Kredi Kartları

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Kart Limitini Belirleyen Faktörler

Kredi kartı limiti, kullanılabilir maksimum kredi bakiyesidir. Kredi kartı limiti bankalar tarafından bazı faktörlere göre tahsis edilmekte ve belirlenmektedir. Satın alma gücünü etkilediği için kredi kartı limitinin büyüklüğü önemlidir. Çünkü kredi kartı limiti ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla satın alım yapmak mümkün olabilmektedir.

Bugün kredi kartı limitinizin hangi faktörler doğrultusunda nasıl belirlendiğinden, limitinizin en fazla ne kadar olabileceğinden ve limit artırımı için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Konupara’da kredi kartı inceleme yayınlarımızdan herhangi birine denk geldiyseniz, limitler dışında bir kredi kartının neredeyse tüm özelliklerini yazdığımızı fark etmişsinizidir. Bunu bankaların tanıtımlarında da görmüş olmanız mümkün; kart özelliklerinden bahsedilir, ancak limitlerden bahsedilmez.

Bunun nedeni, kredi kartı başvurusu onaylanan her kart sahibine değişken olarak tahsis edilen limitlerdir. Örneğin, aynı bankanın aynı kredi kartı ürününe başvuru yapan ve başvurusu onaylanan iki farklı kişiye tahsis edilen limitler arasında büyük bir farklılık olabilir. Bunun da nedeni kredi kartı limitlerinin kişiye göre değişen gelir, borç limit oranı ve kredi geçmişi gibi belirli faktörler çerçevesinde belirleniyor olmasıdır.

Kredi kartı limitlerini belirleyen faktörlerin neler olduğuna bir bakalım.

Kredi Geçmişi

Diğer kredi kartlarınızdaki kredi limitlerini nasıl kullandığınız, yalnızca yeni bir kredi kartı için onay alıp almayacağınızı değil, aynı zamanda onay alacağınız kredi kartının limitini de etkileyecektir. Gecikmeli ödemeler, yüksek limitler ve diğer olumsuz bilgiler, yüksek bir kredi limiti için onay alma ihtimalinizi daha düşük hale getirmektir.

Belgelenebilir Gelir

Belgelenebilir geliriniz, kredi kartı limitinizi doğrudan etkiler. Yüksek bir geliriniz varsa daha yüksek bir kredi limiti için onay alma şansınız daha yüksektir. Ancak, gelirinizin size yüksek bir kredi limiti getireceğinin bir garantisi yoktur. Çünkü kredi geçmişiniz ve borç limit oranınız gibi diğer önemli faktörler hala devrede olacaktır.

Borç-Limit Oranı

Kredi risk raporunuzdan sizin de takip edebileceğiniz borç-limit oranınız, kredi kartı veren finansal kuruluşlar tarafından da görülebilmektedir. Bu oran, kredi kartı limitinizi etkileyebilir. Örneğin yüksek borçluluk ve yüksek kredi limit oranı, daha düşük bir kredi kartı limiti tahsisine neden olacaktır.

Diğer Kredi Kartı Toplam Limitleri

Bankalar, diğer kredi kartlarınızı referans alabilir. Kredi risk raporunuz diğer kredi kartlarınız için yüksek kredi limitleriniz olduğunu gösteriyorsa, yeni bir kredi kartında yüksek bir kredi limiti için onay alma şansınız daha büyük olacaktır. Diğer yandan, genellikle 1.000 ve 2.000 lira tutarında kredi limitiniz varsa, kısa sürede 10.000 lira gibi kredi limiti için onaylanma ihtimaliniz yoktur.

Kredi Kartı Kullanımında İlk ve Sonraki Yıllar

Kredi kartı kullanmaya başladığınız ilk ve sonraki yıllar kredi kartı limitlerinizin belirlenmesi hususunda oldukça önemlidir. Zira burada birtakım kritik yasal düzenlemeler devreye giriyor.

Son yasal düzenlemeye göre kredi kartı kullanamaya başladığınız ilk yıl, toplam belgelenebilir gelirinizin en fazla iki katına kadar limit alabiliyorsunuz.

