartınıza ait puan ve kullanım bilgileri de ekstrenizde yer alır.

Kredi kartı ekstresi ne zaman kesilir/kesinleşir?

Kredi kartı ekstresi, kredi kartı borcu son ödeme tarihinizden 10 gün öncesinde kesilir veya kesinleşir. Hesap kesim tarihinizi takip eden günün tatil olması durumunda, o ay için hesap kesim tarihiniz tatilin son günü olacaktır.

Kredi kartlarının hesap kesim tarihleri kart kullanıcıları tarafından belirlenebilir. Eğer kartınızın hesap kesim tarihini değiştirmek istiyorsanız bu değişiklik mümkündür.

Hesap kesim tarihinizi kredi kartı ekstresinden öğrenebilirsiniz.

Kart ekstresi ne zaman gelir?

Hesap özetiniz her ay hesap kesim tarihinizden sonra, son ödeme tarihinizden önce tarafınıza iletilir. Kredi kartı ekstrenizin gelmesini beklemeden de şube, internet, mobil uygulama ve telefon bankacılığı yoluyla dönem içi borcunuzu ve varsa geçmiş dönem borçlarınızı öğrenebilmeniz mümkündür.

Kart ekstresi nereye gelir?

Kredi kartı ekstreleri talep etmeniz durumunda e-ekstre olarak bankanıza verdiğiniz e-posta adresine gelebileceği gibi adresinize de posta yoluyla gelebilir. Aynı zamanda bankalar SMS yoluyla da müşterilerini dönem borcu tutarı hakkında bilgilendirebilir.

Kredi kartı ekstresi nasıl alınır?

Kredi kartı ekstresi, kartınızın hesap kesim tarihinden sonra banka tarafından size iletilir. Bankalar çoğu zaman Posta, e-posta veya SMS yoluyla kredi kartı ekstrenizi tarafınıza gönderir. Herhangi bir sebepten dolayı kart ekstrenizin tarafınıza ulaşmaması halinde çeşitli yollarla ekstrenizi alabilmeniz mümkün olur.

Kredi kartı ekstre dökümünüzü bankanızın şubelerinden veya ATM’lerinden alabileceğiniz gibi aynı zamanda ekstrenizi internet şubesi, mobil uygulama veya telefon bankacılığıyla da sorgulayabilirsiniz.

Aynı şekilde internet, mobil uygulama, telefon bankacılığı veya şubelerden ekstrenizin tarafınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Ek kart ekstresi ayrı mı gelir?

Ek kart, asıl kartınıza bağlı olan bir kredi kartıdır. Ek kart ekstresi, talep etmeniz durumunda asıl kartınızın bağlı olduğu ekstreden ayrı bir şekilde gelebilir. Ek kart ekstrenizi, tıpkı asıl kartınızda olduğu gibi basılı veya e-posta yoluyla alabilir ve ayrı bir şekilde takibini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Yaşar dedi ki:

  Bu ekstrelerde en çok kafa karıştıran asgari ve dönem içi borç ödemeleri oluyor. Kesim tarihi değişebildiğinden beynim yanıyor yemin ederim. Bir de şimdi limit aşım saçmalığını çıkardılar. İşleri karıştırıp duruyorlar.

 2. Aşkın dedi ki:

  Ben kredi kartımı kullanmıyorum. Ama ekstre borcu gelmiş. Ve o kart içindeki parayla duruyor. Neden borç geliyor?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kartınızı kullanarak harcama yaptığınız durumlarda kredi kartı ekstreniz düzenli olarak gönderilir. Eğer herhangi bir harcama yapmıyorsanız kredi kartı kullanım ücreti tahsili gibi farklı durumlarda da tarafınıza ekstre gönderilebilir. Konuyu çözüme ulaştırmak için bankanızın çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.

 3. Anonim dedi ki:

  Ben bir şey soracağım ben banka kartından ininal karta para yükleyeceğim bu gözükür mü?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kartınızı kullanarak yaptığınız harcamaların tümü kart hesap ekstrenizde görünür.

 4. selvi dedi ki:

  merhaba bir sorum var cevaplarsanız sevinirim. benim aylık ekstre borcum 372 lira ama ödenmesi gereken ay borcu 950 ben anlamıorum bu kadar borç nerden geliyor. ödediğim kredilerde var fakat onlar ayrı hesaplanıyor ayrı geliyor

  1. Konupara dedi ki:

   Merhaba, önceki aylardan mevcut borçlarınız yeni aya devrediyorsa yaşadığınız problem bundan kaynaklanıyor olabilir. Hesap kesim tarihine kadar olan dönem borcu harcamalarınızı gözden geçirmenizi ve hesaplama yapmanızı tavsiye ederiz. Harcamalarınızın, geçmiş dönem borçlarınızın, faizlerin ya da diğer masrafların toplamı aylık ekstre borcunuzu göstermesi gerekir.

 5. ekonomist.co dedi ki:

  Merhaba, adresinize ekstre talebinde bulunmak için banka şubesine gitmenize gerek yoktur. İnternet şubesinden veya telefon bankacılığından da ekstre alım tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

  Danışmak istediğiniz farklı bir konu olursa tekrar yazabilirsiniz.