Kredi Kartı Kullanımı için Önemli Tüyolar

21.01.2022

Kredi kartı nasıl kullanılmalıdır veya kredi kartı kullanımı nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bilmeden kart kullanan birçok tüketici mevcut.

Kimi tüketiciler kredi kartlarına lanet okuyorlar ve duyduğum tek şey, kart borçlarından yakınmaları oluyor. Bunun muhtemel sebebi de yanlış kredi kartlarını doğru bir şekilde kullanmıyor olmalarıdır. Daha önce kredi kartı kullanmanın avantajlı olduğunu kredi kartı kullanmanın avantajları adlı yazımızda yazmıştık. Bu yazı da doğru kredi kartı kullanımı nasıl olmalıdır sorunun cevabını vereceğim.

Her şey çok güzel. Her şeyi biliyoruz, kredi kartı kullanmanın avantajları var ve plastik kart dediğimiz bu şeyler hayatımızın vazgeçilemez bir parçası. Kartınızdan harcama yaparken hesap kesim günün geleceğini ve ödeme yapmak zorunda kalacağınızı aklınızdan çıkarmayın. En temelde önce aylık gelirinizi aşan bir harcamada bulunmayın sonrasındaysa aylık zorunlu ihtiyaçlarınız için ödeyeceğiniz paradan arta kalan kısmın üstünde limitinizi kullanmadığınıza emin olun.

Nasılsa öderim. İşte en büyük yanlışın sebebi “Bir ara, nasılsa öderim.” düşüncesiyle başlıyor. Kredi kartınızı kullanırken hiçbir zaman bu mantıkta olmayın. Zaten böyle bir düşünce aklınızdan geçiyorsa kesin olarak ödeme yapabileceğinize siz de inanmıyorsunuz demektir.

Taksitte yapıyorlarmış. Gördüğüm, duyduğum akla en ters düşen yaklaşım taksit uygulamalarıdır. Zorunlu ihtiyaçlar için taksit uygulaması kullanılabilir fakat istek harcamaları için kesinlikle taksit kullanılmamalı. Unutmayın ki, taksitle aldığınız her şeyin uzunca bir ödeme dönemi oluyor. Borçlar insan özgürlükle sınırlandırıyor ve gerçekten psikoloji bozuyor. Ben borçlarıyla mutlu olan, “Yaşasın! Önümüzdeki ay yine 200 TL ödemem var!” diyerek sevinen insan görmedim. Peki, siz?

Asgari ödemesi düşük oluyor. Kredi kartı limitleri ve harcamalarınıza oranla asgari ödeme tutarı genellikle düşük oluyor. Birçok kimsede görüyorum, çoğu zaman yalnızca borçlarının asgari ödemesini yapıyorlar. Geçen sene sonunda yürürlüğe giren yeni bir yasaya göre üç dönem üst üste toplam kart borcunu ödemeyen tüketicilerin kredi kartı kullanımı engelleniyor.  Asgari ödeme yapıyor olsanız bile! Bu sebeple sadece asgarisini öderim mantığında olmayın.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Yukarıda genellikle tüketicilerin kredi kartlarını kullanırken kendilerini kandırmalarına sebep olan birkaç cümlenin çürütmesini yaptım. Şimdi ciddi bir şekilde, kart kullanırken yapmanız gerekenleri anlatmak istiyorum.

Bütçenizi bilin. Bütçe dediğimiz şey, tüm gelir ve giderlerdir. Gelirinizi ve giderlerinizi iyi bilin. Giderler arasında genellikle elektrik, telefon, su gibi ödenmesi zorunlu ihtiyaç ödemeleri yer alır. Bu ödemeler dışında arta kalan miktarı aşmamaya özen gösterin.

Düzenli takip yapın. Her ay bir şekilde kredi kartı ekstreniz size ulaşıyor. Harcama takibinizi mutlaka düzenli bir şekilde yapın. Ödemelerinizi takip edin.

Dönem borcunuzu ödeyin. Her zaman dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Az önce de belirttiğim gibi yalnızca asgari tutarı ödemek dezavantaj yaratmaktadır. Ayrıca kredi kartı ödemeleri gecikince yaşanabilecek sorunları da daima göz önünde bulundurun.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.