İlk yıldan sonraki yıllarda ise toplam belgelenebilir gelirinizin en fazla dört katı olacak şekilde limit almanız mümkün olabiliyor.

Örneğin, aylık belgelenebilir toplam gelirinizin 3.500 TL olduğunu düşünelim. Yaptığımız basit hesaplamalara göre bu durumda:

  • İlk yıl için toplam kredi kartı limitiniz en fazla 3.500 TL*2= 7.000 TL olacaktır.
  • İlk yıldan sonraki yıllarda ise kredi kartı limitiniz en fazla 3.500 TL*4= 14.000 TL olacaktır.

Bu aşamada kredi geçmişinizin, borç-limit oranınızın ve kredi kartı toplam limitleriniz gibi diğer faktörlerin de devrede olduğunu unutmamalısınız.

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Kartı Limiti Alınabilir?

Yasal düzenlemelere göre, ilk yıl için maaşınızın en fazla 2 katı kadar kredi kartı limiti alabilirsiniz. İlk yıldan sonraki yıllarda da maaşınızın en fazla 4 katı kadar kredi kartı limiti alabilirsiniz.

Yasal düzenlemeler açıkça bu şekilde ifade ediliyor olsa da, kredi kartı limitiniz belirlenirken kredi geçmişi, belgelenebilir gelir, borç-limit oranı, diğer kredi kartlarınızın toplam limitleri gibi diğer faktörlerin de hesaba dahil edeceğini unutmamanız gerekiyor.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi kartı limiti ilk yıl için belgelenebilir gelirin en fazla iki katı, sonraki yıllarda ise en fazla dört katı olacaktır. Aynı zamanda bu bilgi, en yüksek kredi kartı limiti ne kadar olabilir sorusuna da açıklık getirmiş oluyor.

Kredi kartınızı ilk yıllarda doğru bir şekilde kullanır ve gecikmeye düşürmeden borç ödemelerini zamanında yaparsanız, limit yükseltme talebinde bulunmanız ve limitinizi yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Başlangıçtaki kredi kartı limitinizle devam etmek zorunda değilsiniz. Kredi kartınızı sorumlu bir şekilde kullandıktan birkaç yıl sonra, bankanız kredi kartı limitinizi otomatik olarak yükseltebilir. Otomatik limit artışı istiyorsanız, bunu bankanıza bildirebilirsiniz.

Kredi kartı limitinizi otomatik olarak yükseltmek için, kartınızı kullanmaya devam etmeniz ve kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeyi sürdürmeniz gerekir. Zira bu olumlu bir kredi geçmişi oluşturacaktır.

Diğer yandan, otomatik limit artırımını beklemeden siz de limit yükseltme talebinde bulunabilirsiniz. Limit yükseltme talebinde bulunmak oldukça basit ve hızlıdır, sadece bankanızın internet şubesine giriş yapın veya bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayın. Bankanız, isteğinizi işleme koyar ve limit artırma isteğinizin onaylanıp onaylanmadığını en kısa sürede size bildirir.

Elbette, limit yükseltme talebinizin bahsettiğimiz faktörler doğrultusunda değerlendirileceğini unutmamalısınız. Çünkü yeterlilik sağlamadığınız durumlarda limit yükseltme talepleriniz olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

Yeni bir kredi kartı başvurusu yaptıysanız ya da limit yükseltme talebimde bulunduysanız, yeni kredi kartı limitinizi öğrenmeniz bankanızın zamanlamasına bağlı olacaktır. Zira limit onaylandığı an görülebilir olmaktadır.

Onay gerçekleştiğinde kredi kartı limitinizi bankanızın internet şubesinden, çağrı merkezinden ya da ATM’lerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda mevcut kredi kartlarının limit artırım bildirimleri SMS’le de yapılabilmektedir. Bu da yeni kart limitinizi öğrenebileceğiniz bir başka yoldur.

Yeni bir kredi kartı başvurusu yapmış ve onay almışsanız, bankanız kartınızı postayla adresinize gönderinceye kadar limitinizi öğrenemeyebilirsiniz. Ancak, yine de bankanızın çağrı merkezinden limit sorgulaması yapmanız mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu