Kredi Kartları

Kredi Kartınızın Arkasını İmzalamanız Gerekir mi?

Çoğu kişi kredi kartının arkasını imzalamadan kullanır. Oysa kredi kartınızın arkasını imzalamak, kötü ellere düşmesi durumunda kartınızın bilgilerini korumak için çok önemli bir güvenlik işlevi görür.

Mastercard ve Visa gibi ödeme sistemi sağlayıcıları ve bankalar, kredi kartlarının imzalanması gerektiğini sözleşmelerinde açıkça belirtirler. Satıcıları da bu imzaları kontrol etmeye teşvik ederler.

Satıcıların, ödeme esnasında bir güvenlik önlemi olarak karttaki imzanın satış belgesindeki imzayla eşleşip eşleşmediğini kontrol etmeleri beklenir. Bir kartın arkasında bir imza bulunmuyorsa, satıcıların o kartla ödeme almamaları gerekir.

Kredi Kartınızın Arkasını İmzalamanız Neden Gerekli?

Kredi kartınızı imzalamak istisnasız hiç imzalamamaktan daha iyidir. Zira kart bilgilerinizi mümkün olduğu kadar güvende tutabilmeniz için imza gereklilik arz etmektedir.

Örneğin, kartınız kart doğrulama değeri (CVV) ile birlikte kullanıldığında, bilginiz dışında bir ödeme gerçekleşip sahtekarlık söz konusu olmuşsa, imzanız bu duruma karşı bir savunma hattı oluşturur.

Hemen her cüzdanda olması muhtemel popüler bir kredi kartının güncel sözleşmesinde imza gerekliliğine dair şu açık ifadelere yer veriliyor:

Kredi kartınızın arka tarafında bulunan imzanızın mevcut resmi imzalarınızla eşleşmesi gerekir. Bu eşleşmenin kontrolü, genellikle üzerinde imzanızın yer aldığı yeni nüfus cüzdanlarıyla, ehliyetinizle veya gerekli olduğu hallerde kredi kartı sözleşmenizdeki imzanızla yapılır. Yurtdışındaysanız pasaportunuz buna iyi bir örnektir.

İmzasız Kredi Kartları Geçerli mi Yoksa Geçersiz mi?

Kredi kartınızı imzalamanız gerekir. İmzalanmayan bir kredi kartı geçersiz kabul edilir. Dünyanın önde gelen finans kuruluşları ve ödeme sistemi sağlayıcılarının bu konudaki politikaları açıktır.

Mastercard, Visa, American Express ve Discover gibi yaygın ödeme sistemi sağlayıcılarının imzasız kartları nasıl değerlendirdiklerine bir bakalım.

Mastercard

Mastercard, ödeme ağındaki satıcıları, imzasız kredi kartı olan müşterilerden gelen ödemeleri kabul etmemeye çağırıyor. Mastercard logolu hemen her kredi kartının arkasında “imzalanmadıkça geçerli değildir” ibaresi yer alıyor.

Şirket, müşterinin imzası kartın arkasındaki imza bandında görünmediği takdirde, satıcılara müşteriden ödeme almamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Mastercard’a göre kartın imzası yoksa, satıcı müşteriden kartı imzalamasını talep eder. Bir satıcının ayrıca resmi bir kimlik görmesi de gereklidir.

Visa

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ödeme servislerinden bir diğeri olan Visa, bir kartın arkasındaki imzanın, müşterinin satış belgesindeki imzası ve bir kimlik belgesi ile eşleşip eşlemediğinin satıcılar tarafından doğrulanması gerektiğini belirtiyor.

Visa, imzalanmamış bir kredi kartının geçersiz olduğunu belirtiyor. Tüm Visa kartlarındaki imza bandının üstünde veya altında “imza olmadan geçerli değildir” ifadelerine yer veriliyor.

Tıpkı Mastercard gibi Visa da imzasız kredi kartlarını kabul etmemeleri gerektiği konusunda satıcılara uyarılarda bulunuyor. Visa ayrıca, bir müşteri kartını imzalamayı reddederse, kartı geçersiz sayıyor.

American Express

Çok sürpriz olmamalı. Çünkü tahmin edebileceğiniz gibi American Express de kredi kartlarının arka yüzündeki imza bandının kart sahiplerince imzalanmasını gerekli kılıyor.

American Express ayrıca satıcıları, bir American Express kartının arkasındaki imzayı satış belgesi ile karşılaştırmaya çağırıyor. Eğer bir American Express kartı imzasız olarak kullanılırsa, satıcıların müşterinin imzalı ve fotoğraflı bir kimliğini görüp kontrol etmeleri gerekiyor.

Discover

Discover logolu bir kredi kartına sahipseniz American Express, Mastercard ve Visa’da olduğu gibi kartınızın arkasını imzalamanız gerekiyor.

Şirket, kart sahiplerinin kartlarının arkalarını mutlaka imzalamaları gerektiğini belirtiyor. Bunun nedeni, imzanın kartı geçerli kılması ve kartın imzalanmamış olması durumunda satıcının işlemi reddetme hakkına sahip olmasıdır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığına Karşı Nasıl Korunabilirsiniz?

Kredi kartınızın üzerinde yer alan numaraları ve kartınızın şifresini hiç kimseyle paylaşmayın. Sadece güvenilir yerlerden alışveriş yapın.

Kredi kartınızın çalınması, kaybolması ve yanlış ellere geçmesini önlemek için, sadece ihtiyacınız olan kredi kartlarını yanınızda taşıyın. Özellikle de seyahat ederken, yanınızda bulunan kredi kartlarının bir listesini tutun.

Kredi kartını kullandığınız finans kuruluşlarının irtibat numaralarını da mutlaka not etmeyi düşünün. Zira seyahat ederken cüzdanınıza, telefonunuza veya her ikisine bir şey olması durumunda bu önlem kurtarıcı olacaktır.

Kredi kartı harcamalarınızı düzenli bir şekilde kontrol etmeye çalışın. Her ay ekstre beklemek yerine harcamalarınızı bankanızın internet şubesi ya da mobil uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Ayrıca internet şubesi şifrelerinizi düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.

Kredi kartlarınızdan harcama bildirimleri almak da iyi bir önlemdir. Böylece yapılan harcamalar doğrudan tarafınıza bildirilir ve kontrol kolaylaşır.

Kredi kartınızın imza bandını mutlaka imzalayın. Kartınızdan bilginiz dışında yapılan tüm işlemleri bankanıza hızla bildirin.

Günün sonunda ödemelerden sorumlu tek kişi siz olacaksınız, bunu unutmayın ve kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmamak için gerekli önemleri mutlaka alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu