Kredi Kartları

Kredi Kartında Limit Aşımı Olursa Ne Olur? Limit Aşım Faizi Hakkında Öğrenmeniz Gerekenler

Tüketicilerin büyük bir kısmı, acil durumların yanı sıra günlük harcamaları ödemek için kredi kartı kullanıyor. Birçok kredi kartı, puan kazanmaya yardımcı olurken, harcamaları takip ve analiz etme gibi avantajlar da sağlıyor. Ancak kredi kartlarının bilinçsiz ve yanlış kullanılması belirli dezavantajları da beraberinde getiriyor.

Limit aşımı, kredi kartının yanlış kullanımına yaygın bir örnek olarak gösterilebilir, özellikle de eğer farkında olmadan ve sıklıkla yapılıyorsa. Çünkü kredi kartında gerçekleşen limit aşımı, ek faiz ödemeyi gerektirdiği gibi kredi notuna da zarar verebiliyor.

Peki, kredi kartında limit aşımı olursa ne olur ve limit aşımı sorununa karşı hangi önlemler alınabilir? Bu yayında, kredi kartı limit aşım faizi hakkında öğrenmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kredi Kartında Limit Aşımı Olursa Ne Olur?

Kredi kartı limitinizi aşmanız halinde, aşılan tutara limit aşım faiz oranı üzerinden faiz işletilmeye başlar. Toplam borç bakiyeniz, bankanız tarafından kartınıza tahsis edilen limite düşene kadar limit aşım faizi işlemeye devam eder. Limit aşım faiz oranı %1.46’dır. Limit aşım faizi aşılan kısmı kapattığınız güne kadar borcunuza günlük olarak işletilir.

Bütün bunlara ek olarak kredi kartı limitinizi aşmanız, kredi notunuzu da olumsuz etkileyebilir. Zira kredi notunuzun belirli bir kısmı kredili limit kullanım oranı faktörüne göre belirlenir ve limit aşımı bir yana, olağan kart limitlerinizin dahi tamamını kullanmanız kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu nedenle kredi notunuzun düşmemesi için limit aşımı yapmaktan ve limitlerinizin tamamını kullanmaktan kaçınmanız önemlidir.

Kredi Kartı Limit Aşımı Nasıl Kontrol Edilir?

Kredi kartı limit aşımını kontrol etmek için dönemsel olarak adresinize veya elektronik posta adresinize gönderilen kart ekstrenizi kontrol edebilirsiniz. Limit aşımı kredi kartı ekstresi içerisinde görülebilir. Bunun haricinde, kredi kartını kullandığınız bankanın internet şubesi ya da mobil uygulaması üzerinden de limit aşımı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı limit aşımının yanı sıra güncel limit aşım faiz oranlarını da kart ekstreniz veya kredi kartı kuruluşunuzun internet sayfasından öğrenebilirsiniz. Birçok banka limit aşım faiz oranını doğrudan bu isimle belirtirken, bazı bankalar ise ekstre ve bilgilendirme sayfalarında bu kaleme yer vermiyor. Eğer, limit aşım faiz oranını doğrudan göremiyorsanız, alışveriş faiz oranı açıklamasına bakabilirsiniz. Çünkü bankanız limit aşım faiz oranını bu şekilde belirtmiyorsa limit aşımı yapmanız durumunda aşılan tutara alışveriş faizi işletecektir.

Limit Aşımının Önüne Geçebilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

En başta, eğer henüz bilmiyor veya hatırlamıyorsanız kredi kartı limitinize göz atmanız iyi bir fikir olacaktır. Kredi kartı limitinizi öğrendikten sonra aylık harcamalarınızı kart limitinizi geçmeyecek şekilde ayarlamaya çalışabilirsiniz.

Buna ek olarak, kredi kartı hesap kesim tarihini öğrenmeniz de büyük önem taşıyor. Zira, hesap kesim tarihi ilgili harcama döneminin kapattığı gün olarak kabul ediliyor ve ilgili günün ardından yapacağınız harcamalar, sonraki dönem ekstresine yansıtılıyor. Kredi kartı limitinizin tamamını kullandığınız örnek bir senaryoda, hesap kesim tarihinden önce borcunuzun tümünü veya bir kısmını ödeyerek yapacağınız harcamalar limit aşımı yapmanıza sebep olabiliyor.

Kredi kartı limitiniz aylık harcamalarınız için yeterli gelmiyorsa ve sıklıkla limit aşımı sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız, kart limitinizi arttırmayı düşünebilirsiniz. Bu hususta daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız kredi kartı limit belirleme sayfamızdaki temel bilgilere göz atabilirsiniz. Ancak, kredi kartı limitinizi arttırmaya karar vermeden önce finansal sağlığınız için mutlaka mevcut gelir-borç durumu ve kart limit ya da limitlerinizi göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir