Kredi Kartları

Kredi Kartı Faizleri: Akdi Faiz, Gecikme Faizi, Nakit Avans Faizi ve Limit Aşım Faizi Nedir?

Kredi kartları hakkında bilinmesi gereken en önemli konulardan biri faiz oranları ve faiz hesaplamalarıdır. Bu hesaplamaların yeteri kadar iyi anlaşılması halinde kredi kartı kullanımdan kaynaklanabilecek faiz ödemelerini en aza indirmek mümkün olabilmektedir.

Kredi kartı faiz hesaplamaları hakkında anlamanız ve bilmeniz gerekenleri öğrenerek siz de kredi kartı kullanımından kaynaklı muhtemel faiz ödemelerini en aza indirebilir, böylece mevcut kredi kartlarınızı bugün ve gelecekte daha iyi yönetebilirsiniz.

Kredi Kartı Güncel Faiz Oranları

Kredi kartınızı kullanma şeklinize bağlı olarak belirli faiz oranlarından ve bu oranlar dahilinde hesaplanan faiz ödemelerinden sorumlu olursunuz.

Bir kredi kartı sahibi olarak mutlaka bilmeniz ve anlamanız gereken dört faiz türü bulunur. Bunlar akdi faiz, gecikme faizi, nakit avans faizi ve limit aşım faizidir. Bu faizlerin güncel oranlarını çizelgeden görebilirsiniz.

Faizler Oranlar
Akdi Faiz (Alışveriş Faizi) %1.46
Gecikme Faizi %1.76
Nakit Avans Faizi %1.46
Limit Aşım Faizi %1.46

Akdi Faiz (Alışveriş Faizi) Nedir?

Akdi faiz, kredi kartı dönem borcunuza asgari ödeme ya da asgari ödeme tutarının üstünde bir ödeme yapmanız halinde, kalan hesap bakiyesine uygulanan faiz oranıdır. Alışveriş faizi olarak da bilinir.

Bir önceki dönemden devreden borcunuz bulunuyorsa ya da kredi kartı dönem borcunuza asgari ödeme veya bu tutarın altında bir ödeme yapmışsanız, kalan hesap bakiyenize akdi faiz işletilir.

Önceki dönemden devreden borcunuz yoksa ve kart ekstrenizde belirtilen dönem borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödemişseniz, alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza akdi faiz de dahil olmak üzere herhangi bir faiz işletilmez.

Gecikme Faizi Nedir?

Gecikme faizi, kredi kartı dönem borcunuzun asgari ödeme tutarının altında ödenmesi durumunda, yalnızca asgari ödeme tutarınızın ödemediğiniz kısmına aylık dönemlerde işletilen faiz oranıdır.

Kredi kartı dönem borcunuzun asgari ödemesini yaparsanız kalan borcunuza gecikme faizi işletilmez. Ancak sadece asgari ödeme yaparak dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz için kalan borcunuza akdi faiz işletilir.

Gecikme faizi ödememek için kredi kartı dönem borcunuzun asgari ödeme tutarını, hem gecikme faizi hem de akdi faiz ödememek için de kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

Nakit Avans Faizi Nedir?

Nakit avans faizi, kredi kartınızı kullanarak yaptığınız nakit çekim işlemlerinden kaynaklanan faiz oranıdır. Nakit avans faizi işlem tarihi itibarıyla ödeme tarihine kadar aylık dönemlerde işletilir.

Kredi kartınızdan nakit para çekip nakit avans işlemleri yapmadığınız takdirde bu faizi ödemeniz gerekemez. Bununla birlikte nakit avans kullanımından kaynaklı belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Nakit avans işlemleri için ödeyeceğiniz ücret bilgisini bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Limit Aşım Faizi Nedir?

Limit aşım faizi, borç bakiyenizin kredi kartı limitini aşması durumunda günlük olarak limiti aşan tutara işletilen akdi faiz oranıdır.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na ilişkin düzenlemelere göre, bir takvim yılı içinde maksimum iki defa ve kredi kartı limitinizin %20’sinin üzerine çıkamayacak şekilde limit aşımı yapmanız mümkündür. Limit aşımı yapmadığınız durumlarda limit aşım faizi ödemeniz gerekmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir