Kredi Kartı Kullanmanın 6 Avantajı

Bilinçsiz tüketiciler genellikle kredi kartı kullanımına karşı tedirgin yaklaşıyor ve çoğu kimseyi yanlış yönlendirebiliyorlar.

Aslına bakarsanız kredi kartları amacına uygun ve şuurlu bir şekilde kullanıldığında oldukça fayda sağlayabiliyor.

Kredi kartı kullanarak yapacağınız harcamaları avantajlara çevirebilmek elinizde.

Kredi kartı kullanımın sağladığı avantajları gelin hep beraber inceleyelim.

1. Harcamalarınız kayıt altında

Kredi kartından yaptığınız harcamalar giderlerinizi açık ve net bir şekilde görmenizi sağlar. Hatta kredi kartı ekstrelerinde yer alan sektörel harcama bilgileri sayesinde gıda, giyim, sağlık gibi alanlara ne kadarlık harcama yaptığınızı kolaylıkla görebilmenizi sağlar.

En güzel yanı da düzenli bir şekilde harcama yaparak, gelir ve giderlerinizi ortaya koyarak kişisel finans planı yapmanıza olanak sağlar.

2. Güvenlik

Kredi kartı kullanımı güvenlikte sağlar. Cebinizde veya çantanızda taşıdığınız nakit paraların çalınma ya da kaybolma tehlikesi bulunur. Fakat kredi kartlarınız çalındığında veya kaybolduğunda maddi kayıp yaşamazsınız. Bankanızı aradığınız zaman saniyeler içerisinde kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz.

Öte yandan kredi kartları hamiline yani size ait olduğundan dolayı PIN kodunu sizden başka kimsenin bilmemesi gerekir. Bu da güvenlik açısından bir diğer avantajı sağlar.

3. Kredi notu

Ülkemizin bireysel kredi notu sorgulama aracı olan Findeks, kredi ürünü kullanan herhangi bir kişinin kredi notunun daha önce hiç kredi ürünü kullanmamış veya daha az kullanmış bir kişiye göre daha yüksek olabileceğini belirtiyor.

Yani kredi kartı kullanmanız ve düzenli olarak ödeme yapmanız sizin kredi notunuzu da olumlu yönde geliştiren bir etken olmaktadır. Kredi kartı kullanmak bireysel kredi derecenizi yükseltir.

4. Ödüller ve hediyeler

Dün ve bugün yeni kredi kartı kampanyaları duyurulmaya devam etti, ediyor. Her zaman bazı zorunlu ihtiyaçlarımız için harcama yapmamız gerekiyor. Bu harcamaları yaparken bankaların sağladığı ödüllerden yararlanmamamız için hiçbir sebep yok.

Örneğin, market alışverişlerinizde ekstra puanlar kazanarak bir sonraki ay harcamalarımızdan puanlar yoluyla tasarruf yapabilirsiniz. Farklı bir örnekleme yapacak olursak, özellikle hava yolu gibi taşıtları sık sık kullanmanız gerekiyorsa, mil kazandıran kredi kartlarını tercih etmeniz seyahatlerinizde size avantaj sağlayacaktır.

5. Otomatik ödeme talimatları

Kredi kartı kullanımının bir diğer önemli avantajı da otomatik ödeme talimatları verebilmektir. Normalde faturalarınız için banka hesabınızdan da otomatik ödeme talimatları verebiliyorsunuz fakat hesabınızda para olmasa dahi kredi kartınızla yapacağınız otomatik ödemeler zorda kalmamanız açısından önem taşır.

6. Kolaylık

Son ve diğer bir avantajsa kredi kartı kullanımının oldukça kolay olmasıdır. Bugün neredeyse tüm işletmeler kredi kartıyla ödeme kabul ediyor. Kredi kartıyla ödeme yapmak için satıcılara kartınızı uzatmanız ve dört haneli PIN kodunuzu girmeniz yeterli oluyor. Böylece de yukarıdaki tüm avantajları değerlendirebiliyorsunuz.

Kredi kartı kullanmak bireylere avantaj sağladığı gibi ülke ekonomilerine de katkı sağlar. Kredi kartı kullanarak ülke ekonomisine sağladığınız 10 büyük avantajı şuradaki yazıda görebilirsiniz.

Her ay ödeyebileceğiniz tutarlarda harcama yapmaya özen göstermelisiniz. Vadesi gelen borçlarınızı düzenli olarak ödemeyi de ihmal etmemelisiniz. Kredi kartınızı doğru kullanırsanız, ne kadar avantajlı olduğunu göreceksiniz. Bilinçli kredi kartı kullanımı konusunda yazdığımız ilgili yazıya da göz atmayı unutmayın.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu