Kredi Kartı Sahiplerinin Sıkça Yaptığı 5 Hata

Daha önce başka bir yazımda kredi kartının nasıl doğru kullanılması gerektiğini anlatmıştım. Hatta bahsettiğim yazıya Kredi kartı nasıl kullanılmalı? başlığından ulaşabileceğinizi hatırlatarak yazıma devam edeyim.

Kredi kartı kullanıcıları çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde hatalar yaparlar. Yapılan hataların da bazen dönüşü olmaz. Bu yazıda çok harcama, borçlanma gibi konulara fazlaca girmeyeceğim. Bunun yerine, kart kullanıcılarının karşılaştıkları bazı durumlarda yaptıkları hataları ve bu hataların finansal yaşamınızda nelere mal olabileceğini anlatacağım.

Sıkça bahsettiğimiz kredi notu kavramında ödeme alışkanlıklarının bireylerin kredi skorunda yüzde 30 etkiye sahip olduğunu biliyoruz ve hayatında yüksek miktarlarda hiç kredi kullanmadığı halde kredi notu oldukça düşük bireylerin olduğu da bir gerçek. Finansal geleceğini güvence altına alarak kredi notu yükseltmek isteyenler için kredi kartları gerçekten eşsiz bir araç.

Bilmeyenler için hatırlatayım, ileride iş kurmak, ev almak veya nakit ihtiyaçlarınızı bir şekilde karşılayabilmek için bankalardan kredi almak durumunda kalabilirsiniz. Kredi notunuzun düşük olması demek bu ihtimallerin hiçbir şekilde gerçekleşmeyecek olması demektir. Kredi notunuz düşük değilse bile bazı hatalardan kaçınarak finansal anlamda istikrarı sağlayabilmek için bahsedeceğim hatalara göz atmanızda fayda var.

HATA 1. Kredi Kartı İptali

Yüksek borçların ve zorlu ödemelerin ardından çoğu kredi kartı kullanıcısı kredi kartını/karlarını kapatmayı tercih eder. Belki, ders çıkardığı için belki de aynı hataları tekrar yapmaktan çekindiği için kredi kartı iptali iyi bir seçenek gibi gelir ama bu yanlıştır.

Kredi puanı hesaplaması yapılırken bireylerin, kredi kullanımı ve ödeme alışkanlıkları dikkate alınır. Kredi kartları iptal edildiği takdirde kredi puanınız hangi ödeme alışkanlıklarınıza göre hesaplanabilir ki? Olmayan ödeme alışkanlıkları yalnızca geçmiş hataların izlerini bırakır. Kartlarınızı iptal etmek yerine akıllı harcamalar yaparak, ödeme alışkanlıklarınızı düzene sokmanız kredi puanınızı yükselteceğinden bu seçenek kart iptalinden çok daha iyi bir fikir olacaktır.

HATA 2. Çok Sayıda Kredi Kartı Kullanımı

Çok sayıda kredi kartı kullanmanız, hesap hareketlerinizi kontrol etmenizi zorlaştıracağı gibi yapmanız gerek ödemeleri unutmanızı da sağlayabilir. Örneğin, ben iki kredi kartı kullanıyorum. İki kartında hesap kesim tarihleri, ne kadar ödeme yapmam gerektiği gibi bilgilere vakıf olsam da bazı durumlarda e-postalarımı kontrol etmediğim günlerde ödemelerimi unutabiliyorum. Yalnızca iki kredi kartıyla bu duruma düşebiliyorsam 4-5 kredi kartı kullanan insanlar ne yapıyor acaba diye aklımdan geçirmeden de edemiyorum.

Çok sayıda kredi kartı kullanmak hatadır. Kredi notunuz belirlenirken baz alınan bir kriterde bireyin mevcut borç ve kredi limit durumlarıdır. 3-4 kredi kartı kullanan birey, mevcut limit ve borç durumu yüksek olduğundan kredi onayı alamayabilir. Bunun örneklerine birçok kez şahit oldum. Çok sayıda kredi kartı kullanmak yerine kullandığınız kredi kartı sayısını azaltmanız finansal durumunuzu olumlu yönde şekillendirecektir.

HATA 3. Hiç Kredi Kartı Kullanmamak

Hiç kredi kartı kullanmamak da bir hatadır. Kartınızı kötü günlerde acil nakit veya harcama ihtiyacınızı karşılayabilmek adına kenarda tutuyor olabilirsiniz fakat kredi kartı kullanmamak ödeme performansınızın görülmesini engeller.

Şöyle düşünün, daha önce hiç borç para almadınız: bir arkadaşınızdan borç para isteyeceksiniz ama arkadaşınız borçlarınız konusunda ne kadar sadık olduğunuzu bilmediğinden nazikçe sizi reddebilir veya borç verme-vermeme konusunda tereddüte düşebilir. Ama farklı bir açıdan düşünüp, arkadaşınızdan daha önce defalarca kez borç aldığınızı varsayalım. Muhtemelen borcunuza sadık olduğunuzu bildiği için hiç tereddütsüz size borç para verecektir.

Bankaları da tıpkı bu örnekte olduğu gibi düşünün. Ödemeleriniz her zaman kayıt altında tutuluyor ve kredi kartı kullanarak borçlanıyorsunuz. Borcunuzu zamanında ödediğiniz takdirde olumlu bir imaj bırakıyorsunuz. Bu sebeple hiç kredi kartı kullanmamak iyi bir fikir değildir.

HATA 4. Sürekli Yüksek Limitlerde Kredi Kartı Kullanmak

Bankanız yüksek miktarda size kredi kartı limiti tahsis etmiş olabilir ama kredi kartı limitinin tümünü her zaman kullanmak zorunda değilsiniz.

Kredi notu hesaplamasında kullanılan bir diğer kriter de kredi kullanım yoğunluğudur. Her ne kadar kredi kartı kullansanız da aslında bankanın size açmış olduğu krediyi, kart yoluyla kullanırsınız. Kredi kullanım yoğunluğunun yüksek olması aynı zamanda başka bir kriter olan mevcut borçlanma durumunu artıracağından doğru değildir.

HATA 5. Limit Arttırma İsteği ve Yeni Kart Başvuruları

Birçok kredi kartı kullanıcısının yaptığı bir diğer hata da kredi kartı limitini arttırma istediğidir. Üst başlıklarda yüksek limitlerin hangi sorunları beraberinde getirdiğini yazdığımdan burada çok uzatmayacağım. Fakat, yüksek limit talebinin “diğer” kriterler altında kredi notunuzu etkilediğini bilmeniz de fayda var. Bunun dışında yeni kart başvuruları yapmakta büyük hatadır. Sıkça kredi kartı başvurusu yapma eylemi yeni kredi arayışı kriteri olarak değerlendirildiğinden kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler.

Öneri: Kredi Kartı Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

Sonuç olarak kredi kartınızı doğru kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz ve ödemeleriniz arasında denge oluşturmanız, yapacağınız hataların önüne geçecektir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu