Kredi Kartları

Kredi Kartı İptali ve Kart Kapatma Yolları

Kredi kartınızı kapatmaya karar verdiğinizde, dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Burada, kullandığınız bir kredi kartını kapatıp iptal etmeden önce bilmeniz gereken tüm temel bilgileri anlatacağız.

Kredi kartınızı kapatmak için uygulamanız gereken birkaç standart prosedür vardır ve süreç her bankada aynıdır. Söz gelimi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve İş Bankası da dahil olmak üzere herhangi bir bankada bulunan kredi kartınızı anlatacağımız yolları izleyerek iptal edip kapatabilirsiniz.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartınız çalındıysa veya kaybolduysa kartınızı bankanızın çağrı merkezinden veya en yakın şubesinden derhal iptal edebilirsiniz. Kredi kartınızı iptal ettiğiniz zaman, en kısa sürede yeni bir kart adresinize gönderilir ve tekrar kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir çalınma veya kaybolma durumu söz konusu değilse ve kartınızı kendi istediğinizle tekrar kullanmamak üzere tamamen iptal edip kapatmayı düşünüyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Kredi Kartı Tamamen Nasıl Kapatılır?

Kredi kartınızı tamamen kapatmak istiyorsanız bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak veya bankanıza yazılı bir talepte bulunarak kartınızı bir daha hiç kullanmamak üzere kapatabilirsiniz.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu gereğince kredi kartı iptal ve kapatma talebinizi ilettiğiniz andan itibaren bankanızın en geç 7 iş günü içinde kartınızı iptal edip kapatması gerekir. Kredi kartına borcunuzun olması da bu durumu değiştirmiyor. Kanun gereğince kart borcunuz olsa bile kartınızı kapatabilirsiniz ve borçlarınızı ödemeye devam edebilirsiniz.

1. Müşteri Hizmetlerini Arayarak Kredi Kartı İptal Etme

Bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir ve adınıza kayıtlı kredi kartını tamamen kapatıp iptal etmelerini isteyebilirsiniz. Talep müşteri hizmetleri ile iletildiğinde, banka size geri dönecek ve kredi kartının iptali ile ilgili detayları bildirecektir.

2. Dilekçe Yazarak Kredi Kartı İptal Etme

Bankanıza dilekçe yazıp yazılı bir istek göndererek kredi kartınızı iptal edip kapatabilirsiniz. Dilekçenize kredi kartı numaranızı yazmayı ve bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeyi unutmamalısınız. Yazdığınız dilekçeyi bankanızın herhangi bir şubesine verebilir ya da vaktiniz yoksa doğrudan şubeye posta ile gönderebilirsiniz.

Kredi kartı iptal dilekçesi örneği:

Kredi kartı kapatma dilekçesi örneği.

Banka Kredi Kartını Kapatmıyorsa Ne Yapmalı?

Bankaların kredi kartı kapatma süresi 7 iş günüdür. Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu gereğince talepte bulunduğunuz tarih itibarıyla en geç 7 iş günü içinde banka kredi kartınızı iptal etmeli ve kapatmalıdır.

Banka kartınızı kapatmaya yanaşmıyorsa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) şikayette bulunabilirsiniz. BDDK’nın elektronik şikayet sistemi vardır. Bu sistem sayesinde bankanız hakkında hızlı bir şekilde şikayet oluşturabilirsiniz. BDDK’nın şikayet sayfasına ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartını İptal Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kredi kartınızı iptal etmek ve kapatmak için standart prosedürleri izlemeniz yeterlidir. Ancak, bir kredi kartını iptal etmek istediğinizde, bunu doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmanız için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Karttaki ödül puanlarını kullanın: Herhangi bir şey satın almak için kredi kartı kullandığınızda, ödül puanları kazanırsınız. Kredi kartınızı tamamen kapatmaya karar vermeden önce bu ödül puanlarını mutlaka kullanmalısınız. Çünkü kartınızı kapattığınız andan itibaren ödül puanlarını kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Otomatik ödeme talimatlarını gözden geçirin: Kredi kartınızı kapatmadan önce otomatik fatura ödeme talimatlarını kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmayı unutursanız, banka kredi kartınızı iptal edip kullanıma kapattıktan sonra fatura ödemeleriniz yapılmamış olacaktır.

Kartın iptal edileceği kesin tarihi öğrenin: Müşteri hizmetleri yetkilisini telefonla arayarak kredi kartınızın tamamen iptal edileceği kesin tarihi öğrenin. Çünkü özellikle kredi kartı aidatı ödeme zamanınız yaklaşıyorsa işinizi şansa bırakmamanız gerekir. Tekrar hatırlamamız gerekirse kanun gereğince banka, kredi kartınızı talep ettiğiniz tarih itibarıyla en geç 7 iş günü içinde kapatmalıdır.

Ek kartların da kapanacağını unutmayın: Eğer kredi kartınıza bağlı ek kartlar varsa kredi kartı iptali sonrasında bu ek kartların da kapanacağını unutmayın. Benzer şekilde ek kartlarda puanlar veya otomatik ödeme talimatları varsa bunları gözden geçirmeniz iyi bir fikir olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir