Kredi Kartları

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanıyorsanız, her ay kredi kartı borcunuzu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Aylık borç ödemelerinizi de bankanız tarafından düzenlenen belirli bir tarihte yapmanız gerekir. Bu tarih, son ödeme tarihidir.

Kredi kartınızın son ödeme tarihi belirlenirken hesap kesim tarihiniz dikkate alınmaktadır. Zira bu tarih, kredi kartı borcunuzun size bildirileceği hesap özetlerinin düzenlenmesi için belirlenen tarihtir ve hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası da kredi kartınızın son ödeme tarihini oluşturmaktadır.

Bu nedenle de kredi kartı son ödeme tarihinizi değiştirmek istiyorsanız, öncelikle kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapmanız gerekmektedir. Söz gelimi, kartınızın hesap kesim tarihini değiştirerek son ödeme tarihini de değiştirmiş olursunuz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, kredi kartı borcunuzun size bildirileceği hesap özetlerinin düzenlendiği tarihtir. Kredi kartı son ödeme tarihi ise kredi kartı hesap kesim tarihinden 10 gün sonrasıdır. Her kredi kartı için farklı olabilen bu tarihler kredi kartı ekstresi üzerinde yazmaktadır.

Hesap kesim tarihi kredi kartı başvurusu esnasında belirlenebilmektedir. İlk başvuru esnasında herhangi bir seçim yapılmamışsa bu tarih banka tarafından belirlenmektedir. Öte yandan hesap kesim tarihi yılda birkaç kez olmak üzere değiştirilebilmektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Bankanızın şube, telefon ve internet bankacılığı kanallarından son derece kolay bir şekilde kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz. Şube ve telefon bankacılığı kullanmak istiyorsanız, talebinizi müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanmak istiyorsanız, “kredi kartı” bölümünden “hesap kesim tarihi değiştirme” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Kredi kartı hesap kesim tarihinizi değiştirirken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var: Kredi kartınızın son ödeme tarihi hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası olacaktır. Hesap kesim tarihinizi seçerken, kredi kartı borcu son ödeme tarihinizin, hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası olacağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneğin, kredi kartı son ödeme tarihinizin her ayın 25’i olmasını istiyorsunuz. Bu durumda hesap kesim tarihinizi ayın 15’i olarak seçmeniz gerekiyor. Böylece kartınızın son ödeme tarihi her ayın 25’i olmuş olacaktır.

Kredi kartı hesap kesim tarihi ve dolayısıyla son ödeme tarihinizi değiştirdikten sonra gelecekteki borç ödemelerini zamanında yapmak için takviminizi güncellemeyi unutmamalısınız.

Son Ödeme Tarihini Kaçırırsanız Ne Olur?

Kredi kartınızın son ödeme tarihini kaçırırsanız, geç ödeme sorunlarıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu sorunlar arasında gecikme faizi ve kredi notunuzun düşmesi gibi durumlar yer alır. Zira borç ödemeleri kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, örneğin kredi kartı son ödeme tarihiniz maaş gününüzden önceyse ve bu nedenle ödemeleri sürekli kaçırıyorsanız, hesap kesim tarihinizi değiştirerek kartınızın son ödeme tarihini güncellemeniz faydanıza olacaktır. Böylece gecikme faizi ödemez ve kredi notunuza zarar vermemiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu